לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מערת קבורה הר כתרון

רקע

בתוך הקצה הדרום מערבי של היישוב צור הדסה שבהרי יהודה. נמצא הר כתרון , זהו הר המתנשא לגובה של כ 750 מטרים מעל הים ומשקיף על נתח גדול מאזור השפלה והרי ירושלים והסביבה.על קודקודו של ההר נמצאת חורבת גרס שבה נמצאו ממצאים השופכים אור על תקופת בית שני. אחד השרידים המיוחדים ומעוררי סקרנות הם סדרת מערות קבורה(המכונים בעגה ארכיאולוגית "נאקרופוליס"). בכל אחת ממערות הקבורה יש מסגרת אבן שלמעשה איפשרה לאטום את המערה באמצעות לוח אבן אשר מנע מריחות הגופות להעלות צחנה ברחבי העיר שהייתה פה.

חורבת גרס הייתה יישוב עתיק שנמצאו בו ממצאים ארכיאולוגיים מובהקים המעידים על כך למשל מפעל להכנת סיד , בקצה המסלול ניתן לראות כבשן סיד קדום. בורות מים רבים הפזורים סביב האתר הארכיאולוגי. מערות שכפי הנראה שימשו לאחסון או מגורים.

השכונה הנפגשת עם רכס הר כתרון מכונה "רחוב הר כתרון".

בחורבה ניתן למצוא הרבה שברי כדים וחרס אילו הם שרידים מהיישוב הקדום שהיה פה , המתוארך לתקופת בית שני. חוקרים סבורים כי שמעון בר גיורא ביקר במקום זה.

תצפית מהר כתרון

תיאור המסלול

המסלול של הר כתרון וחורבת גרס הינו מעגלי וקצר יחסית אורכו כ 2 ק"מ בהליכה איטית והתעקבות בכל נקודה יכול לנוע כשעה ביקור לערך. מתוך שער מספר 32 הנמצא מתחת לחנייה שבסוף רחוב הר כתרון , יוצאים (צריך להתקשר 2402* למוקד השמירה של היישוב שיבואו לפתוח לכם את השער). מפה עלו ימינה בנאקב(שביל עזים שאינו מסומן) . עד שתגיעו לשביל המסומן בצבע כחול. פנו ימינה והמשיכו עם הסימון כל הזמן אשר מקיף את פסגתו של הר כתרון. מפה נשקף נוף יפה של הרי ירושלים. מרחוק ניתן לראות פסים חומים לאורך הרי ירושלים אילו הם מסלולי ג'יפים (שביל פטרולים).

במקום ראינו עדר צבאים – 3 פרטים במספר שעלו לראש ההר.מערכת הקברים נמצאת בצלע המערבית של הר כתרון ממש בסמוך לסימון הכחול. אם תטפסו מעל מערכת הקבורה העתיקה, תראו למעלה מערה עם 2 פתחים וקירות אבן שכפי הנראה הם חלק מבית קדום.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
כבשן הסיד בהר כתרון

בהמשך המסלול בקצה הדרומי- מזרחי  של פסגת ההר תראו בור עמוק המצופה באבי גיר לבנות זהו כבשן סיד קדום אשר שימש להבערה של סלעי גיר. לאחר תהליך השריפה הם הפכו לאבקת סיד ששימשה לצרכי בנייה וצביעה(סיד). אם תמשיכו בהליכה עם השביל הכחול תראו בהמשך גם גתות קדומות. השביל הופך לירוק בקצה ומעוטר בעצי אלון שבלוטיהם תלויים על צמרות העצים. עץ האלון מאופיין בעלים בעלי מסגרת קוצנית בחלקו התחתון כדי להגן על העץ מבעלי חיים וחרקים ואילו בצמרתו לעלים אין קוצים בקצה.

השביל הירוק מתעקל שמאלה , וחוזר לכחול עד שחוזר לשער ממנו נכנסו למסלול זה . אפשרות נוספת היא להמשיך עם הסימון הירוק למטה בשלוחה של ההר ולרדת מפה לנחל סנסן ולשמורת סנסן.

אפשרות נוספת לטיול היא לרדת לשלוחה המערבית של הר כתרון ומשם להגיע ל 2 מעיינות הנמצאים מתחת ליישוב מטע ועל ערוץ נחל גרס שמם עין גרס תחתון ועין גרס עליון.

הנאקרופוליס בהר כתרון

איך מגיעים

בוויז הזינו :"רחוב הר כתרון צור הדסה". בכניסה ליישוב פנו לרחוב זה ,עליכם להמשיך עם רחוב זה עד סופו, יש שם מגרש חנייה קטן. חנו שם מעל החניון יש שביל המוביל לגדר  המקיפה את היישוב פנו שמאלה ורדו לארוך הגדר עד שתגיעו לשער 32 (הפשפש) התקשרו 6402* והמתינו להגעת הסייר שיפתח לכם את השער.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הר כתרון צור הדסה

מיקום במפה

דילוג לתוכן