עצי מחט - כרמילה

רקע

רקע 

נחל כרמילה ונחל כסלון הם 2 נחלים אכזבים בהרי ירושלים הנפגשים למרגלותיו של הר כרמילה.  זהו הר יפהפה המשקיף על חורשת עצים ענקית הנמצאת בתוך יער קדושים בו עובר, בין השאר המסלול המוצלח הזה.
חלקו של המסלול עובר בשמורת המסרק הידועה. קק"ל שאמונה על שמירת היערות בישראל ותחזוקתם הקימה כאן מיזם מדהים, שהחל כבר בשנת 1951.

של יער המנציח את קורבנות השואה (יער הקדושים) זהו אחד היערות המופלאים באזור הרי ירושלים החולש על לא פחות מ-18 אלף דונמים ומכיל עצי מחט ירוקי עד שצובעים את השחקים והמרחקים בירוק חי ובוהק. ביער ניטעו 6 מיליון עצים לכל ניספה בשואה עץ. הארגון שעומד מאחורי הפרויקט השאפתני הזה ותרם כספים רבים שיאפשרו את הקמת היער הוא ארגון בשם " בני ברית" . ברחבי היער הוצבו שולחנות פיקניק , אנדרטאות, שלטים  וסימוני שבילים.

מסלול טיול זה של נחל כסלון ונחל כרמילה עובר בחלקו הצפוני של היער והוא חופף כולו לשביל ישראל. הוא יוצא מחניון קק"ל שלמרגלות שמורת המסרק ויורד בגדת נחל כסלון למערת בני ברית. ולאנדרטה לזכרה של אנה פרנק שהוצבה לידה בשיתוף עם ידידי קק"ל בהולנד.

תיאור המסלול
ישנם מספר מסלולים שניתן לעשות באזור מרתק ויפה זה:

1. המסלול המעגלי – זהו מסלול הארוך מבין השניים , יש בו אמנם עליות חדות. אבל עם קצת מאמץ גם בני הזקונים במשפחה יצלחו אותה בכבוד ובעונג רב. אורכו של מסלול זה הוא כ 6 ק"מ  לערך והוא מתחיל במערת בני ברית (יש להשאיר את הרכב בחניון הסמוך למערה). מכאן נתחיל ללכת אל תוך היער עד שנמצא את הסימון השבילים הכחול. הנמצא ממש בצידו השני של השביל הרחב והראשי המוביל אל תוך היער. מכאן נתחיל לטפס אל הר כרמילה , אל תשכחו להביט אל הנוף העוצמתי של אזור השפלה ועל עצי האורן שסביבכם, לעיתים  נדמה כאילו מנהלים דו שיח בינם לבין עצמם.

עלו בשביל הכחול עד שתגלו סימון שבילים שחור המוביל לצד שמאל. פנו ולכו איתו ועד שתגיעו לשביל עפר ורחב (בחודשי החורף – מלא בבוץ). זהו למעשה נחל כרמילה המתחיל צפון מזרחית יותר ממושב בית מאיר כעת עליכם לחזור בירידה עם הסימון הירוק דרך נחל כרמילה שהכיוון הוא למטה. ירידה זו אמנם תלולה וחדה אבל הפריחה בחודשי האביב מלהיבה ומרוממת נפש. מומלץ לעצור להביט בנוף ואף לפתוח פק"ל קפה. לאחר שתגיעו לסוף הירידה תזהו שוב דרך עפר רחבה – זהו נחל כסלון פנו בו שמאלה עד שתגיעו לרכב שלכם בחניון מערת ברית(כ 10 דקות הליכה) .משך הזמן הממוצע של אפשרות הליכה זו הוא כ4 שעות לערך.
(אגב אם באתם בקיץ מומלץ לקפוץ לרחצה והתרעננות בעין כסלון. )

יופי מהר כרמילה

2. המסלול הקווי – זהו המסלול הקצר יותר, אך הוא מחייב שני כלי רכב, אחד בנקודת הסיום בחניון מערת בני ברית ורכב שני על פסגתו של הר כרמילה ליד הסימון השחור. משך מסלול זה , שיש לציין קל הרבה יותר מקודמו גם בגלל אורכו וגם בגלל שהוא עובר בירידה ולא בעלייה. אורך המסלול כ 2.5 ק"מ לערך והוא ייקח לכם כשעה וחצי לערך.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
השביל לנחל כסלון

הוראות הגעה למסלול נחל כרמילה ונחל כסלון :

לנקודת ההתחלה של המעגלי והסיום של הקווי – חניון מערת בני ברית : מכיוון מחלף שער הגיא עלו על כביש מס 38 לכיוון בית שמש  ; חלפו על פני מסילת ציון  ברגע שתראו את המחלף החדש של צומת אשתאול עלו עליו , אתם צריכים לעשות פניית פרסה ולחזור אחורה עם כביש 38 ואז לפנות ימינה לתוך יער הקדושים ומערת בני ברית, סעו עם השילוט עד שתגיעו לאחר כמה התפתלויות לתוך היער חלפו על מעין קשת אבן וסמוך למערה תמצאו אזור החנייה – הגעתם.

לנקודת ההתחלה של המסלול הקווי עליכם לשים לב לשילוט חום "הר כרמילה – נחל כיסלון " הנמצא בהמשך הכביש מכיוון צומת אשתאול אל צומת שער הגיא ,כ 2ק"מ לפני הצומת יש נו שביל שחור עלו עליו הוא יוביל אתכם בנסיעה בטיפוס אל ראש הר כרמילה חנו את הרכב , רדו ממנו עד שתבחינו בשביל רחב וטוב לכו עליו לכיוון שמאל עד שתמצאו את הסימון הירוק ימינה המוביל למטה -זהו תוואי ערוץ נחל נחל כרמילה .

מקומות שווים לטיול באזור : נחל קטלב; תל שוכה ; שביל הבורות והבארות ; תל עזקה

שביל הליכה - כסלון

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן