לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

עצי מחט - כרמילה

רקע

רקע 

נחל כרמילה ונחל כסלון הם 2 נחלים אכזבים בהרי ירושלים הנפגשים למרגלותיו של הר כרמילה.  זהו הר יפהפה המשקיף על חורשת עצים ענקית הנמצאת בתוך יער קדושים בו עובר, בין השאר המסלול המוצלח הזה.
חלקו של המסלול עובר בשמורת המסרק הידועה. קק"ל שאמונה על שמירת היערות בישראל ותחזוקתם הקימה כאן מיזם מדהים, שהחל כבר בשנת 1951.

של יער המנציח את קורבנות השואה (יער הקדושים) זהו אחד היערות המופלאים באזור הרי ירושלים החולש על לא פחות מ-18 אלף דונמים ומכיל עצי מחט ירוקי עד שצובעים את השחקים והמרחקים בירוק חי ובוהק. ביער ניטעו 6 מיליון עצים לכל ניספה בשואה עץ. הארגון שעומד מאחורי הפרויקט השאפתני הזה ותרם כספים רבים שיאפשרו את הקמת היער הוא ארגון בשם " בני ברית" . ברחבי היער הוצבו שולחנות פיקניק , אנדרטאות, שלטים  וסימוני שבילים.

מסלול טיול זה של נחל כסלון ונחל כרמילה עובר בחלקו הצפוני של היער והוא חופף כולו לשביל ישראל. הוא יוצא מחניון קק"ל שלמרגלות שמורת המסרק ויורד בגדת נחל כסלון למערת בני ברית. ולאנדרטה לזכרה של אנה פרנק שהוצבה לידה בשיתוף עם ידידי קק"ל בהולנד.

תיאור המסלול
ישנם מספר מסלולים שניתן לעשות באזור מרתק ויפה זה:

1. המסלול המעגלי – זהו מסלול הארוך מבין השניים , יש בו אמנם עליות חדות. אבל עם קצת מאמץ גם בני הזקונים במשפחה יצלחו אותה בכבוד ובעונג רב. אורכו של מסלול זה הוא כ 6 ק"מ  לערך והוא מתחיל במערת בני ברית (יש להשאיר את הרכב בחניון הסמוך למערה). מכאן נתחיל ללכת אל תוך היער עד שנמצא את הסימון השבילים הכחול. הנמצא ממש בצידו השני של השביל הרחב והראשי המוביל אל תוך היער. מכאן נתחיל לטפס אל הר כרמילה , אל תשכחו להביט אל הנוף העוצמתי של אזור השפלה ועל עצי האורן שסביבכם, לעיתים  נדמה כאילו מנהלים דו שיח בינם לבין עצמם.

עלו בשביל הכחול עד שתגלו סימון שבילים שחור המוביל לצד שמאל. פנו ולכו איתו ועד שתגיעו לשביל עפר ורחב (בחודשי החורף – מלא בבוץ). זהו למעשה נחל כרמילה המתחיל צפון מזרחית יותר ממושב בית מאיר כעת עליכם לחזור בירידה עם הסימון הירוק דרך נחל כרמילה שהכיוון הוא למטה. ירידה זו אמנם תלולה וחדה אבל הפריחה בחודשי האביב מלהיבה ומרוממת נפש. מומלץ לעצור להביט בנוף ואף לפתוח פק"ל קפה. לאחר שתגיעו לסוף הירידה תזהו שוב דרך עפר רחבה – זהו נחל כסלון פנו בו שמאלה עד שתגיעו לרכב שלכם בחניון מערת ברית(כ 10 דקות הליכה) .משך הזמן הממוצע של אפשרות הליכה זו הוא כ4 שעות לערך.
(אגב אם באתם בקיץ מומלץ לקפוץ לרחצה והתרעננות בעין כסלון. )

יופי מהר כרמילה

2. המסלול הקווי – זהו המסלול הקצר יותר, אך הוא מחייב שני כלי רכב, אחד בנקודת הסיום בחניון מערת בני ברית ורכב שני על פסגתו של הר כרמילה ליד הסימון השחור. משך מסלול זה , שיש לציין קל הרבה יותר מקודמו גם בגלל אורכו וגם בגלל שהוא עובר בירידה ולא בעלייה. אורך המסלול כ 2.5 ק"מ לערך והוא ייקח לכם כשעה וחצי לערך.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
השביל לנחל כסלון

הוראות הגעה למסלול נחל כרמילה ונחל כסלון :

לנקודת ההתחלה של המעגלי והסיום של הקווי – חניון מערת בני ברית : מכיוון מחלף שער הגיא עלו על כביש מס 38 לכיוון בית שמש  ; חלפו על פני מסילת ציון  ברגע שתראו את המחלף החדש של צומת אשתאול עלו עליו , אתם צריכים לעשות פניית פרסה ולחזור אחורה עם כביש 38 ואז לפנות ימינה לתוך יער הקדושים ומערת בני ברית, סעו עם השילוט עד שתגיעו לאחר כמה התפתלויות לתוך היער חלפו על מעין קשת אבן וסמוך למערה תמצאו אזור החנייה – הגעתם.

לנקודת ההתחלה של המסלול הקווי עליכם לשים לב לשילוט חום "הר כרמילה – נחל כיסלון " הנמצא בהמשך הכביש מכיוון צומת אשתאול אל צומת שער הגיא ,כ 2ק"מ לפני הצומת יש נו שביל שחור עלו עליו הוא יוביל אתכם בנסיעה בטיפוס אל ראש הר כרמילה חנו את הרכב , רדו ממנו עד שתבחינו בשביל רחב וטוב לכו עליו לכיוון שמאל עד שתמצאו את הסימון הירוק ימינה המוביל למטה -זהו תוואי ערוץ נחל נחל כרמילה .

מקומות שווים לטיול באזור : נחל קטלב; תל שוכה ; שביל הבורות והבארות ; תל עזקה

שביל הליכה - כסלון

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון מערת בני ברית

מיקום במפה

דילוג לתוכן