הסנה הבוער בהר כרכום

רקע

הר כרכום אשר זכה למגוון כינויים כגון " הר האלהים" או הסנה הבוער הוא הר הנמצא בחלק הדרומי של רמת נגב . והוא מתכון מיוחד לטיולים בדרום. ההר נישא לגובה של כ 850 מטרים . בערך בכל 21 לדצמבר(התאריך הפורמלי לתחילת החורף) מדי שנה מתרחש "קסם" בהר כרכום.תופעה ייחודית למקום בשעות הצהריים לערך , קרני השמש חודרות אל תוך אחד מחללי המערות שעל גבי ההר, היא יוצרת, באמצעות זווית קרינה מיוחדת על פתח החלל, מחזה מיוחד.אור דמוי אש בגוון צהוב -כתום חודר פנימה ונראה מהעבר השני שלו כמו "הסנה הבוער". זוהי תופעה יוצאת דופן ביופיה.

מה מצאו על הר כרכום

מעבר לתופעה זו על הר כרכום התגלו ממצאים ארכיאולוגיים של אתר פולחני קדום עם ציורי סלע מרהיבים ביופיים אשר מרביתם מתקופת הברונזה. בין 40,000 הציורים  החרוטים על גבי הסלעים ניתן למצוא עדויות לפולחנים יהודיים. כגון : בעלי חיים מקראיים, דמויות מתפללים, המחשת סיפור יציאת מצרים , לוחות הברית ועוד. בחלקו המזרחי של ההר נמצא המקדש הפליאוליתי -זהו מעין מקדש עם בולבוסים (אבני צור בצורה של תפוחי אדמה עשויים מחומר שנקרא קלציט). משמעות המילה "פלאוליתי" היא תקופת האבן הקדומה. בנוסף על ההר ישנו מפל כרכום המיתמר לגובה של כ 60 מטרים. הוא אמנם יבש אבל מרשים ופונה לנוף רחב ידיים. הר כרכום זכה לכמה כינויים כגון : "הר האלהים" . ואפילו חלק מהחוקים מקשרים את המקום עם הר סיני המקראי המיתולוגי בו קיבל עם ישראל את התורה. כמו כן מצאו 12 מצבות אבן. החוקר משה ענתבי קושר אותם ל 12 שבטי ישראל. ארכיאולוגים סבורים שאת חרותות האבן הרבות שנמצאו על ההר ביצעו אומנים אשר בעזרת חרטו ודפקו עם כלים חדים בסלע הגיר.

הסנה הבוער בהר כרכום

אפשרויות הטיול בהר כרכום

אל ההר אפשר להגיע בכמה דרכים : האחת בג'יפ או ברכב שטח  השנייה באופן רגלי.

אפשרויות הטיול הרגלי להר כרכום

אל ההר אפשר להעפיל בכמה מסלולים כולם מעגליים באופיים. האפשרות הראשונה היא להתחיל בחניון לילה הר כרכום לעלות על ההר עם השביל הכחול  ולחזור דרך השביל המסומן בצבע ירוק – מסלול של כ 3 שעות לערך. האפשרות השנייה מתחילה באותו מקום ובאותו שביל והחזרה היא בשביל המסומן בצבע שחור כאן תאלצו להיפרד מ 4 שעות הליכה ברגל. בשני המסלולים תעברו דרך המקדש הפליאוליתי. הכתובות שתראו על הסלעים חלקן בשפה קדומה בת 2000 שנה הנקראת "השפה התמודית" שהיא שפה שמית עתיקה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הסנה הבוער

אפשרויות הטיול אל ההר בעזרת ג'יפ

גם כאן יש שתי חלופות הקצרה יותר : מכביש 10 העובר לאורך גבול ישראל מצרים(פתוח לנסיעה רק בחגי ישראל). כאן תצטרכו לנסוע יחסית זמן קצר לאורך של כ 10 ק"מ , הגישה אל ההר היא מתוך הכביש דרומית לקרני רמון לא הרחק מהקניון הלבן.
החלופה השנייה מייגעת וארוכה יותר מתחילה במצפה רמון כ 4 שעות נסיעה דרך הנחלים . יורדים אל מכתש רמון דרומה, משם נכנסים אל נחל ציחור ממשיכים לנסוע עליו בדרך 4X4  ומשם מתמזגים עם נחל פארן והלאה אל נחל שגיא משם מתחברים לקניון הלבן ובסוף להר כרכום.

הנופים הנשקפים מההר

אזור הערבה , עמק חרוז, הר צוריעז.

הר כרכום והסנה הבוער

אזהרות ומידע חשובות

שימו לב מדובר בשטח אש המיועד לאימונים של צה"ל ולכן ההגעה אל הר כרכום מותרת ב 2 מקרים :

  1. תיאום מול צה"ל בטלפון 08-9902926.

2) בסופש"ים ובחגי ישראל שאין אימונים , אין צורך לתאם הגעה עם צה"ל במועדים אילו.

זהו בהחלט מסלול ייחודי שעונה להגדרה " מסעות טיולים" ואפשר לשלב פה בין 3-4 ימי טיול באזור זה למשל לעשות יום אחד את קרני רמון – קניון הפריזמות  והר עידו . ביום השני את מצוקי לוץ נחל אליאב והר רמון וביום השלישי את המסלול המצויין לעיל עם העלייה אל ההר .

היכן נמצא במפה


היכן ניתן לטייל באזור :

בורות לוץ ; הר גמל ; מכתש רמון 

צילומים : עמי פרייזר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון הר כרכום

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן