Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

תצפית הר בנטל

הירדן חוצה כבישים, עמקים והרים ברמת הגולן, בדרכו דרומה אל הכנרת. טיול שעשינו במהלך חג הפסח באזור כלל את הר בנטל והר אביטל הנישאים לגובה רב. אזור רמת הגולן מזכיר לי במידת מה את אירופה. הכל ירוק, מעונן, אוויר קריר נקי וצלול כמו יין הרים. מסביב פסטורליה מדהימה של שקט וטבע ועצמתי. את מסלולינו התחלנו בנהר הירדן, נהר עוצמתי, שופע, בייחוד בתקופות החורף והאביב. צפינו בו בתקופה אידיאלית שהוא נראה במיטבו. הוא שופע מים רבים וסביבתו פורחת וצבועה בשלל גווני הירוק. אשר מצפה ועוטפת אותו בחום ואהבה. על-מנת לרדת לגדות הירדן. ניתן לעשות זאת כמעט בכל גשר שחוצה אותו לדוגמה, גשר בנות יעקב.

רקע על הר בנטל

הידעתם ? הר בנטל והר אביטל היו בעבר הרחוק הרי געש פעילים. (לפני כמה עשרות אלפי שנים הייתה התפרצותם האחרונה). אחד השרידים שנותרו בשטח  עד היום. כתוצאה מהתפרצות זו, הם שכבות סלע שנותרו בחלק המזרחי של הרים אילו.

לאחר מכן עשינו את דרכינו לכיוון רמת הגולן. עלינו עד הר בנטל הר בגובה של כ- 1200 מטר. בקרבת קיבוץ מרום גולן והעיירה הסורית קונייטרה. תצפית מדהימה על כל אזור הרמה : החרמון, טורבינות רוח, קונטיירה -עיירה שנכבשה בשנת 1967. קיבוץ אורטל סיפח אותה אליו, ולאחר מכן במלחמה בשנת 1973 היא הוחזרה לסורים. ישנה גם תצפית מרשימה על עמק הבכא- שם התרחש קרב עקוב מדם נגד הסורים ב 1973. הר בנטל יחד עם ההר הסמוך לו הר אביטל,כפי שציינתי, היוו יחדיו אזור בעל פעילות געשית, לפני שנים רבות. הר בנטל בתקופת המלחמה היה מוצב פעיל עם בונקרים ומבנים תת-קרקעיים, כיום המוצב אינו פעיל בגלל השקט היחסי השורר ברמה.

בהר בנטל יש בכניסה פסלים סביבתיים של בעלי חיים דמיוניים בכניסה , תצפית מרשימה על האזור כולו , בונקרים תת קרקעיים עליהם יוכלו להיכנס הילדים, מזנון ובית קפה.

מהר בנטל המשכנו בטיול צפונה להר החרמונית. שהוא למעשה הר געש כבוי, שם נמצא עמק הבכא. באזור ניתן לראות טנקים פזורים סביב, עדות למלחמה העקובה מדם שהתרחשה שם בינינו לבין הסורים בתקופת מלחמת יום הכיפורים. בקרב זה ניסו הדיביזיות הסוריות לכבוש את רמת הגולן מידינו. לבסוף נהדפו הסורים ע"י כוחות השריון של צה"ל. גדוד 77 של חטיבה 7 וכוח מחטיבה 188 ובזכות קרב זה רמת הגולן בידינו כיום.

מעמק הבכא המשכנו לאזור יער אודם, אזור עשיר בעצים השרויים בתוך ערפל, שם מצוי יער האיילים. משם המשכנו את הטיול שלנו לכיוון ברכת רם- אגם ענק השוכן למרגלות הר החרמון. טוענים שבעבר הוא היה לוע של הר געש פעיל שאם השנים שהפסיק להיות פעיל והפך למאגר מי גשם. אחרי שהייתם במקום כל כך גבוה וקריר כדאי להתרענן אחרי הטיול פה במאגר בנטל הנמצא למורדות ההר.

הר בנטל באביב

משם ירדנו לכיוון מפל סער והתרשמנו מעוצמת זרימת המים והמפלים הגבוהים. מראה חלומי ויפהפה המראה כמה עוצמתיים הם המים כאשר הם עושים נפילה חופשית ממקום גבוה למקום נמוך – שיעור פיזיקה יחד עם אומנות במיטבם.

 

 

 

הנוף מהר בנטל

המלצת טיול :

תחנה ראשונה – הר חוזק : תל געשי הנמצא במזרח רמת הגולן, בשמורת הטבע "רכס בשנית". יש כאן אפשרות למסלול הליכה כ- 3 ק"מ, באזור עצי האלון העתיקים ,ותצפית על רמת הגולן וסוריה.
(וויז-הר חוזק 1156).
תחנה שנייה: המסגד הנטוש של חושניה -זהו מסגד שחלקו קרס לאחר שפגז פגע בפינת הבניין, המבנה מלא בגרפיטי ואפשר לעלות לצריח שבכניסה למסגד. מקום מרשים ואידאלי לעצירת קפה או פיקניק.הצריח לא מאוד בטיחותי וחובה ליווי מבוגר (וויז-חורבת חושניה).

תחנה שלישית: מרום גולן והר בנטל -בקבוץ יש עצים שבתקופת הסתיו והשלכת ידועים בשינוי צבעם לאדום וצהוב.
תחנה רביעית : הר בנטל – מאחורי מרום גולן, (כפי שמתואר בפוסט שלעיל) האטרקציה המרכזית שחזור של המוצב הצה"לי, תצפית לסוריה, החרמון והגולן.
הבונקרים בהר בנטל

עוד טיולים נוספים ואטרקציות מומלצות באזור רמת הגולן:

יער האיילים- אתר מבוית בתוך יער עם איילים מסוגים שונים ומשונים שהגיעו מכל העולם ובעלי חיים נוספים, חביב ביותר, ביקור חובה למי שמטייל באזור. האם הכניסה כרוכה בתשלום :לא. למי מיועד: למטייל עם חיות מחמד, למטייל חובב היסטוריה וגיאופוליטיקה , משפחות עם ילדים, זוגות.

מסלולים בסביבה:

עין תינה, מאגר עורבים ; השביל התלוי בבניאס ; יער האיילים שביער אודם

 

קרדיט תמונות : אלוירה גלבוע , יורם טלקר.

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הר בנטל

מיקום במפה

דילוג לתוכן