הרובע היהודי בירושלים

פסטיבל האור בירושלים “אור עולה בבוקר על אגם רחוק ,זוכרת? כן אני זוכרת ולא אחדול ולא אשקוט.”
פסטיבל האור המתרחש מדי שנה בחודש יוני בתוככי ירושלים בתוך הרובע היהודי מראה מה זה כיף לטייל בירושלים בשעות הערב? קסם, הכל מואר, ייחודי, חגיגי, תיירותי ומזמין, נראה כאילו בשעות הערב חומות העיר קמות לתחייה בעקבות התאורה, הקסם של ירושלים שובה לב משבי הרוח הקרירים בשעות הערב, בשילוב פסטיבל האור בקיץ הלוהט מרעננים את הגוף ונפש יחדיו, בפוסט זה ברצוני להמליץ על סיור נחמד ברובע היהודי (“סיורובע”) במועד בו עשינו את הסיור במסגרת בית הספר של בני היה גם פסטיבל האור והצבע מה שתרם מאוד לאווירה ולייחודיות של המקום.

ובכן את סיורנו נתחיל בשער יפו, הנושק לשדרות ממילא, אם יוותר לכם זמן וכוח לאחר הסיור ברובע היהודי מומלץ בחום לבקר בבתי הקפה ,המסעדות והחנויות בשדרות ממילא. נחצה את שער יפו ונכנס לעיר העתיקה, אנו נפנה ימינה בכניסה עם השילוט לתוך הרובע היהודי, מימיננו נראה את מגדל דוד.

בעת הכניסה לרובע נלך בכביש צר מאוד שהוא גם מעבר להולכי רגל לכן יש לשים לב בייחוד עם ילדים, רכבים ואופניים נוסעים במהירות. לאחר הליכה קצרה בין הסמטאות נגיע למרכז הרובע, לרוב יש במקום פעילות כלשהי :בחגים יש כליזמרים, ובאמצע שבוע כל מיני הופעות ופסטיבלים בשעות הערב.

במקום ניתן לראות ישיבות רבות ובתי כנסת ששימשו ומשמשים את תושבי הרובע נלך לאיטנו בסמטאות עד שנגיע לקארדו, הקארדו הביזנטי היה למעשה רחובה הראשי של ירושלים במאה השישית לספירה, או במילים פשוטות מרכז העיר השוקק חיים בימים עברו. ניתן לראות במקום 6 עמודים שתמכו במבנה עתיק עם גג אדום שכיסה את הרחוב
נרד במדרגות לתוך הקארדו שם נראה צילום קיר יפהפה שלו המתאר את המקום .

פסטיבל האור בירושלים

לאחר מכן נחזור לרחוב היהודים שם נראה את בית כנסת החורבה, זהו בית כנסת שנבנה במאה ה-18, לאחר שנפל הרובע במאי 1948, הירדנים פוצצו אותו, על-מנת לבטא את ניצחונם. כך הפך בית הכנסת לחורבה .זהו למעשה גל החורבות בפעם השנייה בתולדותיו (בפעם הראשונה הוא נחרב בידי המוסלמים במאה ה-19 בגלל אי תשלום חובות). בפעם השלישית הוא נבנה בראשית המאה ה- 21 ונבנה בשנת 2010.

הקארדו בירושלים

אתר נוסף מעניין הוא הגלעד: נגיע אליו דרך רחוב בית אל -נפסע בסמטה צרה שבסופה נמצא קבר אחים של לוחמי הרובע, לפי ההלכה אין לקבור יהודים בתוך החומות ובתחומי העיר אך מאחר שהיה ב1948 מצור כבד על העיר ולא ניתן היה להוציא את גופות הלוחמים מהמקום הקימו עבורם גלעד, את גופותיהם לא ניתן היה לזהות ולכן הם נקברו בקבר אחים ומאוחר יותר הועברו לבית קבורה מחוץ לרובע .משם נחזור לכיון מעלות יהודה הלוי לתצפית על הכותל והר הבית, בדרך נראה את מנורת הקודש. ומשם נרד לכיוון הכותל לתפילה קצרה וסיום הסיור .

אפשרויות נוספות להמשך הסיור בירושלים : גן הפעמון, בריכת הסולטן, משכנות שאננים, שדרות ממילא.

למי מיועד : למטייל חובב היסטוריה ואוהבי ציון. מה בסביבה :גן החיות התנכי; עמק הצבאים; מנהרות הכותל

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הקארדו
דילוג לתוכן