Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

הקניון האדום בהרי אילת

רקע על הקניון האדום

כ- 20 קילומטרים מהעיר התוססת אילת .נמצא הקניון האדום – אורכו כ 200 מטרים בערך ועומקו כ -30 מטרים.עיקר האטרקציה בטיול זה היא ללכת בערוץ נחל שני. שעובר למרגלותיו של הקניון שמזכיר במקצת בצבעו את פטרה. תהליכי ההתחתרות בסלע בעקבות הפרשי אקלים גשמים ורוחות עשו כאן פלאים. ועיצבו כמו קדר מיומן  צורות גלים רב שכבתיות. לא יאומן מה הטבע יכול לייצר. שכבות הסלע במעבה הקניון מתפתלות בתנועות גליות בשני ממדים. האחד בסלע עצמו והשני בערוץ הנחל ביחד יוצרים אשליה אופטית של ללכת בתוך מבוך תלת ממדי. לא פלא שהילדים מתאהבים מהר במקום זה. הנקיק של הקניון האדום הוא אמנם צר בחלקים מסוימים. אבל ההליכה בתוכו היא חוויה בלתי נשכחת. גילו של הקניון מוערך בין 5-10 מיליון שנים והוא עשוי מאבן חול נובית. קירותיו של הקניון ססגוניים בגוונים של אדום -חום-שחור- צהוב.משחק הצבעים הוא מרהיב עין ומרגש מאוד.

מסלולי הטיול בקניון האדום

המסלול המעגלי אשר מתאים למשפחות – מסלול של כ 1.5 קילומטר שעורך כשעה וחצי לערך (תלוי בעומס בקניון – לנו לקח יותר כי היינו בסופש והיו הרבה אנשים – אז צריך לחכות בתור – יש לקחת זו בחשבון). מסלול זה מתחיל מחניון כלי הרכב (יש כאן גם חניון לילה קטן בלי שירותים ומים). המסלול מסומן בצבע ירוק, מכאן נתחיל לרדת אל תוך הקטע הצפוני של נחל שני. ההליכה בשלב זה קלה בשיפוע קל בתוך ערוץ נחל המוגדר בסוללות עפר בצדדיו. לאחר כ 15 דקות הליכה נגיע להתפצלות ימינה לקניון האדום – סימון ירוק , שמאלה- סימון שחור לנחל שני צפוני (מסלול מעגלי שיחזיר אתכם לחניון באיגוף שמאלה). אנו נמשיך ימינה מיד תבחינו בהתרחבות משמעותית מאוד של ערוץ נחל שני שבצד שמאל נבחין בעץ שיטה ענקי. ניתן לעצור כאן להפסקה , לאחר מכאן בצד שמאל  מופיע על צלעות ההר השמאלי מעיין גוש ענקי בצבע אדום , נקודה יפה לצילום.

המסלול בקניון האדום

ממשיכים ללכת בערוץ הנחל , כאן העלילה מתחילה להתפתח בצורות מסולסלות ומעגליות של הסלעים , הראשון תל קטן בצבע חום -אדום שנמצא במרכז ערוץ הנחל , ומפה  המסלול הופך לקצת יותר אתגרי על גבול המשפחתי , ערוץ הנחל שוב נהיה צר אך יותר עמוק מזה שבתחילת המסלול, גם קירות הקניון בעלי צורה וצבע שונים. מקטע זה מעניין במיוחד שמגיעים לסולמות אשר מובילות לחלקיו התחתונים של הקניון(סולמות אילו חדשים והוכשרו ע"י רשות הטבע והגנים לפני כחודש לערך), ההליכה היא בחלקה לאורך הקירות של הקניון האדום ובמורדותיו. הביטו לרגע למעלה ותראו את השמש והשמיים מבצבצים בפתחו העליון של הקניון .

שימו לב לאבנים המשובצות בתוך קירות הקניון נדמה כאילו צורף הגיע לכאן במיוחד לשדך אותם לתוך סלעי הגרניט העצומים. לאחר הליכה מפותלת בתוך הקניון מגיעה נקודת השיא של הטיול קיר ענקי בצבע אדום – מדהים.
מכאן הנכם יכולים לעלות ימינה בחזרה דרך שביל צר שעובר לאורך הקניון (סימון שבילים שחור) – גם פה יש ברזלים בקירות הגבוהים המטפסים דרך שביל במעלה הקניון (לתשומת ליבם של בעלי פחד גבהים ) . מי שמעוניין להמשיך במסלול המעגלי הארוך יכול להמשיך במורד נחל שני הצפוני אל מישור שחם(פשוט להמשיך עם השחור למטה שמתחבר עם האדום וחוזר לחניון) .

ערוץ נחל שני בקניון האדום

הדרך למעלה לא פחות יפה מזו שעוברת בתוך הקניון – החריץ הגדול שבתוכו הלכתם מתגלה במלוא הדרו , יופי בלתי יתואר של בקע פתלתל בתוך ליבו של הקניון . לאחר הליכה קצרה בחלקו העליון של הקניון אתם חוזרים חזרה למסלול ממנו הגעתם רק בעלייה קטנה עד שתגיעו לאזור החנייה.

למי שמעוניין יש כאן גם אפשרות למסלול ארוך יותר שנמשך כ -3 שעות : הוא מתחיל גם מהחניון בסימון השבילים האדום , עובר לשחור ואז לירוק – מסלול זה הוא גם כן מעגלי רק שהוא עובר מטה מהמסלול הירוק לכיוון מעלה (המלצותינו ללכת לפי סימון השבילים והשילוט הניצבים בבירור בשטח).

הקיר בקניון האדום

איך מגיעים  לקניון האדום

בוויז "הקניון האדום" – סעו על כביש 12 שממש נושק עם גדר המערכת של הגבול הישראלי – מצרי , אם באתם מכיוון אילת אז אתם פונים ימינה בשילוט "הקניון האדום" אם באתם מכיוון צומת נאות סמדר – עובדת אז שמאלה באותו השלט , לאחר הפנייה המשיכו לנסוע בתוך דרך עפר שנמשכת כקילומטר וחצי לערך שימו לב זו דרך משובשת וחולית סעו לאט ובזהירות , עד שתגיעו לשלט "חניון לילה הקניון האדום" חנו את הרכב קחו בורשור מהתיבה והתחילו ללכת . תהנו !!

מצ"ב למטה מפת המסלול .

אזהרות ודגשים :

***  זהירות בחורף יש כאשר נשקפת סכנה/ התראת  לשיטפונות  אין אסור ללכת בתוך ערוץ נחל שני  ובשמורה זו בכלל (התעדכנו במדיות השונות לפני שאתם מגיעים לכאן) .
***  המסלול כולל כ -3 מקטעים עם סולמות – לקחת בחשבון לגבי מוגבלי תנועה.
***  לבעלי פחד גבהים – מומלץ לחזור דרך הקניון ולא לעקוף מלמעלה ולשוב דרך המסלול המעגלי אפשרות נוספת להמשיך ללכת במסלול הארוך.

היכן לטייל בסביבה

בית האומנים בנאות סמדר ; הפלמינגו בבריכות המלח באילת ; נחל שלמה

 

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הקניון האדום

מיקום במפה

דילוג לתוכן