Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

סכר כנף לבנה

בנחל הירקון מסתתרות פינות חמד מרתקות השזורות בפריחה, מים, צמחיית קנה ירוקה, שמים בהירים , אוויר צלול. אחת מהן היא המפל הנסתר ליד הוד השרון.
ניגונן של הציפורים מלוות את הטיול שלנו  בשיר ורינה המפל הנסתר ליד קניון שרונים בהוד השרון. המפל הנסתר ,סכר כנף לבנה וטחנת קמח של אבו רבאח הם חלק מהטיול שלנו שם והן למעשה החלק הנקי של מקורות הירקון. טיול רגלי של הליכה בשבילי דרך אשר מוגדרים על- ידי צמחיית קנה. המחפה ומסתירה את נחל הירקון כמו אישה המסתירה את חמוקיה. אזור זה של  מקרות הירקון חלקו מזוהם ואסור לרחצה. למרות שיש שילוט מפורש על עץ אקליפטוס ענק .אז או שחלק מהאנשים אינם יודעים ובכל זאת מתרחצים בתום לב או שרואים ומצפצפים. מאחר שפוסט זה אינו עוסק בחינוך לא נתעמק בכך.

לאחרונה הוכשר קטע רחצה נוסף לציבור שמו "סולם דגים " והוא נמצא ממש מעל המפל הנסתר. במקום בריכות שאליהן ניתן להגיע דרך אבי מדרך גדולות.

הטיול שלנו מתחיל במפל נסתר של נחל ירקון.

שימו לב חל איסור מוחלט להיכנס למים בנקודה שמתחת למפל. מים מזוהמים עם שפכים ופסולת תעשייתית עם רבה קולימפורמים מסוכנים מגיעים מצד ימין. למרות שתראו אנשים מתרחצים וילדים עם אבובי מים. אל תתפתו ואל תיכנסו למים באזור זה של המפל הנסתר.

למרות שהמקום יפהפה וזה מאוד מפתה , למען בריאותכם – אל תעשו זאת!!

היכנסו רק בקטע שמעל המפל שם מותר!!!

אזור המפל טובל בצמחיית נחלים , אזור זה של נחל הירקון הוא יפהפה ודומה כאילו נלקח מאחד מאזורי טיול בצפון, ריבוי המים ,הירוק העז הופכים את המפל הנסתר ליעד טיולים ופיקניק של הרבה מטיילים , רוכבי אופנוע , רוכבי אופניים ומשפחות המטיילות עם הילדים לכאן.
מאזור מפל נסתר של נחל ירקון , הלכנו וטיילנו בשבילי עפר שהוכשרו כאן, הם בעיקר בשימושם של רוכבי אופניים, אך גם למטיילים שהולכים ברגל  יש מקום של כבוד. נחל הירקון מרושת בהרבה שבילים ובלי מפת שטח אפשר להתבלבל..

מקורות הירקון

בתקופה זו אמנם השבילים יבשו אך יש עדיין מקומות עם שלוליות מים, בכל אופן שמנו פעמינו שותפתי לטיול ,מיכל נוימן , ואנוכי לכיוון מערב , זהו ציר הטיולים הראשי שאני ממליץ בכם להיעזר בו שאתם מטיילים כאן, איך מזהים אותו ? תראו שבצד ימין מופיע כביש 5. בכל אופן המשכנו בהליכה שמזג האוויר מעולה, עד אשר הגענו לתחנה השנייה בטיול : טחנת הקמח של אבו רבאח.

זוהי טחנת קמח עתיקה שהופעלה כטחנת מים אשר ניזונה מנחל הירקון. הסיפור המלא : שיח איברהים אבו רבאח בנה בנקודה זו טחנת קמח בשנות ה -80 של המאה -19 זאת על בסיס שרידי טחנה קדומה. את הטחנה הוא בנה על אי קטן הנמצא בין הסכר לנחל הירקון. הסכר כיום הוא משמש לחציית הנחל, עצר את מי נחל הירקון ובכך יצר בריכה שניתן לראותה עד היום , מתוך אותה בריכה זרמו המים ל -12 אבני ריחיים שלמעשה הפעילו את טחנת הקמח.רבאח השתמש ב -2 טורבינות אחת להשקיית פרדסו הסמוך והשנייה להנעת אבני הריחיים של טחנת הקמח.

בארץ ישראל הקדומה היו בשימוש טחנות קמח רבות שפעלו סמוך לנחלים או מעיינות שהמשותף לכולן השימוש במים לטובת טחינת דגנים והפקת הקמח, מרובן נותרו רק שרידים, לדוגמא : טחנת הקמח בנחל ציפורי (טחנת הנזירים) ,טחנות הקמח בשפרעם ובאבטין , 7 הטחנות בפארק הירקון , טחנת הקמח בנחל תבור, טחנת הקמח בנחל דלבים, טחנת הקמח בג’ילבון, טחנת הקמח בנחל דן ועוד..

טחנה זו היא אחת מיני טחנות קמח רבות  שהיו לאורך הירקון ופעלו עד לשנת 1936, בחורף האחרון(2020)  הטחנה הזאת הייתה מוצפת עד לגג המבנה הנראה בתמונה. האזור של טחנת הקמח של אבו רבאח מאוד פסטורלי יש באזור פינות ישיבה אל מול נחל הירקון, בריכות מים, והרבה עצי איקיליפטוס עתיקים וענקיים. המקום בהחלט יכול לשמש לפיקניק או לפק”ל קפה.

מקורות הירקון הוד השרון

מטחנת הקמח של אבו רבאח המשכנו בהליכה בשבילים שעוברים לאורך נחל הירקון , חייב לציין שבמהלך הטיול בין האתרים המצוינים הכל פורח ומרהיב : פריחה ורודה של מעוג אפיל שאינו נראה הרבה בארץ, שדות של חבלבל השדה בצבע לבן וסגול, חרציות צהובות , קחוונים לבנים, והרבה מאוד גזר קיפח.

שימו לב למנהרות שהטבע פיסל במו ידיו ההופכות את מסלול הטיול של נחל הירקון לחוויה בלתי רגילה.כדי להגיע לתחנה האחרונה בטיולנו יש כמה אפשרויות האחת : היא להמשיך מכיוון טחנת הקמח של רבאח לעבר הגשר שנמצא בחלקו המזרחי של כביש 5 – תבחינו בין שיחי הקנה העבותים בגן עדן יפהפה והבשורה הטובה היא שזה הקטע הנקי של נחל הירקון ופה כן מותר להתרחץ ושמו בישראל : סכר כנף לבנה.

הזרימה פה חזקה ומרשימה לצד המפל יש חבל טרזן עם בריכת מים – שימו לב המים העמוקים, ישנן גם פינות ישיבה ציוריות לצד נחל הירקון.

סולם דגים -מקורות הירקון

הדרך השנייה להגיע לסכר כנף לבנה היא לנסוע על כביש 5 שאתם מגיעים ממזרח לכיוון מערב – רדו במחלף ירקון ופנו שמאלה אחר כך שוב מיד שמאלה – סעו עד שתגיעו לגשר תעברו מתחתיו , סעו כ- 2 דקות והנה הגעתם.

איך מגיעים לסכר כנף לבנה ליד קניון שרונים ב waze : https://www.waze.com/he/livemap/directions?latlng=32.124603%2C34.904788 .

אז איך מגיעים למפל הנסתר בהוד השרון הנמצא לא הרחק מקניון שרונים: שנוסעים על כביש 40 לכיוון מחלף ירקון  מהוד השרון. יש ממש לפני צומת ירקון , כניסה לדרך עפר בצד ימין , כנסו בה וסעו כקילומטר לערך.  אתם תעברו דרך עם קצת מהמורות אך אל דאגה, בסוף הדרך תבחינו במעין חומת בטון. החנו את רכביכם בסמוך אליה, עברו את החומה במעבר רגלי והנה הגעתם למפל הנסתר.

איך מגיעים ל"סולם הדגים" : בוויז : https://waze.com/ul/hsv8yf04m3

הכניסה למקום חופשית ואינה כרוכה בתשלום, המסלול מתאים לכל המשפחה , משך הטיול לכל המקומות שציינתי כולל הפסקות כ -3 שעות לערך. המים זורמים כאן לאורך כל השנה אבל השיא הוא בהחלט באביב שהכל גם פורח.

עוד מקום יפה סמוך לכאן הוא בריכת הנופרים שהיא חלק מגן לאומי ירקון ונמצאת בפיקוח של רשות הטבע והגנים.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המפל הנסתר קניון שרונים

מיקום במפה

דילוג לתוכן