Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

עין שריג

הרי ירושלים התברכו במעיינות רבים אשר בימי קדם שימשו לחקלאות, אחד מהם הוא עין שריג.

הרי ירושלים הם לא רק נחלתם של רוכבי אופניים. אשר מתענגים על העליות והפיתולים הרבים של הדרך ההררית עם נופים מרהיבים אשר מתחילה ממחלף הראל. עוברת דרך צומת הסטף וממשיכה לכיוון בית חולים הדסה עין כרם ושכונת עין כרם.

יער עמינדב מספק מסלולי הליכה רבים ומרתקים העוברים בין מעיינות, טרסות חקלאיות והרבה צמחייה ירוקה במשך כל השנה. לא פלא שתוואי שביל ישראל עובר מכאן אחד המעיינות המעניינים באזור יער עמינדב הוא עין שריג מדובר על שתי בריכות המתמלאות מים ללא הרף מתוך נביעה החצובה בסלע.

בריכה זו היא אמנם לא מיועדת לרחצה כמו עין לבן ,שגם הוא מעיין בהרי ירושלים, מאחר שהבריכות הן ירקרקות ולא בדיוק מזמינות להיכנס. אבל סביבת הבריכות שעשירה בצמחייה עבותה היא חלום בהתגשמותו עבור המטייל ובייחוד לילדים שמטפסים על העצים העתיקים ומרגישים כמו קופים לרגע קט. אמנם השביל המוביל לכאן אינו מוצל ברובו, אבל נקודות  החמד המוצלות הרבות שיש כאן מבטיחות הנאה. מה שלכם נותר זה להביא : מחצלת, פינגאן, ארוחת בוקר קלילה ולהסתלבט פה ליד הבריכות המקורות בסלע  טבעי.

ישבתם ונהנתם מחסדיו של הטבע הקסום. יופי  נא השאירו את סביבתכם כמו שקיבלתם אותה ואפילו אם קצת מאמץ אפילו יותר מזה, כי אין מי שינקה אחריכם. אם נעקוב אחר תעלה קטנה לאורך השביל המוביל לאזור הבריכות נגלה בסמוך לעץ תאנה ענקי, שביל מסתורי צר העובר בתוך צמחייה לאזור מוצל, שם להפתעתכם תגלו את ניקבת המעיין. זרימה חזקה וטובה המשמיעה פכפוך מים בלתי פוסק של מים היוצאים מתוך נקבה חצובה בתוך ההר באורך של לא פחות מ- 25 מטרים.

עין שריג בהרי ירושלים

מעל פתח יציאת המים תבחינו בחלל קטן המוסתר עם קצת שיחי פטל אכזריים, הזיזו אותם קצת והנה פתח הניקבה. עבדכם הנאמן נכנס פנימה אל תוך הניקבה, יש צורך בפנס כי הניקבה חשוכה לגמרי, המים אינם עמוקים (מתחילים בכ- 10 ס”מ ומגיעים לאזור ה- 20 ס”מ) יש לזחול על ארבע כדי להיכנס – מתאים רק לאנשים בעלי מבנה גוף צר או ילדים. היציאה מהניקבה היא ברוורס כי אין אפשרות להסתובב. אני באופו אישי נכנסתי בערך למחצית הניקבה כי היו שם קצת סלעים אשר הקשו על המעבר אבל יודעי דבר מספרים שבסוף הניקבה המים מגיעים לכ- 50 ס”מ.

הניקבה ליד עין שריג

שימו לב על תיתנו בשום אופן לילדים להיכנס לבד כי חושך בפנים ולהם זה פחות סימפתי, אבל אם אתם תיכנסו אתם הם מאוד יהנו .קצת היסטוריה – ניקבה זו הינה לפי הסברות מימי קדם בהן השתמשו במי המעיינות לחקלאות. הניקבה נמצאת על הר אורה שהוא הגבוה מבין הרי ירושלים, מושב אורה הוקם תחת הריסותיו של הכפר אל -ג’ורה שהוחרב ע”י צה”ל במבצע דני(מבצע חשוב ביותר בשנת 1948 והיווה את היסודות לעצמאותה של ישראל).

עין שריג טיול

סביבת הצומח סביב ניקבת המעיין, ומעיין שריג עצמו מיוחדת במינה והיא כוללת את פרח הפעמונית ואת דם המכבים שבעת זו נמצא בשיא פריחתו , כמה מילים על הפרח היפה הזה – דם המכבים הוא פרח מיוחד במינו על שום שפריחתו היא פנימית ונסתרת , האדום שאתם רואים בחוץ זה לא הפריחה אלה מעין מעטה או כיסוי אשר מסוכך על הפרח. האגדה מספרת שדם היהודים המכבים שנרצחו כאן ע”י היוונים הצמיח את הפרח הזה ומאז ועד היום הוא בשיא פריחתו בתקופה של יום הזיכרון לחללי צה”ל. זו הסיבה שפרח זה הוא הסמל של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

אזור טיולים זה הוא אחד הפופולריים ואהובים במיוחד על המטייל הישראלי שבוחר שוב ושוב להגיע לאזור הרי ירושלים ולטייל ולדלג בין תקופות היסטוריות, ארכאולוגיה, מים וצומח ולא בכדי בשבתות החניון מתמלא מכוניות כבר בשעות הבוקר.

ולשורש העניין איך מגיעים לכאן בכלל? פשוט ביותר אילו שמגיעים מאזור תל-אביב עלו במחלף הראל ופנו ימינה לכיוון הסטף, שתגיעו לכיכר גדולה של הסטף , שם תמשיכו עם השילוט לכיוון בית חולים עין כרם על כביש 396 , ממש לפני בית חולים עין כרם תבחינו בשלט המורה על הדרך ליישוב אבן ספיר, המשיכו בה, בדרך זו המובילה לאבן ספיר נבחין בעיקול שמאלה לכיוון דרף עפר שם נמצא אזור חנייה שם נחנה את הרכב. משם נעלה  על שביל עם סימון השבילים שחור וירוק נלך במעלה השביל כ – 200 מטרים. משם קחו שמאלה לסימון השחור לאחר הליכה קצרה תבחינו ב-2 בריכות – זהו מעיין שריג.
למי מתאים: חובבי מעיינות, משפחות, זוגות, טיולי בנות.

מה בסביבה:

המסלול אינו נגיש בשום חלק שלו.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עין שריג

מיקום במפה

דילוג לתוכן