Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

הטנק הסורי בבניאס

הטנק הסורי אשר בנחל בניאס הוא אטרקציה לילדים ולמבוגרים כאחד. נחל מתחתר בקניון יפיפה שלצידו שריד מהמם.

רקע על הבניאס

נחל חרמון הוא נחל אהוב עליי במיוחד, יש לו  פנים רבות וחלקים בעלי אופי שונה. חלקם בתוך שמורת טבע שבה הרחצה אסורה בתכלית האיסור ואילו יש בחלקים אחרים שלו. אשר פחות מוכרים לציבור, כן מותרת הרחצה(יש גם שילוט לכך). הפעם בחרתי לחשוף בפניכם נקודה מרשימה מאוד של הנחל השוכנת לא הרחק משטחי שמורת נחל הבניאס (נחל חרמון).

תיאור המסלול לטנק הסורי ההפוך

בטיול בוקר פסעתי לאיטי, אל המקום היפה הזה, דרך שביל ייעודי.  עת שהתארחתי בבית ספר שדה חרמון של החברה להגנת הטבע. מקום האירוח שוכן ממש בסמוך לנחל. לאחר הליכה של כ 15 דקות לערך בשביל עפר עם עליות וירידות (לא נגיש כלל וכלל לעגלות) אך אפשרי בהחלט להליכה עבור ילדים קטנים. מבוגרים יזדקקו לקצת עזרה בעת הירידות ) הגעתי למדרגות שנבנו במקום ושלט מסודר שמפנה לנקודה “הטנק הסורי בבניאס”.

הטנק הסורי

ממעלה השביל ניתן לראות בבירור, ממש על גדות נחל הבניאס, טנק גדול הפוך על גבו, כאשר עוד ניתן לגלגל ולסובב את גלגליו הגדולים. סבך העצים והצמחייה העבותה מסתירים אותו קצת, אך ככל שיורדים ומתקרבים אליו מגלים טפח ועוד טפח מהנחל עצמו ומהטנק – שריד מיוחד אותו הותירו הסורים כאן במהלך מלחמת ששת הימים .. מיד הסיפור המלא.

ההיסטוריה של המקום

בשנת 1967  במלחמת ששת הימים כבש צה”ל מידי הסורים, את רמת הגולן וגם אזור יפה זה של הבניאס נכבש חזרה. כאן למרגלות קיבוץ שניר של היום, התהפך טנק סורי בסמוך לאזור בו ניצב בית ספר שדה חרמון , הישר אל הנחל. משראו הסורים כי הארטילריה הישראלית, קשה מנשוא הם נסוגו אחורנית, אחד הטנקים הסורים (מתוצרת ברה”מ דגם T-34) נסע אחורנית בטעות והתדרדר אל הנחל, טנק מיתולוגי זה היה  אחד מששת הטנקים הסורים שהיו נחושים במתקפתם להפיל את קיבוץ דן, אשר לבסוף כשלו, וכל זאת ביום השני למלחמת ששת הימים.

סביבת הנחל

מעבר לשריד הכל כך מיוחד, תוואי נחל הבניאס יפהפה ופראי מה שיוצר גוונים שונים של המים מכחול לטורקיז. המקום מוצל לחלוטין מה שמאפשר שהיה נוחה בימות הקיץ, המים נקיים (אני שתתי – אבל זה כבר באחריותכם).סלעי הבזלת הפזורים סביב, שאון המים, והצמחייה מקנים למקום קסם ופסטורליה נדירים.

הטנק הסורי בבניאס

אין מילים לתאר את היופי הזה – נחל הבניאס מהמם שוצף שמימין נשברים אשדים ומפלים קטנים בתוך הקניון עטופים בצמחייה עשירה שצובעת את כל חלקי הנחל בגוונים של ירוק פסטל עד ירוק כהה. טבע במלוא עוזו.

כמה דגשים : המקום הוא שמורת טבע ולכן הרחצה אסורה בבניאס, נא שימרו על הניקיון בכדי שגם אחרים יהנו, הירידה לנחל תלולה (למרות שיש מדרגות) היזהרו.

איך מגיעים לפינת הטנק הסורי בבניאס ישנם מספר דרכים

1. דרך בית ספר שדה שניר – יש בחלק העליון שער המתחבר לשביל המוביל עד לטנק הסורי – פשוט ללכת לפי סימון השבילים בצבע ירוק לבן.

2. ממש בכניסה לקיבוץ שניר ממול יש שילוט – גם כאן ללכת לפי הסימון שבילים- כרבע שעה הליכה עד שתבחינו בשלט “הטנק הסורי”.

3.דרך שאר יישוב יש שביל המוביל עד לכאן הליכה של כ -3 שעות.

מה בסביבה:

השביל התלוי בשמורת הבניאס ; פארק החושים שמורת טבע נחל שניר ; שמורת נחל חרמון

הטנק הסורי ההפוך

קצת היסטוריה מפי קובי קורנבלט ששמע ממקור ראשון את התיעוד הנדיר של דן הרשב”ץ על מה שקרה עם הטנק :

מלחמת ששת הימים המודיעין הישראלי טען שאם הסורים יתקפו זה יהיה מכיוון תל פאחר, בזמן שהרבש”ץ של דן התעקש שהם הולכים לתקוף מכיוון רמת הבניאס לכיוון דן… אחרי הרבה “נודניקיות” מצדו הוא זכה לפיקוד על גרעין הנחל מהקיבוץ ככיתת כוננות והרבה פצמ”רים ישנים של צה”ל (חלק גדול מהם של זרחן) ולתגבור של המוצב בתל דן.

 4 טנקים ופלוגת קומנדו סורי תקפו את הקיבוץ במקביל ל-2 טנקים ועוד פלוגת קומנדו שתקפו את המוצב, ההכנות של רונן השתלמו והוא הצליח לעצור את הטנקים ולהוריד את המג”ד הסורי עם מטח אחד טוב על שדה שהוצת עם פגזי הזרחן, ו4 הטנקים נסו לכל עבר: אחד נסג לסוריה, אחד הגיע לישוב והושמד בשעריו (נמצא עד היום בקיבוץ), אחד פרס זחל בפאתי בית הילל ונפל בשבי ואחד נפל לבניאס בניסיון לסגת דרך העשן… בהמשך הקיבוץ סייע באש ארטילרית למוצב מול 2 הטנקים.כשיצא לי לתפוס אותו הצלחתי להוציא מלא אנקדוטות על הסיפור ולהחזיק ביד שלי את האקדח של המג”ד הסורי שהוענק לו ע”י משרד הביטחון אחרי… הוא בנה בית מלאכה ושיפץ מקלעים ישנים של צה”ל לקראת המלחמה, צבר תחמושת, בנה מטווחים מוחרשים לבדוק את המקלעים והתכונן לפלישה הזו משנות ה50 כשהשתחרר מתפקיד כקצין מודיעין בצה”ל.

פלמ”חניק ותיק, מאוד חכם ודי דברן שהמשיך עם צהל כקצין מודיעין עד שהועזב כי היה חופר מדי, כבר בתפקיד פיתח את התאוריה שלו בנוגע למה יהיה נתיב הפעולה של הסורים אם יתקפו ומאז ועד מלחמת ששת הימים ניהל מאבק מול צה”ל שסירב להאמין לו… לקח עשור עד שצה”ל הכירו בסיפור ונתנו לו את האקדח של המג”ד באיזה טקס ועוד 2 עשורים עד שהסיפור יגיע לציבור. תאריך ביקור:09/09/2019

מה עוד אפשר לראות ולטייל בסביבה

עין תינה -עין דיבשה ; השביל התלוי בבניאס ; שמורת תל דן ; עין חרמון ; נבי יהודה – נחל חרמון תחתון

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קיבוץ שניר

מיקום במפה

דילוג לתוכן