Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

מסלולי מים - הזאכי

הזאכי הוא השפך של נחל המשושים ונחל יהודיה . הזאכי הוא למעשה מקבץ לגונות גדולות ויפות, הזורמות בתוך בקעת בית צידה . רגע אחד לפני שנשפך לכנרת. שמורה זו גם מכונה "הבטיחה".

זוהי דלתא מיוחדת המייצרת סביבה מרחב אקולוגי מלא מים, צמחייה(כגון: פטל קדוש, שיחי הרדוף הנחלים, ערבה). וכן בעלי חיים שמצאו סביב בריכות המים מקומות מחייה  אופטימליים להישרדותם.

מסלול המים מלווה באזורים בעלי זרימה חזקה וזרימה  חלשה. הדבר נובע בעיקר מהסיבה שאפיק הנחל באזורים מסוימים רחב מאוד ובאחרים צר מאוד – דבר המשפיע על אופי זרימת המים וכיוונם.

הזאכי הוא אחד ממסלולי המים בצפון שחובה  להגיע אליהם בתקופת הקיץ. זאת מהסיבה הפשוטה. רוב המסלול של הזאכי עובר בתוך המים כך שגם בשיאו של חודש אוגוסט הבוער.

תבטיחו לעצמכם צינון והתרעננות במשך כל הטיול כאן. האזור הוא פראי ואקזוטי מאוד שבחלקו אף מחייב שחייה כי מרוב שעמוק לא ניתן פשוט לעמוד.

המשפט "לטייל אותו במים" הוא ההגדרה המדויקת ביותר לשפכו של נחל משושים – הזאכי. וכדאי שיהיה שגור בפיו של כל מטייל מן השורה. אחד מבעלי החיים שבחר להשתקע ולהתרבות כאן הוא האמנון .

גם דגים נוספים כגון לבנונית הגליל. גם יונקים רבים הגיעו לכאן בעקבות השפע הרב. למשל : נוטריות ,דלקים, חזירי בר, לוטרות וחתולי ביצות. גם בעלי כנף רבים מגיעים להרוות צמאונם. ועוסקים במאמצים קדחתניים לדוג את מזונם בעזרת מקורם.

הידעתם משמעות השם זאכי מערבית זה זך, זאת מאחר שמימיו זכים.

מסלול במים של הזאכי

תיאור מסלול הזאכי

אורכו הכולל של הזאכי הוא כ 3  ק"מ . סיפור של כשעתיים- שלוש שעות  בערך תלוי בכם.  שמרביתו עובר בתוך המים . הזאכי הוא למעשה חלק משמורת המג'רסה הסמוכה. לזאכי אין צורך לתאם מראש או לשלם.

המסלול מתחיל בחניון הכולל מספר עצי אקליפטוס. ההליכה במסלול מתחילה מחניון הכולל ריכוז של עצי אקליפטוס. יש ללכת  בסוף תוואי נחל משושים עם הסימון הירוק , הליכה של קילומטר בערך. לכו בתוך המים שגובהם בשלב זה מאוד נמוך ורדוד ולא ידרוש מכם לשחות. שימו לב בהליכתם לא להחליק על הסלעים שנקרו בדרככם בנחל. חצו אותם בביטחה ובאיטיות עם יתר שימת לב. המשיכו ללכת כל עם הסימון הירוק. במהלך ההליכה יש נקודת יציאה המאפשרות לצאת מהמסלול הרטוב . למי שאינו חפץ לעשות את כל המסלול. במהלך ההליכה תגיעו לנקודה בה תידרשו לשחות עם התיק שלכם בגלל עומק המים. בכל מקרה תגיעו בסופו של דבר לשלט בולט האוסר על המשך ההליכה בנחל.(אזור זה הוא שמורה שנסגרה למטיילים כדי לאפשר את רביית דגי האמנון).

זוהי נקודת החזרה שלכם עלו על השביל המסומן בכחול  המתעקל שמאלה בהמשך הוא מתאחד עם המסלול  השחור, שהוא שביל יבש לחלוטין.  עד שתגיעו שוב להתפצלות ירוק- שחור. כאן עלו על הסימון הירוק שיחזיר אתכם לחניון האקליפטוסים.

המסלול של נחל המשושים

חשוב לדעת ולבדוק  לפני שמגיעים לזאכי

  • כולם יודעים לשחות ומעל גיל 13
  • נקודה חשובה מאוד לפני הגעה היא להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים לגבי זיהום הנחל!!
  • לאטום היטב את כל החפצים שהבאתם איתכם כדי שלא יירטבו במהלך השחייה בזאכי.
  • להצטייד במים
  •  כזכור ההליכה בחזרה אינה במסלול רטוב
  • להצטייד בנעלי /סנדלי הליכה במים .
  • לבדוק שניתן לטייל במסלול הזאכי עם רט"ג בטלפון : 04-6793410
מסלול מים הזאכי

איך מגיעים לזאכי

הכי פשוט , בוויז : "תחילת מסלול הזאכי"

עליכם להגיע לצומת בית צידה . אם הגעתם מכביש 87 מכיוון מערב אז המשיכו ישר בצומת בית צידה . עד שתראו אחריה שילוט שמאלה "שמורת המג'רסה" דרך עפר תוביל אתכם להתפצלות , שם פנו ימינה כ -300 מטר תגיעו לחניון האקליפטוסים שהוא תחילת המסלול. אם הגעתם מכביש 92 מכיוון מזרח בצומת יהודיה פנו שמאלה ובפניה הראשונה שתתקלו בה רדו שמאלה עם השילוט (כמו בהסבר הקודם).

היכן ניתן לטייל באזור הזאכי

מגדלא  ; עין נון ; שמורת הר ארבל ; עין שרביט ; מעיין בשביל החמישה ; בריכת המשקפיים – נחל זויתן עליון ; שביל סובב כנרת

קרדיט התמונות :אלוירה גלבוע.

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תחילת מסלול הזאכי

מיקום במפה

דילוג לתוכן