לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

השבילים בגן הבוטני -בהר הצופים

רקע

הגן הבוטני בהר הצופים ירושלים. הוא גן אשר ניטע על פסגותיו של הר הצופים בשנת 1931 בתוך מתחם הקמפוס של האוניברסיטה העברית. את הגן הגו והקימו לראשונה אוטו ורבורג ואלכסנדר אייג. ממחלקת בוטניקה של האוניברסיטה העברית. המוטו שלהם היה להציג לקהל המבקרים בגן את המגוון הרחב של צמחיית ארץ ישראל (כ 1000 זנים כיום). מתוך תפיסה אקולוגית של המחשת בתי הגידול הטבעיים של הצמחים בארץ ישראל. הגן הבוטני עבר מספר תהפוכות ושינויים במרוצת השנים והאחרון שבהם היה בשנת 1988 בו נפתח הגן שוב לקהל במתכונת מורחבת יותר.

מעבר לצמחים מתקופות שונות ואזורים שונים שהובאו לכאן . מוצגים בגן שרידים וממצאים ארכיאולוגיים הקשורים לעולם הצומח העתיק והקדום יותר למשל : שומרות (אילו הם מבני  שמירה קדומים שמטרתם המרכזית הייתה הגנה על חלקות חקלאיות מפני גניבות והרס). השומרות היו נפוצות בעיקר באזורים של כרמים ובעונות הבציר השמירה בהם תוגברה.

בתוך הגן הבוטני ישנם שבילים רבים בצורות שונות ומשובלבות היטב בנוף הגן . השבילים מובילים לכל חלקי הגן השונים וגם למערות הקבורה. בתוך שטחי הגן יש אזורים וחלקות לפי נושאים למשל : בתי גידול לחים עם בריכת מים ושרכים (צמחים בסכנת הכחדה חמורה) , הגדלים על קירות – צמחים אילו גדלים כנבגים על סלעים בטבע כגון : שערות שולמית , אברה ארוכת עלים וגופת הביצה; גינת ירק עם צמחים כמו :צנונית ; גינת צמחי תבלין ומרפא עם מרווה , לבנדר ועוד; פינת פרחים עם פרחים עונתיים כגון: כלניות צבעוניות, רקפות ועוד ; צמחי מים כגון : נימפאות ; מתחם חקלאות מסורתית ; חורש ים תיכוני ; צמחי בתה ; צמחיית קרקע חולית ; שביל טופוגרפי ועוד.

 

עץ קטלב בהר הצופים

עוד בגן הבוטני שבהר הצופים ישנו אזור מיוחד עם מערות קבורה מסועפות מערות ניקנור (קברות יהודים בתוך גלוקסמא עם כתובות בארמית מתקופת בית שני).המערה התגלתה לראשונה בשנת 1902 הקברות שבתוכה נחצבו במרץ בתוך סלע קירטון רך ובתוכן הוצבו הגלוקסמאות בהן נקברו עצמות המת לאחר שהבשר בהן אוכל. קבר ניקנור מתוארך למאה הראשונה לספירה הנוצרית – ניקנור היה יהודי שהוזכר לראשונה במשנה כאדם שחי באלכסנדריה (מצרים). הוא קיבל את הכינוי "ניקנור עושה הדלתות" זאת מאחר שהוא עסק בהכנת דלתות והבאתן לבית המקדש בישראל מעבר לים.

צוואתו של אוסישקין הייתה להיקבר במערת ניקנור וכך היה הוא  ופינסקר לייב ניקברו בה. יהודה לייב פינסקר כידוע היה ציוני בכל רמח איבריו הוא כתב את האמנסיפיציה וסבר כי העם היהודי צריך לפעול לשחרורו הלאומי. מנחם אוסישקין הקבור לצידו היה ממייסדי "חובבי ציון" והיה נשיא קרן קיימת לישראל(קק"ל). ואילו פינסקר היה ממייסדי תנועת "חיבת ציון".

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
צמחי מרפא בגן הבוטני

בתוך שטח הגן משולבים עצי קטלב רבים המאופיינים בענפים דמויי זרועות בצבע אדמדם. הקינוח של הסיור בתוך הגן הבוטני בהר הצופים שבירושלים הוא תצפית מרשימה ופתוחה לעבר מדבר יהודה הגן גדול מאוד וניתן לטייל בו זמן רב. גודלו הכולל הוא כ –  25 דונם לערך. הכניסה אליו מחייבת תו ירוק לתיאום ויצירת קשר : 02-5882596.הכניסה ללא תשלום אך מחייבת תיאום מראש.

הגן הוא גן בוטני לימודי  ומתוחזק ע"י עובדי האוניברסיטה ומתנדבים. בגן יש גם עצי בונסאי (עצים ננסיים) ואזור של סוקולנטים וקקטוסים. בתוך הגן משולבים הרבה בריכות מים עם מזרקות ומפלוני מים שלצידם ספסלי עץ.  גולת הכותרת של הגן הם עצי הדובדבן . הגן הבוטני האוניברסיטאי הוא טיול בירושלים לכל דבר ועניין.

בריכת הדגי הזהב בגן הבוטני

איך מגיעים

בוויז : הגן  הבוטני הר הצופים.

עליכם להגיע למזרח ירושלים עם הגעתם מכיוון כביש 60 (שדרות חיים בר לב) , עליכם לפנות שמאלה בצומת הפיל הלבן , לאחר מכן להמשיך ישר ובפנייה השנייה לפנות שוב שמאלה לכיוון האוניברסיטה , לעלות כל הזמן ישר עד הסוף יש כיכר שם לפנות שמאלה , הגן נמצא בכניסה לקמפוס האוניברסיטה.

שעות פעילות

א' -ה'   : 8:00 – 16:00 .

ו' : 8:00 – 12:00.

היכן לטייל באזור

גן החיות התנכיעמק הצבאים  ; טיילת ארמון הנציב ; מנהרות הכותל ; טחנת הרוח משה מונטיפיורי ; מערת אשכולות ; בית העלמין הצבאי הבריטי

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הגן הבוטני בהר הצופים

מיקום במפה

דילוג לתוכן