דרך הר טורעאן

רקע

דרך נוף הר טורעאן נמצאת באזור הגליל התחתון ,בנקודה גבוהה (550 מטרים) החולשת על כל בקעת בית נטופה המרשימה .קק"ל הכשירה דרך נגישה ומצפור יפהפה הנקרא "מצפור לאודרמילק". מתחתיו הבקעה משתרעת על אורך של כ 15 ק"מ. ונראית בבירור ממש כמו ממעוף הציפור. הכפרים וכל אזור הבקעה נראים היטב שסביבים מעטפת של הרים החובקת אותם.

בראש ההר החולש על הנוף המרשים. נמצאים היישובים : בית רימון בחלק המערבי של ההר ואילו בחלקו המזרחי וסוף דרך הנוף של הר תורען "מצפה נטופה". שניהם בעלי אופי דתי. בחלק התחתון ולמרגלות ההר נמצאים הכפרים : טורען ,בועינה נוג'ידאת ועוד.

כדאי להתחיל מביקור במצפור לאודרמילק ,זהו מצפור עם אזור חנייה. מומלץ להביא מחצלת ולשבת ברחבת עפר ענקית הפונה לנוף (מומלץ להביא מעיל יש רוחות במקום). אגב המוביל הארצי של מקורות עובר דרך הבקעה שלפניכם. ממולכם תראו רצועה של הרי החובקת את הבקעה בחלקה הצפוני אילו הם הר עצמון והר יודפת.

במצפור הוצבו סלעים גדולים ועליהם הקדשה לוולטר קליי לאודרמילק. אזרח אמריקני וגיאולוג. שהסתקרן מאוד מאזור זה המאופיין בתופעה גיאולוגית הנקראת "הורסט". ללאודרמילק היה חלק בתכנון ובחזון של הפיכת בקעת בית נטופה למאגר מים רב תכליתי לשתייה והשקייה. חזונו התגשם בחלקו בכך שמאגר בית נטופה (מאגר אשכול של המוביל הארצי) נמצא במקום ואחראי לאספקת מים.

מעבר למצפור יש שביל מונגש קצר ובעל אופי מעגלי העובר בפסגת ההר. הכולל ספסלים  ופחי אשפה ,צמחייה סביבו (כגון עץ חרוב) וכמובן הנוף בצד שמאל שלו. לאורך הדרך מוצבים ספסלים למנוחה.

מצפה נטופה -הר טורעאן

דרך נוף תורעאן מאפשרת למטייל להנות מכמה עולמות תלוי בהעדפות :

סינגל טורעאן המלא – זהו שביל אופניים באורך כולל של כ – 19 ק"מ . הוא מתחיל בדרך מסומנת בקצה המערבי של הטיילת(העוברת במקביל לכביש גישה מאספלט). סעו מבית רימון על כביש מספר 7850 בקצה שלו תראו פנייה היורדת למטה בצד שמאל ממש בתחילתה תראו שמאלכם שילוט "סינגל טורעאן".זהו מסלול מעגלי המקיף את הר טורעאן מדרום לצפון . אפשר להתחילו גם מהמצפור.

הנה קישור לתחילת מסלול האופניים :https://goo.gl/maps/xRKqc7QNqsrn6AKZ7

דרך נוף טורעאן ברכב – אפשרות נוספת היא לנסוע עם הרכב לאורך דרך נוף מרשימה בצד ימין יש חורשה לפיקניק ואילו בצד שמאל תראו את הנוף של בקעת נטופה(בחודשי החורף שהיא מוצפת במים זה חוויה ייחודית) , זוהי דרך מפותלת וצרה מאוד אך יפה להפליא. בחלקה היא עוברת בדרום ההר שם תראו בקעה נוספת מהצד השני הנקראת "בקעת טורעאן".

הדרך מסתיימת לאחר כ 10 קילומטרים ברכב ביישוב "בית נטופה".

עליכם לנסוע ממצפור לאודרמילק כ 1 ק"מ קדימה עם הסימון הכחול המופיע על עמודים ננסיים בצד שמאל של הדרך, משם ניתן  לפנות עם הסימון הירוק ימינה לכיוון מגדל התצפית (מגדל אש) שימו לב שהגענו הדרך הייתה סגורה עם שער ברזל צהוב. כך שלא ניתן לעבור עם רכב.

אפשר לעשות את דרך נוף תורעאן בשתי אופנים (אתם תראו התפצלות) : אחת עוקפת את ההר מצד ימין והשנייה עוקפת אותו מצד שמאל. בשני הדרכים נוף מקסים הכולל את חלקיו הפנימיים של ההר עם עצי תבור ועצי אורן ואת נוף הבקעות בשולי הדרך.שתיהן מגיעות בסופו של דבר למצפה נטופה ולכביש 65 המוביל לגליל העליון.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שביל אופניים הר טורעאן

חלופה נוספת היא לעשות טיול רגלי מתחת למצפה יש אזור סלעי העובר בתוך חורש הוא אמנם איננו מסומן אך כולל פריחה של צבעונים ורקפות ומבעד לעצים ניתן לראות את הבקעה מבצבצת לחלופין. זהו שטח מרעה של פרות , עדות לכך היא גללי הפרות הנמצאים על פני השטח.

למטה מצורפת מפה מוקלטת של חלופה זו אך היא מתחילה בהמשך הכביש המסומן בכחול יורדים שמאלה אל אזור החורש וחוזרים פשוט במקביל לכביש ולמטה אל המצפור. חלק מהשטח מגודר בגלל הפרות , אך אם תמשיכו עוד קצת תראו שהגדר נגמרת והמצפור והחניה מעליכם.

טיול בהר טורעאן

ולשאלת השאלות איך מגיעים?

אם הגעתם מכיוון מערב עליכם לעלות על כביש מספר 77 , כביש המוביל לצומת גולני.ממש קצת אחרי מחלף ציפורית תראו פניה שמאלה עם כיכר , פנו איתה שמאלה היא עוברת מתחת לכביש 77 .ותוביל אתכם לכביש מספר 7850, המשיכו לנסוע עם הכביש כל הזמן , הוא מטפס מעלה מעלה אל ראש הר תורען.

ברגע שהכביש מתפתל למעלה ימינה תראו מימינכם את היישוב בית רימון ומשמאל את המצפור , דרך עפר קצרה המובילה לאנדרטה ולמצפור. בוויז :"מצפור לאודרמילק".

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפור לאודרמילק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן