Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

דרך דיפנבייקר

דרך דיפנבייקר היא דרך אשר נפרצה בשנות ה -70 המאוחרות ע"י קק"ל. דרך זו נועדה לחבר ולאפשר למטיילים לעבור בין המשלטים. הדרך קרויה על שמו של ג'ון דיפנבייקר – ראש ממשלת קנדה לשעבר אשר פעל רבות לטובת האינטרסים של מדינת ישראל בכלל והציונות בפרט.

לדרך זו משמעות היסטורית גדולה ועצומה בתולדות ישראל . מאחר שהיא עוברת בדרך המשלטים הקרויה גם שלוחת משלטים. ראשית בואו נבין מהו משלט? ובכן משלט הוא מוצב צבאי או מאחז שהוקם על גבי רכסים ומקומות גבוהים מעל ציר דרכים ראשי. תפקידם המרכזי של המשלטים במהלך מלחמת יום העצמאות היה להגן על ציר התנועה הראשי שהוביל לירושלים מהשפלה דרך שער הגיא  מעלה אל ירושלים. המשלט אפשר לראות האם יש ערבים המתקיפים את הציר.

המשלטים היו למעשה נקודות הגנה (מאחזי שליטה בשטח) אשר היו בעלי חשיבות אסטרטגית עצומה במלחמות ישראל בייחוד במלחמת העצמאות.דרך המשלטים עברה במקביל לכביש העולה לירושלים משער הגיא. כיום ניתן לעבור בדרך דיפנבייקר בעזרת רכב פרטי. ולהרוויח גם נופים יפים , מקומות ישיבה בחיק הטבע וגם לקרוא על הסיפורים ההירואים שעומדים  מאחורי המשלטים שעל דרך זו. הדרך עוברת בשביל עפר שעביר לרכב פרטי (ברובה).

יער נווה אילן נמצא על דרך דיפנבייקר יש בו פינות ישיבה עם שולחנות פיקניק, אנדרטאות זיכרון , ומוצבים בו שלדי שיירות בצבע חום -אדמדם מתקופת מלחמת העצמאות.

הנוף מדרך דיפנבייקר

תיאור המסלול

ראשית יש לציין כי מדובר על מסלול רכוב כלומר מיועד לנסיעה ברכב(גם פרטי)אפשר להתחילו סמוך לנווה אילן. צריך להגיע למחלף שורש ,אחרי תחנת הדלק  לפנות בכיכר ימינה. לנסוע מתחת לכביש 1 (לחצות את המחלף לכיוון צפון ). ולאחר מכן לפנות ימינה בכביש פנימי שמקביל לכביש מספר 1. במהלך הנסיעה תראו משמאלכם את הגבעה עליה ניצבת אנדרטת פורצי הדרך לירושלים(עשויה מצינורות כסופים). המשיכו במעלה הכביש עד שתגיעו לחניון דיפנבייקר מפה ניתן להתחיל את המסלול הרכוב. אחרי כוס קפה וארוחת בוקר.

נקודה זו היא חלק מפארק יצחק  רבין, הנמצא בחלקו המזרחי של יער נווה אילן. אפשר לפני הירידה לדרך המשלטים ,לטייל באזור החניון יש בו שרידי משוריינים , מצבות ואנדרטאות, איזורי ישיבה, מפות הסבר על המקום ועל מסלולי המשלטים השונים. כמו כן בחניון יש מצבה יפה לזיכרו של ג'ון דיפנבייקר ופועלו. עוד המקום שבילי הליכה עם נוף יפה צפונה של נווה אילו. בחודשי החורף המאוחרים והאביב האזור פורח וירוק.

שלט דרך ג'ון דיפנבייקר

אפשרויות המסלול מגוונות ניתן לרדת למטה מהיכן שהגעתם לחניון , ולהמשיך ישר ולמטה לתוך אזור המשלטים , הדרך עוברת מעל כביש 1 ובמקביל אליו , במהלך הנסיעה תראו את משלט 8 . אליו ניתן להגיע בהליכה בלבד כי הוא על גבעה. הדרך מסתיימת במשלט 10 – משלט שער הגיא(באב אל וואד). ששימש את צה"ל בשתי מלחמות החשובות ביותר בתולדות המדינה מלחמת העצמאות ומלחמת ששת הימים.אפשר לעשות מסלול נוסף שעובר פנימה יותר וצפונה , השביל עובר בדרך הרומית בתוך יער נווה אילן ועובר מעל נחל נווה אילן. הוא מגיע גם לחורבת עלקית במקום שרידי התיישבות כגון : בארות מים ,שוקת ומדרגות חקלאיות.

דרך דיפנבייקר - יער נווה אילן

דרך דיפנבייקר ושלוחת משלטים הינה בעלת ערך עד עצם היום, היא מאפשרת להתחקות אחר המוצבים , הדרכים , השבילים שהגנו על הדרך לירושלים. אפשר לשלב שלל מסלולי הליכה המשולבים עם רכב , במהלכם ניתן לעצור ולעבור לנקודות העניין שבדרך כגון חורבת עלקת. בפארק יצחק רבין ניתן לעשות פיקניק בייחוד בחורף ובאביב ולשלב בו טיול . שימו לב מצורפת לפוסט זה תמונה עם מפת המסלולים האפשריים לשולחת משלטים היוצאים מפארק רבין. היעזרו בהם בביצוע המסלול המועדף עליכם.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דרך דיפנבייקר

מיקום במפה

דילוג לתוכן