לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

יער הרקפות - כוכב יאיר

רקע

יער הרקפות נמצא בתוך שטחו של יער כוכב יאיר. את היער הזה כמו שאר היערות בישראל נטעה קק"ל.  זוהי פשוט חוויה בלתי רגילה להגיע ולהלך בתוך עולם של אגדות. היער כולו פורח בחורף בגווני לבן -ורוד. במיוחד לאחר גשמים רבים זה מתכון מעולה להיפטר להירגע מטרדות היום- יום. בתוך רחבי יער הרקפות הוכשרו שבילי הליכה , חלקם מונגשים לעגלות תינוקות. לא הרחק ממסלול נמצא "שביל האורנים"  שגם בו מומלץ לבקר(הסבר מפורט בהמשך הכתבה).

פריחת רקפות ביער כוכב יאיר
פריחת רקפות ביער כוכב יאיר

יער הרקפות כוכב יאיר

בתוך מרחבי היער פזורים מרבדים של רקפות בצבעי לבן וורוד. בייחוד אחרי חורפים גשומים  וקרים דיו יש לציין .הרקפות מגיחות מתוך הפקעות שלהן מתוך האדמה ובין העצים והסלעים וצובעות את היער הקודר והאפל בצבעים של ורוד ולבן. גם הכלניות האדומות נוצצות בצבען האדום לסירוגין בין עצי האורן הרבים הפזורים ביער.

תיאור המסלול

המסלול בתוך יער הרקפות ומחוצה לו (כפי שיתואר בהמשך) הינו קצר כ 600 מטרים בלבד. הוא עובר בשביל אדמה מסודר, בתוך היער בין עצי האורן הגבוהים, הוא מוצל. אסור לרדת מן השביל לאזור פריחת הרקפות. את הטיול הזה שהוא מעגלי , אפשר להרחיבו במקצת. לצאת משטח היער בעזרת שער פתוח ולעלות ל"מצפה האחים" משם יש תצפית על כל האזור המזרחי שמעבר לכוכב יאיר . ניתן להשקיף למשל על :קלקיליה מצד ימין ביותר ואחר כך לכיוון שמאל לפי הסדר : צור יגאל מתחתיה, אלפי מנשה מעל, היישוב צופים, ואז אזור השומרון :קרני שומרון ,הר גריזים ,שכם ,הר עיבל. יחד זה יוצא כ 1.25 ק"מ.

מצפה האחים - כוכב יאיר

"מצפה האחים" הוא אתר הנצחה לזכרם של שני אחים שנהרגו כל אחד מאירוע טרגי אחר . ערד ליניאל ז"ל נפטר בעקבות סיבוכים מחיידק אלים בגופו בגיל 17.5. הוא נולד עם תסמונת נדירה בליבו ועבר ניתוחים רבים ומסובכים במהלך חייו. אחותו ימית ליניאל מצאה את מותה בגיל 22 במהלך טרק בדרום אמריקה לאחר הצבא. בעת שנסעה עם אוטובוס מקומי מקוסקו ללימה שבפרו. כשנתיים לאחר מותו של ערד אחיה הצעיר.

מהמצפה ניתן להמשיך ישר וללכת לחורבת נשה היא גם אתר ארכיאולוגי הנמצא מעבר לתחומי היער. זהו יישוב קדום בו נמצאו שרידים ארכיאולוגיים מתקופת הברזל ועד לתקופה הביזנטית והאיסלאמית הקדומה.

חורבת נשה - כוכב יאיר
חורבת נשה – כוכב יאיר

מרבית הממצאים שהתגלו נמצאים מחוץ ליער הרקפות למשל : בורות מים , מערות  בוסתנים ,וטראסות חקלאיות. בחורף ולאחר גשמים יש כאן פריחה משגעת כגון :רקפות ,כלניות אדומות , נרקיסים,צבעוני ההרים ועוד.

בתוך יער הרקפות נמצא שריד חקלאי מעניין ביותר :גת קדומה מרובעת ששימשה לייצור יין , רצפת הגת עשויה מפסיפס. היא נאטמה עם טיח כדי להבטיח שהתירוש אותו הפיקו מדריכה עם רגליים יחפות בתוך שטח הגת , לא יחלחל לאדמה. הגת נמצאת בצד ימין של היער בחלקו הפנימי. גת זו להפקת תירוש הייתה פעילה בתקופה הביזאנטית בין 400 ל 700 לספירה הנוצרית. צמוד לגת ישנו חור עבור מכבש בורג ששימש לסחיטה נוספת של היין. תאי רחיצת רגליים . בתוך בור האיגום ישנו בור קטן אליו שקעו חרצני וקליפות הענבים.

הגת ביער הרקפות בוכב יאיר
הגת ביער הרקפות בוכב יאיר

יער זה מורכב בעיקר מעצי אורן קנרי בחלקו המזרחי של היער ואורן ירושלים בחלקו המערבי. מי שנטע את העצים הללו הם הקרן הקיימת לישראל. היתרון המרכזי של זן האורן הקנרי טמון בכך שהינו עמיד לשריפות. סביב עצי האורן ישנם ריכוזים ומרבדים רבים של רקפות המכסים את כל שטח היער.

דיווחי פריחה רבים על רקפות מוצפים ברשתות החברתיות כמו אש בשדה קוצים. פריחת הרקפות ביער כוכב יאיר היא אחת מהסנוניות הראשונות לפריחה המרהיבה שלהן בישראל.

שביל הליכה יער הרקפות
שביל הליכה יער הרקפות

איך מגיעים לנקודת ההתחלה :

בוויז :"מרכז פיס קהילתי כוכב יאיר" – ממש מול המרכז יש חנייה ענקית , לכו עם הכביש כ 60 מטרים עם הרחוב כלפי מעלה עד שתראו מעבר צר המוביל לתוך היער.

כדי להגיע ליער הרקפות  בכביש 6 – עליכם לרדת במחלף אייל ולהשתלב בכביש מספר 551 לכיוון מזרח.  ואז בצומת הראשונה שמאלה (לכביש 444 )לעבר היישוב אייל. בצומת הראשונה שתפגשו פנו ימינה לעבר היישובים כוכב יאיר – צור יגאל סעו כל הזמן ישר ברחוב הנקרא " שדרות הארץ".  עברו את הכיכר הראשונה ,ואילו בכיכר השנייה פנו ימינה לעבר "דרך הפרחים". חולפים על פני בית העלמין ממשיכים עד הסוף ישר ואז פונים שמאלה לעבר רחוב הנקרא " דרך המרכז" לאחר כ – 100 מטר תראו מגרש חנייה גדול , הנמצא בין מרכז מסחרי ,בית ספר ומרכז פיס קהילתי , חנו שם.

מרדבי רקפות ביער כוכב יאיר

שביל האורנים – שביל אלוני התבור

בסמוך ליער הרקפות , במרחק נסיעה קצר מכאן (כ 600 מטרים ) בין הרחובות : דרגות וגלעד בכוכב יאיר. ישנם 2 מסלולים יפים: "שביל אלוני  התבור"(שביל מעגלי קצר אורכו כ 1000 מטר בלבד) השביל עובר בהרבה נקודות עניין למשל: מטע אבוקדו, חירבת אל -מזרעה – אתר ארכיאולוגי.  ו"שביל האורנים" (שביל הארוך יותר  והמקיף מבין השניים וכמובן עובר ליד מרבדי רקפות – אורכו כ 1600 מטרים). 2 השבילים עוברים סמוך לבתי המגורים של כוכב יאיר.

שביל האורנים - שביל אלוני התבור
שביל האורנים – שביל אלוני התבור

תיאור המסלול

כדי להגיע לתחילת מסלול זה כוונו את הוויז שלכם : "רח' גלעד 47 כוכב יאיר". החנו את הרכב חצו את הכביש ותראו שלט עץ דהוי עליו כתוב "ללכת בשביל הבריאות – שביל האורנים" – . סה"כ אורך המסלול המלא של שביל האורנים הוא 1.6 ק"מ והוא עובר לאורך עצי חורש ים תיכוני כגון: אורנים וברושים תמירים שנמצאים לשמאלכם. מימינכם בתי התושבים של השכונה.בתקופת החורף יש במקום פריחה משגעת ומרהיבה של כלניות צבעוניות, חרציות ,רקפות ועוד ועוד.

בית העץ בשביל האורנים
בית העץ בשביל האורנים

בצד שמאל מעברה השני של החורשה , תראו ערוץ נחל , הוא אמנם יבש ורק בגשמים משמעותיים זורם. זהו נחל אלכסנדר. חלקו הראשון של המסלול הוא נגיש , בנוי מאספלט עד לשלב שמגיעים לאחר כקילומטר הליכה בערך , לבית עץ יפה ודקורטיבי אליו יוכלו להיכנס הילדים. מפה ואילך המסלול עובר בדרך עפר מתפתלת ויפה .עד שמגיעים להתפצלות , ישר להמשיך עם שביל האורנים. או לרדת שמאלה לכיוון שביל אלוני התבור וחירבת מזרע'ה. (שילוט עץ קטן עם חיצים).

פריחה בחורבת מזרע'ה
פריחה בחורבת מזרע'ה

אם החלטתם לפנות שמאלה נכונה לכם פריחה יפיפיה במורד המסלול של כלניות בצבעים : לבן ואדום. בהמשך השביל תגיעו "לחורבת מזרע'ה" . ממש מצד שמאל תראו גבעה עליה ישנם שרידים של כפר קטן ועתיק מן התקופה של סוף המאה ה 16.שהוא "כפר בת" של כפר ג'מאל שבשומרון. מטרת המתיישבים הייתה להתקרב מהשומרון המרוחק לדרכים ואזורים ראשיים. וכן לעבור לקרקע פוריה באזור זה. כיום נותר רק קיר אחד מתוך הכפר וקיר קטן נוסף.

שביל אלוני התבור
שביל אלוני התבור

לאחר שטיפסתם על הגבעה או אם החלטתם להקיפה, יש בצידה השניה שביל עפר מתוחם עם גדר , עלו עליו ולכו איתו לכיוון מטע אבוקדו ענקי נמצא משמאל לגבעה. חצו את המטע פנו שמאלה ושוב שמאלה – ולכו במקביל לשדרת עצי האבוקדו .

דרך זו תוביל אתכם הישר לאזור החנייה היכן שהשארתם את כלי הרכב שלכם.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
התפצלות שביל האורנים

איך מגיעים לתחילת המסלול

בוויז : "רח' גלעד 47 כוכב יאיר" . ישנה אפשרות נוספת ואינה מעגלית ולא כוללת את ביל אלוני התבור והיא להמשיך עם שביל האורנים ולסיים ברחוב דרגות.

מצורפת למטה מפת מסלול "יער הרקפות".

שביל האורנים כוכב יאיר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יער כוכב יאיר

מיקום במפה

דילוג לתוכן