גשר ג'ינדאס בלוד

רקע

גשר ג'ינדס הוא גשר נמצא באזור התעשייה צפוני של לוד. זהו גשר ממלוכי בן יותר מ 800 שנים. רבים פשוט נוסעים על הכביש אותו הוא אוחז בלי לדעת בכלל שמדובר על גשר עתיק יומין וכה מיוחד. אם תרדו מתחת לפני הכביש ,תגלו גשר עם 3 קשתות אבן מרשים ביופיו. ובראשו מוטבעת כתובת ערבית קדומה. שלצידה 2 דמויות של אריות. הכתובות הללו מופיעות ב 2 הצדדים של הגשר . מתחת לגשר זורם לאחר הגשמים ובמהלכם נחל איילון(שהוא אחד מיובליו של נחל הירקון). ההגעה לכאן במהלכם היא מרתקת ביופיה. שזרם מים אדיר עושה את דרכו מכיוון מזרח לכיוון מערב. חוצה את הקשתות של הגשר , עובר מתחתם ויוצא מהצד השני.

ממש מתחת לרכבת , בצידו השני הגשר נחשול ענק של מים יורד וגולש בתלילות במורד הנחל, זו חוויה בלתי רגילה להגיע לכאן בשיטפונות ולהביט בנחל אכזב שקם לחיים. גשר הוקם בשנת 1273 ע"י הממלוכיםוהוא מכונה גם גשר ביברס. השליט הממלוכי האכזרי , שהגיע לירושלים ונלחם בצלבנים , אחרי שכבש את מצרים וסוריה. אורך הגשר 30 מטרים והוא מחבר את אזור התעשייה הצפוני של לוד עם כביש מס 40 המוביל לנמל התעופה ולפתח תקווה.

נחל איילון מתחת לגשר ביברס

האבנים מהם עשוי הגשר נלקחו מכנסייה קדומה ששרידיה נמצאו בעיר לוד ושמה סנט ג'ורג'. הגשר קיבל את שמו "גשר ג'ינדאס" על שם הכפר הערבי הסמוך שהיה כאן בעבר. המים שזורמים אמנם חומים כי הם מנקזים אדמה רבה שהצטברה בערוץ הנחל מחורף קודם , אך עוצמת הזרימה שווה הגעה.

מביקור שערכתי ב- 28/1/22 ניכר כי סביבת הנחל מלוכלכת עם בגדים שנזרקו ושקיות ..

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הכתובת על גשר ג'ינדאס

איך מגיעים

בוויז : "גשר ג'ינדאס"

הגשר נמצא באזור התעשייה הצפוני של לוד , עליכם להגיע לכביש 40 המחבר בין פתחת תקווה לאזור לוד ורמלה, עליכם לפנות לרחוב דרך מנחם בגין המפנה לתוך לוד צפון , בכיכר המשיכו ישר לכיוון כביש 40 וממש אחרי הכיכר חנו בשולי הדרך , ורדו מתחת לפני הכביש, הנחל נמצא מתחת ואז הגשר נחשף בשיא יופיו . אפשר גם להגיע לצידו השני של הגשר עליכם לעלות חזרה לפני הכביש לחצות את הגשר ולעבו לצידו השני , דרך מעבר חצייה , ואז ללכת לאורך פסי הרכבת בזהירות בצד (לא עליהם – יש רכבת שעוברת במקום לעיתים). ואז שתגיעו לצידו השני של הגשר תראו תצפית על הנחל  אם ברצונכם לראות את הגשר והכתובות רדו מתחתיו בזהירות. שימו לב אין שביל מסודר המפנה ל 2 צידי הגשר.  ולכן יש לנקוט במשנה זהירות !!.

מצורפים בתחתית הכתבה סרטון ומפה של הנקודה.

קשת של גשר ג'ינדס

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גשר ג'ינדס

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן