חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

גן לאומי תל צפית

גן לאומי תל צפית הוא תל יפהפה המתנשא לגובה של 180 מטרים ומתצפת על כל אזור השפלה. התל מזוהה עם הפלשתים.
בשנת 2008 הוכרז תל צפית כגן לאומי המסלול הוכשר להליכה. הוא שולט, נוקה השבילים בו סומנו בצבע ירוק ובמקום הוכשר מסלול טיול יפהפה. המאפשר למטייל לעלות עד ראש התל ולהתענג על הנופים סביב. תל צפית הוא למעשה הנקודה הגבוהה ביותר באזור השפלה. המקום משלב שרידים של כפר ערבי ושל ממצאים ארכאולוגיים מתקופות רחוקות מאוד.  כגון : תקופת הברונזה, התקופה הכלקוליתית וגם תקופות מאוחרות יותר- התקופה הצלבנית והממלוכית ועוד, עוד במקום ניכר כי היה רצף התיישבותי ארוך זאת מפאת המיקום האסטרטגי של התל.

גן לאומי תל צפית מזוהה עם העיר הפלישתית הקדומה שנקראה “גת”.  שיחד עם “עקרון” שלא רחוקה מכאן היוו מעין סדרת ערים פלישתיות(גם אשדוד, עזה ,אשקלון ).שהולכים בשביל מתפתל שיש לציין אינו מוצל וחשוף כולו לשמש (מתאים בעיקר לאביב). מגיעים לנקודות עם ערכים ארכאולוגיים גדולים. למשל : בתי קברות עתיקים, כוכים,  מערות יפהפיות חצובות בסלע, מערות קולמבריום. מזה כעשור מתנהלות בתל צפית חפירות ארכיאולוגיות. העיר גם מזוהה כגת פלישתים עירו של גוליית.

צבעו הלבן של סלע גיר עליו נמצא התל, נראה מרחוק כמו מאגר מים ושמתקרבים אל תל צפית הרווח הוא כפול ומכופל. מעבר לטיול עם שילוט ופסוקים תנ”כיים לאורכו, מתבשמים מהנוף של שפלת יהודה ונהנים ממראות ארכאולוגיים בדמות של קשתות וצורות מיוחדות החצובות בתוך התל, כיום הכוכים בתוך סלעי הקרטונים הצחורים משמשים בעיקר כאתרי קינון של עופות באזור כגון : עורבנים.

בתל צפית מתקיימות כיום חפירות מטעם אוניב’ בר אילן בניהולו של פרופ אהרון מאיר. בראש התל ישנם שרידים של הישוב החל מתקופת הברונזה הקדומה ועד למאה ה9 לפנה”ס בו האתר נחרב ע”י חזאל מלך ארם לאחר מכן היה במקום מבצר צלבני גדול ובעת החדשה שכן שם כפר ערבי. החפירות מתמקדות בעיקר בשכבות הקדומות וחשפו עיר מרשימה עם עיר תחתית ממצאים מרשימים ואפילו כתובת.

תל צפית

אם תמשיכו בשביל המסומן , תוכלו לטייל במסלול המעגלי אשר נמשך עד ראש התל וחוזר למטה מצידו השני של התל , הנופים היפים מאזור זה קסומים ויפים עד מאוד. הכוללים מרחבים עם עצי דקל תמירים, ופסיפס של חלקות חקלאיות בצבעים חום -ירוק. לצערי פגשתי במקום, רוכבי אופנוע שמשתמשים בשביל הצר והמסולע במקצת כדי לאתגר את עצמם וחבל שהם מפרים את השלווה והורסים ברגל בוטה שמורה כה יפה..

למי שחפץ לשלב עם הטיול שלו פיקניק באזור מוצל – יוכל לעשות זאת ביער חרובית הצמוד לגן לאומי תל צפית. ביער חרובית שולחנות פיקניק והרבה צל -כדאי להגיע מוקדם לתפוס מקומות.

דרדר בגן לאומי תל צפית

איך מגיעים לתל צפית: הכי פשוט בוויז : גן לאומי תל- צפית , ללא וויז :

אם הגעתם מכביש 40 מכיוון צומת מסמיה : 

יש לפנות מזרחה לכביש מס’ 3 לכיוון ירושלים, קצת אחרי הפנייה יש לפנות ימינה לכיוון כביש שמספרו 383 (אל  גוש עציון ובית שמש) . על כביש זה נמשיך בנסיעה עד אשר  נעבור על פני הכניסה לקיבוץ כפר מנחם, מיד אחריו יש לפנות ימינה אל תוך יער חרובית. בקצה של  חרובית תפגשו בדרך עפר באורך של כקילומטר, בצד ימין תראו תחנת כוח גדולה , סעו עד שתגיעו לחניון הרכבים הקטן הבא, עם עץ ענקי ושלט “גן לאומי תל צפית”  ליד השלט מתחיל  המסלול הרגלי אשר איתו תעפילו לראש התל, עד לנקודת התצפית.

מי שמגיע  מכיוון ירושלים:כביש 38 נפנה מערבה בצומת זכריה לכביש 383. נעבור את היישובים תירוש וגפן ישר אחר כך יש לפנות שמאלה אל תוך יער חרובית.את הרכב אפשר להחנות בתוך יער חרובית  ומשם ללכת בשביל העפר עד לתחילת המסלול -אורך כקילומטר  אפשרות שנייה, לנסוע עם הרכב לחניון העפר הנמצא במורדות התל. .
איפה לטייל בסביבה: בריכת צאנן ; חרבת מדרס ; חרבת עתרי.

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי תל צפית
דילוג לתוכן