הכניסה לתל לכיש

רקע

גן לאומי תל לכיש נמצא באזור הדרומי של שפלת יהודה. בעבר הייתה לכיש עיר מקראית בממלכת יהודה אשר נמצאה בראשו של תל זה ברום של כ – 270 מטרים לערך. בתנ"ך ישנם לא מעט איזכורים אודות עיר זו. לא בכדי רחבעם שהיה למלך יהודה הראשון שהחליט לבצר את תל לכיש. באופן שמנע מלא מעט פולשים לממש את משאת ליבם ולכבוש את העיר הנכספת שבראש התל.

הגן נמצא ממש בסמוך ליישוב לכיש. תל לכיש הינו אתר הנמצא על שביל ישראל והוא בעל ערך היסטורי רב מאוד. הוא עשיר בשרידים אריכאולוגיים עם ערך מוסף ואוצר תרבותי רב. כגון : שורת הכיסאות המוצגות באתר שמשענתו של כל כיסא שונה בגובהה מהאחרת. המטרה במיצג זה היא לשקף את תקופת המלוכה של המלך שישב באותו כיסא דרך גובה המשענת.

מעבר לכך בגן הלאומי ישנם שבילי הליכה שחלקם מונגשים, אזור חנייה ,שירותים,שער העיר, באר מים קדומה בעומק של כ 40 מטרים, חומת הארמון ,חדר המכתבים המפורסם, עץ השדים (עץ שיזף הנישא לגובה 6 מטרים). ולא פחות חשוב נוף מרשים החולש על כל אזור הכרמים הגדול שיש מתחת לתל בין השאר ניתן לראות את גבעת גד ואזור הרי חברון.

הסיפור המקראי מאחורי לכיש

העיר לכיש החלה את דרכה עוד בתקופה הניאוליתית. בערך 10,000 לפני הספירה הנוצרית.העיר חרבה מספר פעמים במהלך ההיסטוריה המקראית. אחד החורבנים הגדולים שלה היו בימי בית ראשון (ב 586 לפנה"ס). עוד איזכור לחורבנה של העיר היה בתקופתו של יהושוע בן נון. אשר עבר באזור במהלך מסע כיבושיו בארץ ישראל הקדומה.

אדם נוסף שהיה למעשה מלך יהודה הראשון. הוא רחבעם אשר טיפח ובנה את העיר  ובנה בה ארמון (שרידיו מוצגים באתר) .בתקופת שלטונו 928 לפנה"ס , מאוחר יותר באזור 700 לפני הספירה הגיע לכאן סנחריב מלך אשור , הוא בא כעוס , לאחר שהמלך חזקיו המרה את פיו אחרי כשלונו המוחץ בכיבוש ירושלים.

כיסאות המלכים בתל לכיש

סנחריב בנה סוללת עפר מעל חומת העיר , הוא הציב עליה את איילי המלחמה (כלי ניגוח לפריצת חומות) שלו . אשר ניתצו וחדרו את שערי העיר ובכך טבע את שמו בהיסטוריה כמלך האשורי שהצליח לחדור את העיר לכיש המבוצרת. עוד באתר תל לכיש נמצאו מכתבים (אוסטריקונים) המתארים בפרוטרוט את המצור האשורי על תל לכיש.

האתר משולט באופן ברור ומפורט כולל שרטוט של מבנה העיר בשיא פריחתה. העיר כללה בעת זו : שער חיצוני ענק ושער פנימי שבינהם היה מרחב ריצפתי – יחד הם היוו מחסום בפני פולשים שתכננו להגיע אל ליבה של העיר.

אזור שער העיר היה מעיין "מרכז העיר" שם התרחשו הפעילויות המרכזיות שבשגרת חיי העיר כגון : פולחנים וזבחים, פסקי וגזרי דין (בית משפט), המסחר של העיר ועוד.שומרים שניצבו בשני קצוות השער הפתוח ,שמרו במהלך כל היום על העיר והתריאו במידה והתגלו ניסיונות חדירה לעיר. בשעות הלילה השער היה נסגר.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שיחזור כלי נשק תל לכיש

תיאור המסלול בגן לאומי לכיש

בגן ישנן כמה אפשרויות טיול אם זה סיור בין השרידים השונים שבתל עצמו , כפי שציינתי כולם משולטים ומסבירים היטב את ההתרחשויות בתקופות ההיסטוריות השונות.  אפשר להתחיל את הטיול שלכם בחניון להמשיך אל הגשר המוביל לתוך תוך התל ולסיים את המסלול בבוסתן שבאזור החנייה השני הנמצא למרגלות התל סמוך לערוץ נחל לכיש הנמצא במקביל וסמוך לכביש 3415.

מסלול זה ממצה למעשה את כל האתרים כולל באר המים ועץ השדים. מסלול זה דורש הקפצת רכבים כי הוא מסלול קווי. אם זאת הוא קשה יותר ופחות מתאים למשפחות כי הירידה תלולה וארוכה יותר.

חלופה נוספת היא מסלול מעגלי קל וקצר יותר הסובב את התל , בחלופה זו עליכם להגיע בסופו של דבר לחורשת האורנים שם ממנה עולים חוזרים לחניון בו החניתם את רכביכם.

מסלולים- תל לכיש

איך מגיעים לתל לכיש

בוויז תל לכיש .

אם הגעתם מכיוון כביש 6 מצפון עליכם לפנות שמאלה במחלף של קרית גת , לכיוון מזרח על כביש 35 , לאחר שעברתם את יער שחריה – יער המלאכים  . לאחר מכן בהתפצלות המזלג הראשונה, צאו מכביש 35 ימינה לכביש 3415. כל הזמן ישר איתו עד שתגיעו לחניון התל.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תל לכיש

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן