Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

גן לאומי שפך נחל שורק

טיול בשפך נחל שורק לאורך נחל מרשים וארוך. “רק” 70 קילומטרים, אורכו של נחל שורק המתחיל בהרי ירושלים ונשפך לים הרחק-הרחק בצידה האחר של ישראל, בשפך שלו בחוף פלמחים.

פארק נחל שורק

רבים מהמטיילים שואלים האם נחל שורק מזוהם? בשטחי הפארק, הנחל מנקז את השפכים מהרי השפלה בינהם : בית שמש, נס ציונה ורחובות. אך פעולות שיקום וטיהור שפכים שנעשו באזור הפכו את המקום לשמורת טבע נדירה. בין הפעולות שנעשו באזור השפך של הנחל: שתילת צמחיית גדות, הקמת מתקני טיהור שפכים במעלה הנחל, שימוש במי שיטפונות ומעיינות להעשרת מי הנחל והפיכת הנחל לגן עדן עבור בעלי החיים הצמחייה ובני אדם.

מומלץ לנצל את מזג האוויר האביבי והנעים השורר בחוץ ולהגיע ולטייל לארוך הנחל. היתרון בעונה זו  שהשמש אינה קופחת על הראש ונעים לטייל. זה הזמן האידאלי לטייל במסלול ההליכה המוביל לשפך של נחל שורק. המסלול מתחיל בקצה חורשת האקליפטוסים המרשימה הנקראת “חורשת הצנחנים”. בתחילת המסלול תראו שלט ברור “שמורת שפך נחל שורק – פלמחים”.מתחת לגשר בטון מסיבי העובר מעל,מתחתיו תפגשו את נחל שורק הזורם במלוא הדרו.

בתקופת האביב, לאורך כל המסלול תפגשו לאורך גדות הנחל מרבדים ירוקים של עשבייה עונתית ופרחים עונתיים כמו החרציות.במהלך הטיול פגשתי “בדייג לא חוקי ”.שלדג מצוי התעופף למרומים תוך שהוא תר אחר דג. ברגע שהתביית על מטרתו הוא פשוט צנח במהירות מדהימה עם מקורו לתוך הנחל ויצא עם השלל דג עסיסי וטרי בפיו. הנחל מתחתר לו בתוואי השטח ויוצר זוויות מרשימות של זרימה מכל הכיוונים.
מסביבכם שדות של חמציצים שאופייניים לתקופת האביב וצמחיית קנה המתאימה לנחלים. אקליפטוסים עבי קרס מוציאים מקרבם חמציצים צהבהבים -מחזה די נדיר לראות הכלאה מעניינת בין 2 סוגי צמחים אילו – יצירת מופת של הטבע.

נחל שורק מסלול

מסלול טיול נחל שורק מתחיל בעליה על שביל הליכה מאספלט המוביל לתוך תחילת המסלול שבו תפגשו באנפות לבנות הנמצאות על גדות הנחל. לאחר הליכה איטית של כ- 20 דקות לערך בתוך חורשת האיקליפטוסים עתיקת היומין. תפגשו מימינכם דיונות חול לבושות שיחים עונתיים.

אחד הצמחים המרשימים שהקימו פה לאורך הנחל מושבות מרשימות מאוד הוא “שיטה מכחילה”, אמנם היא בעלת פרחים צהובים בוהקים אך השילוב עם הדיונות החומות העניק לאזור צבע צהוב עז כמו הציור הידוע של הצייר ההולנדי הידוע וינסנט ואן גוך – “חמניות”. לאחר הליכה קצרה המסלול מגיע לסכר הסלעים הנטוי. תפקידיו הם לאפשר מעבר בין שני צידי הגשר. שנית הוא גורם לעירבול מי הנחל. ובכך מבטיח את שיפורם מאחר שהם מתעשרים בחמצן. בהמשך המסלול נמצא אי הצבים. זהו אי מלאכותי שהוקם במטרה לאפשר לצבי הים הובאו מנחל אלכסנדר להתרבות ולחיות כאן.

שפך נחל שורק
זה השלב בו מגיעים לשיא הטיול בנחל שורק, דיונות חול .לילדים הן גן-עדן מושלם, הם יכולים להשתעשע בחול הרך הנקי והנעים שבתקופה זו של השנה.תוך שהם מתגלגלים נופלים ורצים על החולות מפסגותיהן עד למרגלותיהן של הדיונות. הם גם יכולים ללכת בעקבות חיפושיות שחורות, המשאירות סימנים על גבי החול. ולמבוגרים אתנחתא בראש הגבעה עם נוף כחול-טורקיז הנשקף מהגבעה על חוף פלמחים, אוויר צח המגיע מן הים מוסיף לחוויה רענון והנאה.בתחתית הדיונה תמצאו עץ איקליפטוס ענק ששורשיו בולטים מן האדמה , הוא מעניק צל וחסות ולכן מהווה מקום אידאלי לעשות את הפסקת הצהריים ולשלוף את הסנדוויצ’ים שלכם מהתיקים.

ישנן כמה אפשרויות מסלול טיול בגן לאומי שפך נחל שורק :

1) יש את המסלול המעגלי – מסלול קצר שחלקו מוצל ועובר בשטח השמורה העובר לאורך הנחל מגיע לדיונות וחוזרים באותה הדרך כ 30 דקות.
2) יש את מסלול ההליכה הקווי שמתחיל מתחת לגשר סמוך לחורשה ומסתיים בחוף הים שהוא ארוך יחסית כשעה וחצי.
3) ללכת לכיוון אורך הנחל מחורשת האקליפטוס לכיוון דרום שמגיעים לשער בטון בו כתוב "שטח אש" שם לפנות שמאלה וללכת עם הסימון שבילים לכיוון מזרח עד שתגיעו לנבי רובין כשעה.
עוף מים בשפך של נחל שורק

לסיכום :

שפך נחל שורק הוא אטרקציה יוצאת דופן לתקופה זו של השנה. מדובר בשמורת טבע חינמית לגמרי – בימים אילו הכניסה לשמורה – יער האיקליפטוסים, עובר שדרוג אקולוגי, הכניסה נחסמה לכלי הרכב – זאת בכדי לשמור על השמורה ולמנוע מבעלי כלי רכב, כגון ג’יפים, לרדת מתוך חורשת האיקליפטוסים אל תוך גדות הנחל ובכך להרוס את שמורת הטבע ברגל בוטה. טיול בנחל שורק מתאים לכל המשפחה.
חמציצים מבצבצים מתוך עץ

הוראות הגעה לשפך נחל שורק

בוויז הזינו ” חורשת הצנחנים” בהגיעכם החנו את רכבכם ממול חורשת האיקליפטוסים בחניון העפר הצמוד ומשם לכו פנימה  אל תוך החורשה בשביל ייעודי עד שתגיעו לתחילת המסלול הנמצאת מתחת לגשר בטון בצידה השמאלי של החורשה. השמורה נמצאת סמוך לחוף פלמחים. חשוב מאוד : להצטייד במים וכובעים כי קטע הטיול עם הדיונות חשוף לחלוטין לשמש, אם זאת המסלול עד הדיונות מוצל.

היכן ניתן לטייל בסביבה

מצודת אשדוד ים ; גבעת חומרה -אירוס הארגמן ; אגם הנקיק ראשון לציון ; שמורת טבע נחל שורק  ; טיול לאורך נחל שורק מבית זית להר הצופים ; ערוץ נחל שורק דרך הר איתן

 

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גן לאומי שפך נחל שורק

מיקום במפה

דילוג לתוכן