לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

הכנסייה בגן לאומי שבטה

רקע

גן לאומי שבטה היא אתר ארכאולוגי הנמצא באזור רמת הנגב, בין אזור ניצנה לשדה בוקר. העיר הקדומה שבטה הייתה תוססת חיים וגרו בה תושבים בין המאה ה-1 למאה ה-9. בתקופה זו מילאה שבטה תפקיד חשוב מאוד בעולם הסחר הבינלאומי. בגלל שהיא נמצאה בדיוק על דרך הבשמים הקדומה. כמו כן  שימשה שבטה כהתיישבות  חקלאית.

בשנת 2005 הוכרז גן לאומי שבטה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. וביחד עם חלוצה, עבדת וממשית, הוגדרו כחלק משמעותי מדרך הבשמים. שמה הערבי של שבטה הוא סביטה.

בגלל ששבטה הייתה עיר שעמדה על תילה במהלך תקופות היסטוריות הממצאים שנמצאו בה חובקים יחדיו רצף ארכיאולוגי מעניין ומסקרן במיוחד.

למשל נמצאו בה שרידים מהתקופה הביזנטית. כגון : כנסייה, עיר עם מבני מגורים , בוסתנים ביזנטיים , קולמבריום ועוד.

הסיור בין העתיקות של שבטה יכול לערוך מעל שעה , תלוי בכם. יש בגן הלאומי מבנים ארכיאולוגיים רבים מאוד והא מזכיר קצת את העיר הקדומה עבדת הנמצאת כשעה נסיעה מפה ליד דימונה.

גן לאומי שבטה

לפני שנצלול לתוך רבדיה של העיר הקדומה שבטה , צריך להכיר בכך שמדובר על גן לאומי מונומנטלי מאוד המחובר לשכבות היסטוריות באופן הדוק מאוד כתינוק לטבור.

בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום נמצאו בעיר הרבה מאוד אלמנטים שונים מתקופות שונות כגון:

1)בורות מים בין בתי המתיישבים, בשילוב של עיטורים בעלי תצורות שונות ברוח התקופה.

2)כנסיות מהתקופה הביזנטית , אילו הם ממצאים מעניינים מאוד השופכים אור על פעילות דתית במקום נמצאו קירות של הכנסיה הצפונית  שגובהן מעל 10 מטרים עם כתובות קיר ביוונית המתזכרים ומצטטים את דבריו של ישו.במוקדים אילו בהם נמצאו הכנסיות נמצאו סממנים לפעילות פולחנית נוצרית קדומה כגון :אגן טבילה, אולמות תפילה, מצבות קבורה ועוד.

3)מסגד מוסלמי – בגן הלאומי נמצאו שרידי מסגד עם עמודים המתארים אולמות תפילה.

4)מתקנים חקלאיים קדומים כגון : גתות ,בוסתנים, שובכי יונים (קולמבריום) אשר שימשו לגידול של אלפי יונים שמטרתם הייתה לספק דישון לקרקע בכדי להצמיח יבול איכותי ורב ככל הניתן להשביע את כל תושבי העיר.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
ממצאים בגן לאומי שבטה

בגן לאומי שבטה יש עוד הרבה מאוד ממצאים רבים לראות מרביתם בצורת מבנים עשויים מאבנים המשקפים באופן חי ואמיתי את ההיסטוריה רבת הפנים של האתר. עצם שימורו של גן זה מאפשר לחשוף ולהראות את רבדי ההיסטוריה המורכבים , השונים והרבים שעיצבו את פני העיר שבטה.

אפשר לסייר ולהצטלם מתחת לקשתות האבן הנמצאות באתר, מעבר להיות עיר ביזנטית , הייתה שבטה גם אחת מ 6 הערים הנבטיות המרכזיות בישראל הקדומה.העיר אמנם הייתה בשיא פריחתה והתקדמותה בתקופה הביזנטית(324 – 638 לספירה הנוצרית).

אך ניתן לראות שגם הנבטים הטביעו את חותם בעיר דרך שרידים שנמצאו מתקופה זו (מאה ה 4 לפנה"ס). בעיר נמצאו בורות מים מים רבים אשר שימשו להשקיית המרחבים החקלאיים ולמטרות שטייה לתושבי העיר. חוקרים סבורים לפי הממצאים שהתגלו בשטח כי שבטה סיימה את תפקידה כעיר במאה ה 9 לספירה.

אהבתם את המאמר אודות גן לאומי שבטה? כדאי שתגיעו לראות במו עינכם את פלאי ההיסטוריה.

קשתות אבן בשבטה

איך מגיעים לגן לאומי שבטה

בוויז: גן לאומי שבטה

אם הגעתם מתוך העיר באר שבע עליכם להגיע לדרום העיר לכביש מספר 406 , עוברים ליד פארק נחל באר שבע.בהמשך כביש זה מתמזג עם כביש מספר 40 שהוא כביש מרכזי המנקז את התנועה לאזור מצפה רמון,סעו כל הזמן ישרעם כביש זה חילפו על פני אזור תעשיה רמת חובב וקיבוץ משאבי שדה. בצומת טללים המשיכו ישר עם כביש מספר 211 המגיע לאשלים , קצת אחרי תראו פניה שמאלה עם שילוט לגן לאומי שבטה. מומלץ גם לבקר בבאר מילכה  הנמצאת ממש על גבול ישראל מצרים.

צילומים :יאנה שולמן מן הקבוצה "מטיילים מכייפים ומשתפים"

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי שבטה

מיקום במפה

דילוג לתוכן