Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פארק לאומי צבעי המכתש

בסוף שנת 2019 נחנך גן לאומי חדש בישראל בניהולה המסורה של רשות הטבע והגנים – "גן לאומי צבעי מכתש רמון " הגן נמצא בחלקו המזרחי של מכתש רמון אשר באזור המכתשים ומרכזו של הנגב, מעבר לעובדה שבשטח הגן ישנן תופעות טבע גיאולוגיות מרהיבות בתוך מדבריות ,במקום הוכשרו שבילי טיול סביב גם רכובים וגם רגליים כמו כן הוקמו פינות תצפית וישיבה מוצלות במרכז הפארק.

מסלול  הנסיעה הרכוב מתאים לכל סוגי הרכבים. וזו בשורה נפלאה לבעלי הרכבים שאינם 4X4.  שעד היום לא יכלו לנסוע בתוך שטחי המכתש ללא רכב ייעודי לנסיעה בשטח. אורכו של המסלול הרכוב הוא  כ-7 ק"מ. מסלול זה מתחיל מזרחית במכתש רמון ומגיע בסוף לחניון הלילה  "חניון בארות" (שבחגים עמוס ומבוקש במיוחד). בנוסף הוכשרו שבילי אופניים ושבילי הולכי רגל עם נקודות תצפית אל תוך לוע המכתש הענקי .אחת מפנינות הגן החדש הוא האגם שנמצא באזור הר ארדון ועל נחל רמון,.בגבעת געש. נקודה חשובה נוספת היא אזור חניה  מוסדר שהוכשר לטובת מבקרי הגן .

צבעי מכתש רמון

אז מה יש לראות בגן לאומי צבעי המכתש  שבעבר הרחוק שימש לטובת כריית מחצבים מבטן האדמה. בפארק הגיאולוגי מרתק תפגשו את סודותיו הכמוסים ביותר של המכתש היפהפה והצבעוני שכולל :.קיר מחצבה, קניון סגול(לא זה שקונים בו בגדים) ,מטמורות, מפעל החרסית, מכרה תת-קרקעי, האגם והמכרה הפתוח, תצפית הנשרים. בפארק זה הושקעו מיליוני שקלים,  בתהליך פיתוח מואץ שהחל עוד בשנת 2017 שנעצרה כריית המחצבים והמינרלים במקום ועד למועד השקתו לפתיחתו לציבור המטיילים. זהו ללא ספק  מסע בזמן מיליוני שנים אחורה. ריכזנו עבורכם הסבר קצר על נקודות העניין שתפגשו במקום :

המכרה הפתוח זהו קיר מחצבה גדול אשר מראה בבירור את הסלעים שצבעם סגול-קטיפתי. תאריך היווצרותם משוערך לכ- 200 מיליון שנה והם הסלעים הקדומים ביותר שנמצאו במכתש. שמם המוכר בתעשייה הוא חרסית, סלעים אילו עשירים בתחמוצות ברזל ואלומיניום ושימשו לטובת ייצור חומרים חסיני אש.

הקניון הסגול – זהו סוג של בולען שנותרו עליו  שרידי סלעים קדומים בצבע  סגול- כהה (אילו הם שאריות של יסודות תחמוצות אלומיניום שהיו כאן בתוך בור הבולען ).

המטמורות: אילו הם פתחי מערות אשר מכוסים בקירות אבן , מערות אילו שימשו את הבדווים, הידועים בתור נווטי המדבר הטובים בעולם , לטובת אחסון על-מנת להקל עליהם במסעותיהם במדבר.

מפעל החרסית והתותח : זוהי האטרקציה שהילדים התלהבו ממנה מאוד ,מדובר על צינור ענקי בצורת תותח שתפקידו במחצבה הגדולה היא להוות כבשן של גרגירי הסלע, לאחר שהפכו לעיסה כתוצאה מעירוב עם מים, בכבשן הם עברו קלייה בטמפרטורות גבוהות של עד 1,600 מעלות צלסיוס. לאחר תהליך הקלייה החומר הפך לחסין אש , מה שאפשר להשתמש בו כחומר גלם(לבנים חסיני אש) לבניית תנורים וכבשנים. סמוך לנקודה זו נמצאת דיונת הירח, דיונה יפהפיה עשויה מחול בצורת חתירה.

המכרה פתוח: האגם שכאן דומה זה שליד האגם בתמנע  הוא אגם עם מים מרירים(עקב מלח וגבס מומסים)  שהיה בו בעבר מכרה פתוח ורחב ידיים, מי התהום פעפעו החוצה אל פני השטח וגם מי הגשמים בחורף סייעו  להיווצרותו (האגם מלא מים כל ימות השנה).  המכרה ממחיש באופן ברור את הופעתם של סלעי תצורת משחור השכיחים פה, לא כמקטע רציף של סלעים , אלא  כחלקים הממלאים חללים  ובורות קַרְסְטִיִּים בסלעי הגיר שבהם הן נמצאות.

מכרה תת-קרקעי – עוד מקום מעניין בשטח הפארק  הוא הפתח של מכרה התת-קרקעי, שפעל עוד בשנות ה-50, אז לא היה ציוד ממוכן ומשוכלל כמו היום וכריית המחצבים נעשתה בעמל ויזע רבים בתנאים קשים של חום ויובש שבידי הפועלים מכושים ואתי-חפירה בלבד. כל החומר שנחצב הועמס על קרוניות ונדחף  לאורך מסילה שחצתה תעלה צרה שנמצאת ממש לפני פתח המכרה. לבסוף הועמסו  פירות החציבה לחביות שנמצאות לא הרחק מהמכרה.

שכבות סלע במכתש

איך מגיעים לגן לאומי צבעי המכתש ? אם באתם ממצפה רמון לאחר הירידות של התלולות לכיוון דרום בין סימוני ק"מ 86-87, חילפו על פני האתרים:  המנסרה ואבן רוח מים, שימו לב  בגלל שיש קו הפרדה רצוף,  לא ניתן לפנות שמאלה לגן הלאומי ולכן יש לנסוע עד לנקודה שאפשר להסתובב ולחזור לצד השני (משהו כמו קילומטר לערך רדו לדרך העפר וחיזרו) לאחר נסיעה קצרה תבחינו בשלט ירוק ובולט "גן לאומי צבעי מכתש רמון" ברכותינו הגעתם למקום . או בוויז : פארק לאומי צבעי רמון .לחצו על הכפתור בפוסט זה.

מה בסביבה

הר גמל; מצפה רמון ; עין עבדת ; גן לאומי עבדת ; מכתש רמון ; גב ילק ; בורות לוץ

 

***אין צורך לתאם מראש ***

***אסור ללון בשטחי הפארק או להבעיר אש***

קרדיט תמונות : לוסי זעירא.

צבעי המכתש היפים

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פארק לאומי צבעי רמון

מיקום במפה

דילוג לתוכן