לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

גן לאומי ניצנה

רקע

גן לאומי ניצנה  הינו אתר היסטורי יפהפה הנמצא במרכזה של רמת הנגב באזור הדרום. מדובר על מצודה מרשימה עם חלונות אבן ונקודות תצפית של 360 מעלות. האתר נמצא בראש גבעה בין ניצנה לעזוז.

מה יש בגן לאומי ניצנה ?

1)מדרגות מרשימות המובילות לראש הגבעה.

2)שרידי מצודה ביזנטית קדומה.

3)באר מים עמוקה מאוד בראש התל.

4)שרידי כנסייה למרגלות התל עם עמודי אבן.

5)שרידי מגורים.

ההגעה לגן לאומי ניצנה ,נעשית מכביש 211 שמגיעים לצומת ניצנה פונים שמאלה , חולפים על פני קהילת ניצנה , ממשיכים קצת ישר ורואים משמאל שלט של רשות הטבע והגנים, פונים בשביל שמאלה , תראו משמאלכם שדרת עמודי אבן.

המשיכו לנסוע בדרך עפר עד שתגיעו למרגלות התל , מכאן עלו לתל ניצנה מכיוון מערב.(בוויז :גן לאומי ניצנה).

אפשרות שנייה היא לא לפנות שמאלה(לדרך העפר) ולהמשיך לנסוע עם הכביש המפותל ישר , לאחר מכן יהיה לכם עקלתון חד שמאלה . ומיד תראו שלט ירוק ישן : "תל ניצנה" . פנו איתו שמאלה לדרך עפר מימינכם תראו אנדרטה (אנדרטת חטיבה 8 של השריון) ועץ גדול. החנו את הרכב ליד העץ ולכו ברגל עם הסימון הירוק לכיוון המדרגות של גן לאומי ניצנה. שיובילו אתכם לראש התל. זה הקישור לוויז לנקודה זו : https://waze.com/ul/hsv2rxsdqe

תל ניצנה

תיאור הביקור בגן לאומי ניצנה

כבר לפני עלייה במדרגות ישנם שרידי התיישבות, בורות שכפי הנראה שימשו כמחסני מזון. העלייה במדרגות הרחבות והגדולות המתפתלות מעלה אל עבר ראש האקרופוליס, נותנת תחושה בלתי רגילה.

ומאפשרת הצצה אל עבר שנים רבות אחורנית בהיסטוריה, במהלך העלייה במדרגות ניתן לראות שבתוך סלע הגיר נחצבה מערה קדומה עם פתח צר וקטן שלא מאפשר כניסה.

זהו מסע מרתק אל ההתיישבות הנבטית, התקופה ההלניסטית ,התקופה הרומית, ואל העוצמה הביזנטית. במהלך העלייה לראש התל תבחינו בסדרת צריחים המחוברים בינהם. לאחר שעולים למעלה רואים שאילו למעשה סדרה של קירות ביצור אבן עבים בגוון חום בהיר, המקיפים את כל המצודה ,בתוכם יש חללים מרשימים.

הקיפו את המצודה משמאל עם הסימון הירוק עד שתגיעו לתוך המצודה. בתוכה ניתן לראות חצרות ומשקופי אבן הפונים לנוף חד נקי ויפה של אזור רמת הנגב האינסופי. כמו בכל מצודה ניתן להבחין בבירור בשער המרכזי של המצודה . בתוכה יש חדרים המוגדרים בשרידי קירות שרובם הוחרב.

היופי הבלתי רגיל הוא השילוב בין אריכאולוגיה מרתקת ובין נופיו המרתקים של הנגב.מבלי להכביר בסיפורי ארכיאולוגיה , ספר ההיסטוריה פתוח כאן לרווחה הסממנים שנותרו בתל ניצנה, לא משאירים מקום לדימיון. חומה כפולה לביצור והגנה על יושבי המצודה, שרידי כנסייה הבולטים בתוך מרחב במצודה, אבנים מסותתות , רובעי מגורים מוגדרים המחולקים בסימטריה לחדרים.

אם תצאו מהמצודה ותמשיכו לחלק הצפון מזרחי, תעברו בתוך משקוף אבן בצורת קשת , עיברו בתוכו. תגלו בחלק זה סימני התיישבות קדומים כגון :  בור מים גדול ורחב. רחבת התכנסות עם אבנים בצורת קשת. ובאר מים עמוקה בעל קוטר גדול מאוד , שלא ניתן לראות את תחתיתה.(הבאר סגורה עם סורגים למניעת נפילה). אין ספק שחיו פה אנשים…

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
משקוף אבן בגן לאומי ניצנה

הביקור בגן לאומי ניצנה מיוחד במינו , אמנם נדמה כאילו מישהו "חצה" את חלקה העליון של מבנה המצודה לכל האורך.

אך הנוף המדהים , גובהו המרשים של התל , הופכים את הביקור פה מתאים למשפחות ולזוגות שרוצים להתמוגג ולהנות מפסק זמן. מכאן ניתן לראות בבירור את ערוץ נחל ניצנה הרחב מתמזג עם ערוץ נחל עזוז. אילו אמנם נחלים אכזבים, אך נראים היטב חורצים את האדמה ועשירים בחלוקי נחל. הכניסה לגן לאומי אינה כרוכה בתשלום כלשהו. זהו גן לאומי פתוח.

מומלץ לבקר גם בשרידי הכנסייה הנמצאת למרגלות התל , היא גם חלק מגן לאומי ניצנה ונמצאת משמאל ולפני המדרגות המובילים לתל. שרידי הכנסייה כוללים מספר עמודי אבן גבוהים ורחבים הממוקמים בסדר מופתי ,הנמצאים בתוך רחבה.

שרידי הכנסייה למרגלות תל ניצנה

לסיכום

גן לאומי ניצנה בולט למרחקים , גובהו של התל , מאפשר להנות ממשב רוח נעים וקריר , הנאה מנופי מדבר בשיא תפארתם, ספוט לראות את השקיעה, וארכיאולוגיה המוגדרת עם שרידים מתקופות היסטוריות שונות.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי ניצנה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן