לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

גן לאומי ממשית

רקע

בקרבת העיר דימונה נמצא גן לאומי ממשית. מדובר על שרידיה של עיר נבטית קדומה משמעותית ביותר בנגב.  בתקופתה שימשה כנקודת מעבר מרכזית לסחורות מאזור ירדן ועד ירושלים.

הנבטים היו עם שהתגורר באזור הנגב במאה הראשונה לפנה"ס.

הם היו עם של סוחרים וזה "היה בדם שלהם".מעבר למסחר, באזור המדבר, בו עסקו באופן אינטנסיבי, הם גם עסקו בחקלאות.

מקורם של הנבטים בחצי הערב,  עם של שבטים שהגיע לישראל. עיקר המסחר שלהם היה במוצרים כגון :בשמים ,בדים ותבלינים.

שבו בדמיונכם שיירות גמלים עושות את דרכן במדבר הלוהט שעל גביהם נישאים נבטים. עוטים לראשיהם כאפיות וביגוד שלם כנגד השמש. על "דרך הבשמים" הידועה מסעותיהם נמשכו ימים ארוכים במדבר הצחיח.

הדבר המעניין הוא שהנבטים חיו בתקופה הרומית והם למעשה עסקו בסחר של מור ולבונה שבתקופה ההיא היו מצרך מבוקש(סוג של בשמים).

גן לאומי ממשית הוכרז ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמי. עד היום נותרו שרידים מרשימים מהעיר הנבטית אשר שגשגה כעיר מסחר שוקקת חיים.לפני כ- 30 שנה לערך התקיימו פה חפירות ארכיאולוגיות שבמהלכן התגלו שרידים משמעותיים  מהתקופות הבאות :ביזנטית ,רומית ונבטית. שאותם ניתן לראות כיום ולסייר בתוכם. למשל : בריכת העיר, שער העיר, ארמון , כנסיות (מתקופה מאוחרת יותר), בית מגורים ועוד.

מעבר לארכיאולוגיה מופלאה יש בגן לאומי ממשית חניון לילה בו ניתן ללון בתוך "חושות" בסגנון בדואי. אם נשווה זאת לתקופת הנבטים בעבר זה היה "חאן דרכים". במקום יש שירותים ומקלחות. בפסח מתקיים כאן שוק נבטי ססגוני עם דוכנים למכירת : ביגוד אותנטי , תופים, בדים , כדים ועוד. והמקום נראה כאילו חזר אלפי שנים אחורנית לתקופה הנבטית.

גן לאומי ממשית הנוף

הממצאים שהתגלו בגן לאומי ממשית

ברבות השנים שהו ושלטו כאן עמים שונים, גן לאומי ממשית כולל פסיפס ארכיאולוגי עמוק ומעניין במיוחד. זה מתחיל בשער העיר מהתקופה הרומית. זו הייתה הנקודה המרכזית והכניסה לעיר , בצדדיו היו 2 מגדלי שמירה אותם איישו שומרים. והוא היה משמעותי מאוד במערך האבטחה הכולל של העיר. מסביב לעיר הייתה חומה שהקיפה אותה והגנה על כל חלקיה מפני צרים. בתוך שרידיה של העיר תראו מדרגות אבן אשר יובילו אתכם לראשו של המגדל, שוו בדימיונכם מגדל גבוה שבראשו ניצבים שומרים, ברגע שהם מבחינים באנשים המתקרבים הם מתריעים בקולי קולות :" אנשים הגיעו אנשים מהמזרח".

מעבר למגדל נמצא פה גם בית מפואר שניתן ללכת בין שרידיו שכוללים: גם כן מדרגות, חדרי מגורים, ניכר כי הבית היה גדול והיה שייך לאנשים עשירים שככל הנראה היו להם משרתים.

מעבר לשרידים אילו נמצאו גם שרידים של רחוב נבטי שכפי הנראה היה חלק מהשוק בו התכנסו סוחרים עוברי אורח ותושבים שחשקו בסחורות משובחות.. " מור , ליבנה 2 פרוטות בלבד , בואו וקנו"…

לפעילות המסחרית התוססת פה יש עדויות נוספות , אלפי המטבעות כסף נמצאו כאן.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
השוק הנבטי ממשית

בנוסף למגדל ולמבנה מגורים היה כאן ארמון מפואר והממצא המעניין ביותר הוא "בית נבטו" מדובר על בית ענקי , שכלל בתוכו  ציורי קיר מהתקופה של הנוצרים, כמו כן שרידים של אורוות ועוד. אם נתקדם קצת בשעון הזמן עוד 300 שנים קדימה מהתקופה הרומית לתקופה הביזנטית נגלה כי הוקמו כאן שתי כנסיות מרשימות : כנסיית נילוס הקדוש (המערבית) – זוהי בזיליקה עם אפסיס(מזבח נוצרי) במרכזה, חצר רחבה עם פסיפסים יפים ובור מים ששימש להרוות את צימאונם של המתפללים. הכנסייה השנייה היא כנסיית הקדושים המעונים(המזרחית) – כנסייה עתיקה שכוללת אגן טבילה (להטבלה של אנשים כמסורת הנוצרית) ושרידים כגון : צלב ועוד.

מאוחר יותר בסמוך לשנות הארבעים במאה ה 20 הגיעו לפה הבריטים והקימו פה מצודה ששימשה את הבריטים כ"משטרה" שמטרתה לשמור על הדרכים באזור מפני פורעי חוק. בגלל מיקומה הגבוה של המצודה ניתן לראות ממנה חלקים מנחל ממשית(בנחל נחצבה באר מים וגם סכר שנועד לאגור מים).

בממשית נמצאו סממנים לבריכה גדולה ששימשה בזמנו כמאגר מים פעיל ואפילו נמצא בו בית מרחץ שכלל חדרים מופרדים חלקם חמים וחלקם קרים.

לסיכום : לא ישעמם לכם פה יש הרבה מה לראות וללמוד אודות הרצף ההיסטורי והתרבותי שהתקיים בעיר המרשימה הזו ועל ספר המדבר.

השוק הנבטי בממשית

איך מגיעים

בוויז : גן לאומי ממשית . הגן נמצא לא הרחק מהעיר דימונה. בכביש מספר  25 מחלקה הדרום מזרחי של העיר באר שבע – סעו כל הזמן ישר על כביש זה חילפו על פני העיר דימונה משמאלכם. עד שתגיעו לגן לאומי ממשית הנמצא מימינכם.

שעות פתיחת הגן

בקיץ ראשון עד חמישי בין 8:00 ל 17:00 שבת אותו הדבר . בחורף הגן נסגר שעה לפני.

אם תגיעו בחורף או בתחילת האביב מומלץ לבקר בעין ירקעם הנמצא לא הרחק מפה.

לתיאום ופרטים נוספים היכנסו לאתררשות הטבע והגנים.

צילומים: פנינה מטלון.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי ממשית

מיקום במפה

דילוג לתוכן