לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

גן לאומי כורסי

רקע

גן לאומי כורסי – פאר הבנייה הביזנטית המקום בו התרחש נס החזירים הידוע בהיסטוריה. במקום נמצא מנזר וכנסייה קדומים. הגן נמצא בחלקה המזרחה של הכנרת. שמתחילים לסייר ברחבי הגן הלאומי נראים הרי הגולן במלוא הדרם.

נס החזירים

ראשית בואו נבין מה מקורה של כורסי ובכן בשילוט במקום מצויין בבירור שהיא מזוהה עם "גרגרסה" או במילים אחרות "עם הגוודרים". שבה התרחש נס החזירים כפי שמתואר בברית החדשה בלוקס פרק ח' פסוק 26.

זהו נס שאירע לישו בחלקה המזרחי של הכנרת. וכך היה ישו ומאמיניו עולים על סירה, עימה הם מפליגים מכפר נחום לכיוון מזרח הכנרת לארץ הדקאפוליס שמיושבת בזמנו ע"י עובדי אלילים. שם פוגש ישו באדם הזוי שאחוז דיבוק ע"י שדים. הוא מבקש מישו "רפא אותי". ישו הופך את כל השדים שבתוך האדם לעדר חזירים.

אותו עדר חזירים יורד במורד ההר הישר אל תוך ימת הכנרת.  ובאותו הרגע אותו אדם נרפא וזהו למעשה נס החזירים. אותו נס הפך את המקום לקדוש לנצרות.

בתוך הגן יש מדרגות קטנות העולות אל קפלה קטנה מהתקופה הביזנטית. בה יש רצפת פסיפס. בתוך סלע ההר ניתן לראות את סימני החציבות שנותרו עד עצם היום הזה בגן לאומי כורסי. מנקודה זו יש נוף מדהים לכנרת התכולה. וכן נופו של הר ארבל הנישא מעל הכנרת בצידה המערבי.

עתיקות שהתגלו בגן לאומי כורסי

מנזר כורסי

מנזר כורסי הוקם לאור הנס שקרה לאותו אדם שנעלמו מתוכו השדים. והם למעשה הקימו את המנזר הזה.במהלך החפירות באתר התגלו שרידיה של כנסייה מרהיבה ביופיה המתוארכת למאה ה 4 או 5 לספירה. המנזר שוקם ושוחזר.

סביב המנזר הוקמה רחבה או אזור התכנסות לנוצרים שרוצים לערוך מיסה או חגיגה . בולי עץ מוקמו סביבה. באזור עם מדשאה. מתוך אותה רחבה ניתן לראות את שרידי המנזר הביזנטי : קשתות ועמודי אבן מרשימים.

שבתוכן מבנה הנראה כברור ככנסייה המחולק לחדרים ואזור למיסה. הכניסה למנזר מובילה לחצר ענקית שבהן נמצאו 2 בארות מים גדולות. משם הדרך עוברת למקדש עם עמודי שיש מרשימים וכל המבנה עשוי מאבני בזלת מהגולן.

כמו כן נמצאה רצפת פסיפס, עם כיתוב ביוונית בתוך בית טבילה שבשטח הכנסייה. עם אגן טבילה שם הטבילו אנשים שהתנצרו.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הפסיפס בגן לאומי כורסי

בצד האחר ניתן לראות רצפת פסיפס עם אשכולות ענבים , דלעת , לחם ,אגסים. ו 2 ציפורים השותות מתוך דלי יחדיו. בהמשך קריפטה (חלל אבן הנבנה מתחת לכנסייה). למקום מגיעות קבוצות מרחבי העולם החוגגות מיסה בתוך שטח הכנסייה הקדומה.

לסיכום :

גן לאומי כורסי הוא אתר ארכיאולוגי וקדוש לנצרות המאגד בתוכו את ההיסטוריה הנוצרית , דרך סממנים של כנסייה ביזנטית קדומה. המאגדת בתוכה את נס החזירים. המקום מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים.

עמודי אבן בגן לאומי כורסי

איך מגיעים ?

בווייז : גן לאומי כורסי . עלו על כביש 92 המקיף את הכנרת מצד מזרח. פנו לכיוון כביש מספר 789 העולה לרמת הגולן, ממש איך שפניתם  בצד ימין תראו את הכניסה לגן הלאומי.

צילום :עומר דינר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן