גן לאומי כורזים

רקע

 

 

גן לאומי כורזים הינו אתר ארכיאולוגי משוחזר של יישוב יהודי עתיק. הנמצא ברמת כורזים שמצפון הכנרת. בין היישוב כורזים למושב אמנון. הגן לאומי משמר וממחיש באופן ברור חד ובלתי אמצעי. שרידים מרשימים של כפר יהודי מפואר ומרשים מתקופות המשנה והתלמוד. גולת הכותרת של גן לאומי כורזים הם שרידי בית כנסת מפואר. המקום מיועד לאוהבי ארכיאולוגיה שהמקום ימצא חן בעינהם ויעורר בם עניין רב.

אך הגן הלאומי הוא גם אטרקציה למשפחות עם ילדים. כי הוא כולל הפעלות ומשחקים לילדים ברוח התקופה בשטחי האתר. למשל : חידות , פעילויות בנייה ויצירה ועוד. עוד משהו מעניין שניתן לראות במקום הם שפני הסלע ענקיים שהקימו את ביתם בין העתיקות.בנוסף אוהבי טבע ימצאו במקום נוף יפה לכיוון הכנרת.

בימי חמישי בחודשי הקיץ : יולי ואוגוסט, בשעות 19:30-17:00 , מתקיימים סיורים בליווי מדריכים מתנדבים של רשות הטבע והגנים.

הסיורים  אינם ללא תשלום נוסף  מעבר לדמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

אז מה יש לראות בגן לאומי כורזים :

מבנה מפואר הכולל עיטורים , עמודים של בית כנסת קדום, מקווה טהרה ששימש את תושבי הכפר, בתי מגורים של תושבי הכפר, בית בד להפקת שמן זית ועוד.

גן לאומי כורזים מבני אבן מעוטרים

ההיסטוריה של כורזים

כורזים הייתה ישוב יהודי קדום, שנוסד בראשית המאה הראשונה לספירה עד המאה השמינית. יש אזכורים גם בברית החדשה וגם בתלמוד שלנו על יישוב זה "ח'רבת כראזה". גם מיקומו הקרוב יחסית , 4 ק"מ מכפר נחום, שם נמצאו כנסיות. מוסיף ומעיד על הקשר בין השניים.

כורזים הייתה בשיא פריחתה בין המאות 3 ו 4 . היא הוקמה על גבעה(רמת כורזים) עשירה בסלעי בזלת המקנים צבע אפור לגן הלאומי כולו.

מבחינה ארכיאולוגית בתחילת שנות ה -80  צ'ארלס וילסון ועוד כמה ארכיאולוגיים חפרו בכן וגילו פה ערב רב של שרידים בתוך כך פעלה רשות הטבע והגנים לשחזר ולשקם את הגן שהפך למושא הערצתם של צליינם רבים המגיעים לישראל וכמובן למטיילים ישראלים.

בית הכנסת המרשים עם עיטורים חרוטים עליו ,עשוי כל כל כולו מסלעי בזלת מהמקום. הוא נמצא באתר בחלקיו ושוחזר באופן שחושף ומטיל אור אורח החיים היהודי פה . אשר כלל מבני המגורים ורחובות בעיר כורזים. הממצאים היהודים הנוספים שהתגלו הם : בור מים , מקווה ובתי בד.'

בכניסה לבית הכנסת נחשפה עדות ומוטיב שחוזר על כמו בבתי כנסת קדומים שנמצאו כמו באום אל עומדאן במודיעין ועין קשתות ברמת הגולן . אילו אבנים מסותות הכוללות דמויות מהמיתולוגיה היוונית. עוד באתר התגלו  מטבעות מתקופות שונות.

אחד השרידים המרשימים שנמצאו בחפירות היא גת ליד בית הכנסת שרצפתה עשויה מפסיפס.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
גן לאומי כורזים - שביל הליכה בגן

גן לאומי כורזים מחזיק בתוכו מספר תקופות היסטוריות משמעותיות , שנפרשות כמו ספר פתוח על גבי השטח, הממצאים אינם משקרים ומראים באופן ברור את האפיזודה ההיסטורית. למשל במקום נמצא קבר של שיח' ערבי העונה לשם "ראמאדן".

הלב והמרכזיות של המקום המחברת את המבקר לגן היא היישוב היהודי הקדום שהתגלה שבמרכזו בית כנסת הכולל :גת , בתי מגורים וסממנים נוספים של התיישבות יהודית.

גן לאומי כורזים ברמת הגולן

במקום מגרש חנייה מסודר, מזנון , שירותים, שולחנות פיקניק. כל האתר משולט כולל הסברים ותיאורים על הממצאים הפזורים בו.

איך מגיעים:

בוויז : גן לאומי כורזים.

צילומים :שרית פלאצי מיארה רשות הטבע והגנים.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי כורזים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן