Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

בית הכנסת בגן לאומי חמת טבריה

צילום : שור ענתבי

גן לאומי חמת טבריה הינו אתר ייחודי בעל 2 פנים : האחד , גן לאומי רחב ידיים עם מרחצאות ובריכות שכשוך של מים טרמומינרלים הבוקעים מתחת לאדמה. השני, שרידים ארכיאולוגיים מוך מנעד רחב של תקופות היסטוריות. המבוטא באמצעות שרידים הפזורים ברחבי הגן ובתוך מוזיאון קטן. הגן נמצא ממש בסמוך לחופי הכנרת בחלקה הדרומי של העיר טבריה. בתוך שטחי הגן הלאומי ישנם לא פחות מ 17 מעיינות מהם מבעבעים ונובעים מים טרומינרלים חמים . מים אילו מגיעים ,כמו מנת גורמה חמה מן המטבח, היישר מבטן האדמה. בגן הלאומי חמת טבריה נמצאו שרידים ארכיאולוגים מכמה תקופות .

למשל שרידי מרחצאות רומיים מן התקופה הרומית , אילו התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שנעשו בקצה הגן. מן התקופה הביזנטית  (כ 400 לספירה הנוצרית). נמצא שריד מיוחד ומעניין במיוחד רצפת פסיפס גדולה על גביה מאוירים סממנים רבים מהיהדות. המבטאים את ערכי המסורת והדת. למשל התגלו : פסיפס עם גלגל המזלות , ציור של שופר, 4 המינים, ארון הקודש ומנורת 7 הקנים שכל כך מזוהה עם היהדות. על רצפת הפסיפס ישנן כתובות בארמית ופזורים עמודי אבן, אשר כפי הנראה תמכו במבנה של בית הכנסת. בתוך המבנה נראים שרידים של פינות תפילה לכיוון ירושלים. וכן שער כניסה משוחזר שהוביל לתוך המבנה. בחלל בית הכנסת יש כמה  סיטראות שהם למעשה המעברים בתוך בית הכנסת.

עוד בחמת טבריה נמצאו שרידים של בית מרחץ קדום מהתקופה העות'מנית. כיום בשטח זה הוקם מוזיאון חמת טבריה. את הפוטנציאל האדיר של שימוש במי מעיינות חמים כמו זה שנמצא בחמת גדר ידעו השליטים שהיו כאן לנצל היטב. זאת ע"י ריכוז ואיגום מי הנביעות החמים והפנייתם באמצעות תעלות אל תוך בריכות בנויות.

גן לאומי חמת טבריה

כיום ברחבי הגן הוכשרו שטחי פנאי הכוללים : שבילי הליכה מונגשים, מדשאות ירוקות, שולחנות פיקניק ובריכות שכשוך קטנות לרווחת קהל המבקרים בגן. הטמפרטורה המקורית בה נובעים המים מתוך האדמה היא 60 מעלות , מאחר שמדובר בטמפרטורה גבוהה לרחצה . נבנו תעלות סביב בריכות המים שהותקנו בהן אמצעים לקירור המים כגון :ארובות. אדי החום המגיחים בלחץ וחום אדיר מתוך האדמה עוברים תהליך של הפחתת לחץ ובכך מאפשרות למתרחצים להתרחץ בהם.

אחד הממצאים המרשימים שהתגלו בגן לאומי חמת טבריה הוא חמאם תורכי עתיק יומין . ארכיאולוגים מתארכים אותו לאזור שנת 1800 חמאם זה פעל שנים רבות מאוד במתכונת של בית מרחץ, לאחר מכן שהוסב המקום לגן לאומי הפך מסנה החמאם למוזיאון חמת טבריה שבתוכו נבנה אולם תצוגה סגור המציג את כל האובייקטים המתקשרים לעולם בתי המרחץ.

האתר עבר שיפוץ רציני בשנת 2019 ןשינה פניו הוא כול לגם עצי זית ודקלים הפזורים ברחבי הגן . עומקן של הבריכות הוא כ 40 ס"מ ולכן המים נחשבים רדודים.

בריכת מים חמים בחמת טבריה

שעות הפתיחה של הגן

בחודשי החורף והסתיו (חודשים אוקטובר עד מרץ) – ימי א' -ה ' ויום שבת בין השעות 8:00- 17:00 בימי ו הגן נסגר שעה קודם לכן משעות אילו.

בחודשי הקיץ והאביב (חודשים אפריל עד ספטמבר) – אותם ימים הגן נסגר שעה אחת לפני בכל טווחי הזמן המצויינים לעיל.

שימו לב הכניסה לגן לאומי חמת גדר מותנית ברישום מראש באתר רשות הטבע והגנים.

זרימה בחמת טבריה

איך מגיעים לגן לאומי חמת טבריה

בוויז : גן לאומי חמת טבריה.

צילומים: מירי סבאג

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גן לאומי חמת טבריה

מיקום במפה

דילוג לתוכן