לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

בריכה חמה - גן לאומי חמת טבריה

רקע

גן לאומי חמת טבריה הינו אתר ייחודי בעל 2 פנים : האחד , גן לאומי רחב ידיים עם מרחצאות ובריכות שכשוך של מים טרמומינרלים הבוקעים מתחת לאדמה.

השני, שרידים ארכיאולוגיים המייצגים מנעד רחב של תקופות היסטוריות. המבוטאים באמצעות שרידים הפזורים ברחבי הגן ובתוך מוזיאון קטן. הגן נמצא ממש בסמוך לחופי הכנרת בחלקה הדרומי של העיר טבריה.ובמערב הכנרת.

בתוך שטחי הגן הלאומי ישנם לא פחות מ 17 מעיינות מהם מבעבעים ונובעים מים טרומינרלים חמים . מים אילו מגיעים ,כמו מנת גורמה חמה מן המטבח, היישר מבטן האדמה מעומק 2000 מטרים. בגן הלאומי חמת טבריה נמצאו שרידים ארכיאולוגים מכמה תקופות .

למשל שרידי מרחצאות רומיים מן התקופה הרומית , אילו התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שנעשו בקצה הגן בחלקו העליון . מן התקופה הביזנטית  (כ 400 לספירה הנוצרית).

בית הכנסת הקדום

אחד הממצאים החשובים והמדהימים שהתגלו בגן הלאומי. הוא בית כנסת קדום עם רצפת פסיפס גדולה על גביה מאוירים סממנים רבים מהיהדות. המבטאים את ערכי המסורת והדת.

למשל התגלו בו: פסיפס עם גלגל המזלות , ציור של שופר, 4 המינים, ארון הקודש ומנורת 7 הקנים שכל כך מזוהה עם היהדות. על רצפת הפסיפס ישנן כתובות בארמית ופזורים עמודי אבן, אשר כפי הנראה תמכו במבנה של בית הכנסת. בתוך המבנה, שצורתו מרובעת, נראים שרידים של פינות תפילה לכיוון ירושלים.

וכן שער כניסה משוחזר שהוביל לתוך המבנה. בחלל בית הכנסת יש כמה  סיטראות שהם למעשה המעברים בתוך בית הכנסת.

בית כנסת זה נוסד בתחילת המאה ה – 3 לספירה הנוצרית. בתוך בית הכנסת הייתה במה שעליה הונח ארון הקודש.

בתוך האולם מוקרן סרט מדובב לעברית ושפות נוספות ומופעל ע"י המבקרים. את העיר טבריה הקים בנו של הורדוס ולמרות שהרוח הרומית שלטה בה היא הייתה פלורליסטית ואיפשרה פולחן דתי ליהודים וללא יהודים שחיו בה.

הסרט מאוייר המתאר את העיר טבריה שהוקמה בשנת 20 לספירה הנוצרית. ומציג באופן מאוד אינטרקטיבי ומותאם לילדים את מה שהתחולל בעיר מבחינה דתית והאווירה הכללית.

עוד בחמת טבריה נמצאו שרידים של בית מרחץ קדום מהתקופה העות'מנית. כיום בשטח זה הוקם מוזיאון חמת טבריה. את הפוטנציאל האדיר של שימוש במי מעיינות חמים כמו זה שנמצא בחמת גדר ידעו השליטים שהיו כאן לנצל היטב. זאת ע"י ריכוז ואיגום מי הנביעות החמים והפנייתם באמצעות תעלות אל תוך בריכות בנויות.

בית הכנסת הקדום של טבריה

הבריכות עם המעיינות החמים

כיום ברחבי הגן הוכשרו שטחי פנאי הכוללים : שבילי הליכה מונגשים, מדשאות ירוקות, שולחנות פיקניק ו 4 בריכות שכשוך קטנות וחמות, לרווחת קהל המבקרים בגן. הטמפרטורה המקורית בה נובעים המים מתוך האדמה היא 60 מעלות , מאחר שמדובר בטמפרטורה גבוהה לרחצה . נבנו תעלות סביב בריכות המים שהותקנו בהן אמצעים לקירור המים כגון :ארובות. אדי החום המגיחים בלחץ וחום אדיר מתוך האדמה עוברים תהליך של הפחתת לחץ  המביאות את הטמפרטורה לטמפרטורה של עד 35 מעלות .ובכך מאפשרות למתרחצים להתרחץ בהם.

במקום 2 בריכות לילדים שהטמפרטורה שלהם אינה חמה מדי ומותאמת לילדים. ו 2 בריכות נוספות המותאמות למבוגרים בלבד בהן הטמפרטורה מגיעה ל 35 מעלות.

עומקן של הבריכות הוא כ 40 ס"מ ולכן המים נחשבים רדודים. היתרון הגדול של מרחצאות חמות אילו טמון בכך שכמות הגופרית בהן נמוכה ולכן אינם בעלי ריח חריף ולא נעים. כמו כן הם מכילים מספר רב מאוד של מינרלים שבריאים לגוף האדם.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
בריכת שכשוך -גן לאומי טבריה

חמאם סולימאן

אחד הממצאים המרשימים שהתגלו בגן לאומי חמת טבריה הוא חמאם תורכי עתיק יומין . ארכיאולוגים מתארכים אותו לאזור שנת 1800 חמאם זה פעל שנים רבות מאוד במתכונת של בית מרחץ, לאחר מכן שהוסב המקום לגן לאומי הפך מבנה החמאם למוזיאון חמת טבריה שבתוכו נבנה אולם תצוגה סגור המציג את כל האובייקטים המתקשרים לעולם בתי המרחץ.את החמאם בנה ג'זאר פשה מדמשק לפני כ 200 שנים לערך. במקום נמצאו שרידים של מרחצאות חמים קדומים שהיה פעיל עד 1944. הנראים היטב במוזיאון שהוקם באזור החמאם.

המקום נקרא "חמאם סולימאן" – בגלל שאגדה ערבית גורסת שמקור המים והמרחצאות שנמצאו פה הם מימי שלמה המלך.

לפי האגדה שלמה המלך פקד על קבוצת שדים לרדת לעומק האדמה, מתחת לחוף הכנרת אל תוך המעיינות ולחמם אותם.  בכדי למצוא מזור ומרפא לחולים שהתחננו בפני שלמה שירפא את מחלותיהם. הסיפור הסתיים בכך שהשדים מילאו את בקשתו ,ושלמה הפך את השדים לחרשים כדי שלא ישמעו על כך שהוא מת.

בתוך שטח המוזיאון ישנה תצוגה של מטבעות וכדים שנמצאו במקום, כמו כן מוצגים המרחצאות הקדומים.

האתר עבר שיפוץ רציני בשנת 2019 שינה פניו הוא כול לגם עצי זית ודקלים הפזורים ברחבי הגן .

המוזיאון ממוזג ונמצא בכניסה לגן בצד ימין אחרי השירותים.

חמאם סולימאן- מוזיאון חמת טבריה

שעות הפתיחה של הגן

בחודשי החורף והסתיו (חודשים אוקטובר עד מרץ) – ימי א' -ה ' ויום שבת בין השעות 8:00- 17:00 בימי ו הגן נסגר שעה קודם לכן משעות אילו.

בחודשי הקיץ והאביב (חודשים אפריל עד ספטמבר) – אותם ימים הגן נסגר שעה אחת לפני בכל טווחי הזמן המצויינים לעיל.

שימו לב הכניסה לגן לאומי חמת גדר מותנית ברישום מראש באתר רשות הטבע והגנים.

איך מגיעים לגן לאומי חמת טבריה

בוויז : גן לאומי חמת טבריה.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי חמת טבריה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן