Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

גן לאומי חוף השרון

גן לאומי חוף השרון הוא שמורת טבע באזור השרון. סמוך לקיבוץ שפיים המגדירה מהו נוף ימי ייחודי מתוך רכס כורכר הנישא מעל קו החוף.

רקע על שמורת גן לאומי חוף השרון

שמורה זו נמצאת לאורך ומתחת לרכס של מצוקי כורכר באזור השרון. לא הרחק מקיבוץ שפיים. השמורה כוללת שבילי הליכה העוברים ומתפתלים כחוט השני לאורכו של מצוק הכורכר הפונה לעבר הים. שביל נוסף שהוא בהמשך השמורה קרוי שביל האירוסים , הוא מכונה כך בגלל שבעונת פריחת אירוס הארגמן (ינואר-פברואר) . ניתן לחזות בפריחתו היפה.

בגן לאומי חוף השרון ישנם 2 חניונים לרווחת הציבור המאפשרים ירידה לחוף געש שהוא חלק משמורת חוף השרון.

  1. סמוך היישוב ארסוף.
  2. מעל חוף געש בנקודה הצפונית ביותר – שער הכניסה לשמורה עצמה.

מדובר בגן לאומי ייחודי הפונה לנוף של הים מהיפים בארץ. לפני שנצלול לפרט המסלול הבה נבין מהו בכלל רכס הכורכר שבליבו נמצאת השמורה.

ובכן כורכר הוא סוג של אבן שעשויה למעשה מחול ים מגובש יחדיו עם חלקי צדפים שיחד יוצרים חומר נוקשה וחזק מאוד. אחד הדברים המיוחדים שניתן ללמוד ולראות בשמורה זו היא הצמחים המיוחדים הגדלים כאן וסיגלו עמידות לתנאים קשים ביותר.
הכוללים: מליחות (מהים), רוחות עזות, קרינת שמש חזקה ועוד. ועל כן הצמחים המיוחדים הגדלים כאן סיגלו יכולות של אגירת מים בעלים שלהם . זאת מאחר שמרות העובדה שהשורשים שלהח אוחזים חזק באימא אדמה . הם אינם מסוגלים להחזיק מים כי המים אינם נשארים בקרקע אלא מחלחלים במהירות פנימה. אחד הצמחים הוא חבצלת השרון.

אנפה בגן לאומי חוף השרון

תיאור המסלול של גן לאומי חוף השרון

טיול זה נחשב לקל ומתאים לכל המשפחה. אם כטיול לשבת או כטיול אחר הצהריים באמצע השבוע. המסלול לפארק חוף השרון מתחיל בכניסה לשמורה _בהמשך הוראות הגעה מפורטות).

המסלול מתחיל בסימון השבילים האדום בשיפוע יורד בין מצוקי הכורכר שבשמורה שיוביל אתכם אל פסגת הכורכר הניצב איתן מול הים. לכו על הרכס של גן לאומי השרון לכיוון צפון בהמשך תראו שאתם אט אט מתרחקים מקו החוף . עליכם לעבור לסימון השחור שיוביל אתכם לנקודת תצפית יפה הקרויה "המרפסת" . זוהי נקודת תצפית הגבוהה ביותר פה על קו החוף מגובה של 50 מטר. שימו לב למבנה של רכס הכורכר ולאופן בו הים יצר בתוכו מעין שקע בתהליך בלייה מתמשך.

המשיכו בהליכה כל הזמן עם הסימון השחור . בתקופת החורף תחילת האביב הכל כאן פורח עם נוכחות גבוהה של אירוס הארגמן שנפוץ מאוד באזור השפלה והשרון. אם תרצו לחזור חזרה לכלי הרכב שלכם לכניסה לשמורה בשלב זה , עלו על הסימון הכחול ופשוט חיזרו חזרה עם השביל. אם אתם רוצים עוד : אז הקינוח של המסלול הזה הוא ירידה מערבה לחוף געש שהוא חלק בלתי נפרד משמורת חוף השרון.

כאן תביטו ברצועת חוף אינסופית גם דרומה לתל אביב וגם צפונה לחופי נתניה . הנוף מלווה בלגונות פראיות בצבע טורקיז הנמתחות לאורך קילומטרים. הן מעוטרות בשערות ירוקות של אצות ים ומכסות את הטרשים בים.
גם אנפות רבות מגיעות לביקור לארוחה צמחונית. ניתן לשכשך ולרחוץ בים (בעונה) ולאחר בילוי קצר בחוף. ניתן לחזור לרכביכם ע"י הליכה על הסימון השחור שעובר בחלקו המערבי של הרכס שלאחר מכן משתלב עם הסימון האדום שבסופו של דבר מגיע לתחילת המסלול.

אורך המסלול בשמורת חוף השרון הוא כ 2 קילומטרים לערך וייקח לכם בניחותא כ 1.5-2 שעות לערך. שימו לב שמהלך המסלול תראו שטח מגודר עם שילוט "גבול שמורת טבע" זהו למעשה גידור של השמורה כדי להגן על הצומח והחי.

 

 

ממפרצוני מים בשמורת חוף השרון

איך מגיעים לגן לאומי חוף השרון

עליכם לנסוע לאורך כביש החוף. אם הגעתם מכיוון דרום לצפון , רדו במחלף שפיים. סעו מתחת לגשר העובר מתחת לכביש החוף לכיוון מערב. כביש זה יוביל אתכם למתחם הקניות הגדול של שפיים-געש.סעו בכביש הפנימי צפונה במקביל לכביש החוף עד שתגיעו ל"צומת ספרים" בכיכר פנו מערבה לכיוון הים עד שתגיעו לשילוט "שמורת חוף השרון" לאחר נסיעה נימה בדרך עפר של כ -200 מטרים פנו שמאלה . עברו את חניית העפר -כל הזמן ישר עד שתגיעו לשער השמורה שהוא תחילת המסלול.

בוויז : גן לאומי חוף שרון.

קרדיט הצילומים : חיה לבבי

הארות ואזהרות

  1. הרחצה בחוף הים מותרת בעונת הרחצה בלבד שיש שירותי הצלה בחוף.
  2. אסור להכניס כלים ממונעים לשטח השמורה והחוף.
  3. אין להבעיר אש בשטח השמורה.
  4. אין לישון בשטח השמורה
  5. אין להתקרב לקצה רכס המצוק.
  6. אין להכניס כלבים לשטח השמורה.
אצות בגן לאומי חוף השרון

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גן לאומי חוף שרון.

מיקום במפה

דילוג לתוכן