Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

גן לאומי גבעות מרר

גבעות מרר נמצאות באזור מישור החוף על אחד מרכסי הכורכר האחרונים שנותרו. בעל נוף מרשים לכיוון מערב ודרום. בגן יש מערות יפות וכן מסלול טיול המומלץ בעיקר בחודשי האביב שהפריחה בשיאה.מעבר למסלול טיול ומערות יש במקום פסל מיוחד של פרש וסוס ממתכת בצבע חום הניצב בראש הרכס. גובהו של הרכס עליו נמצא גן לאומי גבעות מרר הוא כ 100 מטרים לערך. זה אמנם לא מאוד גבוה. אבל יחסית לאזור מישורי כל כך זה מקנה יתרון אסטרטגי ונוף.

ההיסטוריה של גבעות מרר

בגבעות מרר ישנם שרידי התיישבות רבים מאוד המייצגות התפתחות וחיים של בני אדם מתקופות שונות בהיסטוריה האנושית. למשל המערות שנמצאו כאן בראש הגבעה. הן מהתקופה העות'מנית ונכבשו ע"י הבריטים בשלהי ובדימדומיה האחרונים של התקופה העות'מנית בשנת 1917. הקרבות היו במהלך מלחמת העולם הראשונה שמרביתם היו עם סוסים ופרשים. גם כאן הן התרחשו באופן זהה באמצעים אילו  והיו קשים מנשוא לשני הצדדים , בתום הקרבות אחרי שספגו אבידות קשות, נסוגו הטורקים לכיוון צפון ועזבו את גבעות מרר. במהלך מלחמה ארורה זו הקים הצבא התורכי קו הגנה על רכס כורכר זה שעליו יושב הגן, גבעה זו הייתה למעשה בעלת אופי אסטרטגי משום שהיא חולשת  על מסילת הרכבת שהיא ציר נסיעה מרכזי בין יפו לירושלים. ב 13 נובמבר 1917 כוחות אנגלים וסקוטים הסתערו על כשלושת אלפי התורכים הרבים שהיו כאן. וניצחו אותם בקרב.

ניצחון זה גרם לניתוק 2 הארמיות הגדולות שהיו לתורכים בארץ והחליש משמעותית את אחיזתם בשלטון.

עוד במקום נמצאו סימני התיישבות מתקופות קדומות יותר משמעותית כגון : מערות קבורה וגלוסקמאות מהתקופה הכלכוליתית. בגן לאומי גבעות מרר היה כפר ערבי ששמו כפר מע'אר. בשנת 1948 נכבש הכפר ע"י צה"ל.

המערות בגבעות מרר

המערות שבגבעות מרר הם למעשה אחת התגליות המשמעותיות שהתגלו כאן מאחר שהן שופכות אור על התיישבות יהודית שהייתה כאן מתקופת בית שני (שברי הגלוסקמאות ומערות הקבורה). בתקופות מוקדמות יותר מצאו ארכיאולוגיים סממנים מהתקופה הכלכוליתי שכפי הנראה שימשו לאיסון ומגורים. כבר בכניסה לגן רואים את המערות. פירוש המילה "מרר" הוא מערות.

גבעת הפרש

תיאור המסלול בגבעות מרר

ישנן 2 אפשרויות מרכזיות לטייל בגבעות מרר:

המסלול המעגלי :

זהו מסלול קצר יותר מהקווי הוא נמשך כחצי שעה לערך ומקיף את כל הגבעה. הוא מתחיל בחניון התחתון, ממנו יש לעלות במדרגות אבן עם מעקה ברזל. עד שתגיעו למעלה הרכס ושם תפגשו בהתפצלות שבילים עם שילוט שמאלה לגבעת הפרש ימינה לשביל שמקיף את הגן הלאומי .ראשית מומלץ לפנות שמאלה ולהגיע לגבעת הפרש שם ימתין לכם פסל של פרש על סוס ממתכת ולצידו ספסל ישיבה ודגל ישראל. הנוף כאן משגע של כל אזור השפלה. ניתן לראות מכאו את : גדרה בדרום , היישוב קדרון , כביש 40, בית אלעזרי , בסיס תל נוף, גן לאומי תל גזר, שמורת עיינות גיבתון , מזכרת בתיה וקרית עקרון בצפון.

לאחר מכן חיזרו על עקבותיכם ולכו עם השילוט הקיפו את הגבעות מצד דרום למערב ואז לכו צפונה וחיזרו מערבה .במהלך המסלול תפגשו נקודות עניין רבות למשל : מערות עם כוכים בצלע ההר, בורות ובארות מים אשר ניזונו מגשמים ומנחל שורק – תעלה ניקזה את הנגר העילי של הגשם למטה לעומק של כשלושה מטרים , תצפית הפרש והסוס , בריכות המים הנמצאות בגבעה מצד ימין שנכנסים לגבעה , תצפית לכיוון מערב. ובעונה זו ישנן הרבה שקדיות שפורחות. במהלך המסלול הוכשרו פינות מוצלות עם שילוט ונוף.

מסלול זה הוא המומלץ למטה יש מפה מוקלטת הוא קצר מאוד אורך כחצי שעה ועובר כמעט בכל פינה בגבעה , ממליץ בחום לעבור לאורך בריכת המים הגדולה הנמצאת למעלה , ללכת לאורכה מצד מערב תפגשו פינת חמד עם עץ גדול ומקום ישיבה לפתוח פק"ל קפה. מכאן אפשר לחזור למטה להקיף את הגבעה מצפון ולחזור לחניון מצד ימין. ממש מעבר לכביש 40 נמצא פארק נחל עקרון , מומלץ לבקר בו גם כן.

המסלול הקווי :

זה המסלול הארוך, נמשך כ 2-3 שעות,  שדורש גם הקפצת רכב לסוף המסלול. לאחר שהקפתם את הגבעות , במקום לחזור במעגלי ימינה, מערבה לכיוון החניון ממנו הגעתם. עליכם להמשיך ללכת ישר עם השביל הירוק, אשר הולך לכיוון צפון ובמקביל לכביש 40., בדרך תגיעו למבנה הבארות הקדום ובריכות האגירה . מומלץ בחום לעשות את המסלול הזה גם בוריאציה של טיול אופניים. את הרכב השני עליכם להחנות בחניון נוסף הנמצא לצד הכביש קצת דרומית לצומת גבעת ברנר. בחלופה זו אפשר לשלב גם ביקור באנדרטת הצנחנים הנמצאת בין תחילת המסלול לסופו. לצד כביש 40 .

החלק המערבי של גבעות מרר

פריחה וצומח בגבעות מרר

בעונת הפריחה (סוף החורף תחילת האביב) זו חוויה בלתי רגילה להגיע לגבעות מרר ולטייל כאן. פרחים רבים נמצאים בשיא פריחתם. למשל :כלניות ,שקדיות , אירוס הארגמן הצומח באזור מישור החוף ועל גבעות כורכר שכאילו, תורמוס, צבעוניים אדמדמים, עדעד כחלחל , נוריות ,פרגים, עיריות, גזר קיפח והרבה הרבה קקטוסים. בפסגת הגן ניטע צמח מאוד מעניין הנקרא "אגבה" – צמח שהגיע ממרכז אמריקה(מקסיקו) , על אף שהוא מזכיר בצורתו קקטוס , הוא אינו שייך למשפחה זו. האגבה משמש עד היום כסירופ בעולם הרפואה ותחליף לסוכר. האגבות נוטות על צידן ויש במרכזן מעין "מוט" ארוך המרקיע שחקים. האגבה הוא שיח שלוקח לו כעשור עד שהוא פורח , בשלב זה הוא מצמחי גזע עבה ממנו יוצאים הפרחים, האבקה של האגבה נעשית ע"י ציפורים. הערבים מגדלים אותו בבתי קברות. בישראל הוא משמש רק לצרכי נוי. ואילו בעולם ישנם מקומות בהם הוא משמש להכנת טקילה והשימושים שהוזכרו לעיל.

רכס הכורכר בגן לאומי גבעות מרר

רכס הכורכר שעליו נמצא הגן הוא רכס אשר עשוי מסלע מחומרים ייחודיים (חול ים – יחד עם שרידים של חיות ים כגון :רכיכות ,חלזונות , קונכיות ושלדי חיות ים נוספות). בעבר שהייתה כאן התיישבות השתמשו בחומרים אילו לצורכי בנייה. המסלול שעובר מדרום לצפון בחזית הגן עובר בקטע בו חשוף לגמרי סלע הכוכר שבנוי כמו וופל שכבות שכבות.

הקשר בין הירקון לגבעות מרר

חברת מקורות בנתה בראש הגבעה הצפונית של  הגן בריכות מים ענקיות , שהיוו חלק ממערך הובלת המים בקו שסיפק מים מן הירקון לנגב. הצינורות הגדולים הללו נבנו בשנות ה 50 במטרה להוביל מים ממעיינות הירקון ליד ראש העין ועד לנגב.

איך מגיעים ?

בוויז : גבעות מרר .

אם הגעתם מכיוון כביש מספר 431 , עליכם לרדת במחלף של רמלה ולנסוע דרומה על כביש מספר 40 לכיווון רחובות. בדרכיכם תעברו על פני : בית העלמין של רחובות , מושב סתריה, השכונות של דרום רחובות, מרכז הקניות של בילו סנטר, קרית עקרון וגבעת ברנר. כמה קילומטרים אחרי צומת גבעת ברנר בצד ימין יש  פנייה לא משולטת מתוך הכביש הראשי , היא תוביל אתכם לחניון עם שילוט "גן לאומי גבעות מרר"  זו תחילתו של המסלול.

רכס הכורכר בגבעות מרר

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גן לאומי גבעות מרר

מיקום במפה

דילוג לתוכן