גן לאומי גבעות מרר

רקע

גבעות מרר נמצאות באזור מישור החוף על אחד מרכסי הכורכר האחרונים שנותרו. בעל נוף מרשים לכיוון מערב ודרום. בגן יש מערות יפות וכן מסלול טיול המומלץ בעיקר בחודשי האביב שהפריחה בשיאה.מעבר למסלול טיול ומערות יש במקום פסל מיוחד של פרש וסוס ממתכת בצבע חום הניצב בראש הרכס. גובהו של הרכס עליו נמצא גן לאומי גבעות מרר הוא כ 100 מטרים לערך. זה אמנם לא מאוד גבוה. אבל יחסית לאזור מישורי כל כך זה מקנה יתרון אסטרטגי ונוף.

ההיסטוריה של גבעות מרר

בגבעות מרר ישנם שרידי התיישבות רבים מאוד המייצגות התפתחות וחיים של בני אדם מתקופות שונות בהיסטוריה האנושית. למשל המערות שנמצאו כאן בראש הגבעה. הן מהתקופה העות'מנית ונכבשו ע"י הבריטים בשלהי ובדימדומיה האחרונים של התקופה העות'מנית בשנת 1917. הקרבות היו במהלך מלחמת העולם הראשונה שמרביתם היו עם סוסים ופרשים. גם כאן הן התרחשו באופן זהה באמצעים אילו  והיו קשים מנשוא לשני הצדדים , בתום הקרבות אחרי שספגו אבידות קשות, נסוגו הטורקים לכיוון צפון ועזבו את גבעות מרר. במהלך מלחמה ארורה זו הקים הצבא התורכי קו הגנה על רכס כורכר זה שעליו יושב הגן, גבעה זו הייתה למעשה בעלת אופי אסטרטגי משום שהיא חולשת  על מסילת הרכבת שהיא ציר נסיעה מרכזי בין יפו לירושלים. ב 13 נובמבר 1917 כוחות אנגלים וסקוטים הסתערו על כשלושת אלפי התורכים הרבים שהיו כאן. וניצחו אותם בקרב.

ניצחון זה גרם לניתוק 2 הארמיות הגדולות שהיו לתורכים בארץ והחליש משמעותית את אחיזתם בשלטון.

עוד במקום נמצאו סימני התיישבות מתקופות קדומות יותר משמעותית כגון : מערות קבורה וגלוסקמאות מהתקופה הכלכוליתית. בגן לאומי גבעות מרר היה כפר ערבי ששמו כפר מע'אר. בשנת 1948 נכבש הכפר ע"י צה"ל.

המערות בגבעות מרר

המערות שבגבעות מרר הם למעשה אחת התגליות המשמעותיות שהתגלו כאן מאחר שהן שופכות אור על התיישבות יהודית שהייתה כאן מתקופת בית שני (שברי הגלוסקמאות ומערות הקבורה). בתקופות מוקדמות יותר מצאו ארכיאולוגיים סממנים מהתקופה הכלכוליתי שכפי הנראה שימשו לאיסון ומגורים. כבר בכניסה לגן רואים את המערות. פירוש המילה "מרר" הוא מערות.

גבעת הפרש

תיאור המסלול בגבעות מרר

ישנן 2 אפשרויות מרכזיות לטייל בגבעות מרר:

המסלול המעגלי :

זהו מסלול קצר יותר מהקווי הוא נמשך כחצי שעה לערך ומקיף את כל הגבעה. הוא מתחיל בחניון התחתון, ממנו יש לעלות במדרגות אבן עם מעקה ברזל. עד שתגיעו למעלה הרכס ושם תפגשו בהתפצלות שבילים עם שילוט שמאלה לגבעת הפרש ימינה לשביל שמקיף את הגן הלאומי .ראשית מומלץ לפנות שמאלה ולהגיע לגבעת הפרש שם ימתין לכם פסל של פרש על סוס ממתכת ולצידו ספסל ישיבה ודגל ישראל. הנוף כאן משגע של כל אזור השפלה. ניתן לראות מכאו את : גדרה בדרום , היישוב קדרון , כביש 40, בית אלעזרי , בסיס תל נוף, גן לאומי תל גזר, שמורת עיינות גיבתון , מזכרת בתיה וקרית עקרון בצפון.

לאחר מכן חיזרו על עקבותיכם ולכו עם השילוט הקיפו את הגבעות מצד דרום למערב ואז לכו צפונה וחיזרו מערבה .במהלך המסלול תפגשו נקודות עניין רבות למשל : מערות עם כוכים בצלע ההר, בורות ובארות מים אשר ניזונו מגשמים ומנחל שורק – תעלה ניקזה את הנגר העילי של הגשם למטה לעומק של כשלושה מטרים , תצפית הפרש והסוס , בריכות המים הנמצאות בגבעה מצד ימין שנכנסים לגבעה , תצפית לכיוון מערב. ובעונה זו ישנן הרבה שקדיות שפורחות. במהלך המסלול הוכשרו פינות מוצלות עם שילוט ונוף.

מסלול זה הוא המומלץ למטה יש מפה מוקלטת הוא קצר מאוד אורך כחצי שעה ועובר כמעט בכל פינה בגבעה , ממליץ בחום לעבור לאורך בריכת המים הגדולה הנמצאת למעלה , ללכת לאורכה מצד מערב תפגשו פינת חמד עם עץ גדול ומקום ישיבה לפתוח פק"ל קפה. מכאן אפשר לחזור למטה להקיף את הגבעה מצפון ולחזור לחניון מצד ימין. ממש מעבר לכביש 40 נמצא פארק נחל עקרון , מומלץ לבקר בו גם כן.

המסלול הקווי :

זה המסלול הארוך, נמשך כ 2-3 שעות,  שדורש גם הקפצת רכב לסוף המסלול. לאחר שהקפתם את הגבעות , במקום לחזור במעגלי ימינה, מערבה לכיוון החניון ממנו הגעתם. עליכם להמשיך ללכת ישר עם השביל הירוק, אשר הולך לכיוון צפון ובמקביל לכביש 40., בדרך תגיעו למבנה הבארות הקדום ובריכות האגירה . מומלץ בחום לעשות את המסלול הזה גם בוריאציה של טיול אופניים. את הרכב השני עליכם להחנות בחניון נוסף הנמצא לצד הכביש קצת דרומית לצומת גבעת ברנר. בחלופה זו אפשר לשלב גם ביקור באנדרטת הצנחנים הנמצאת בין תחילת המסלול לסופו. לצד כביש 40 .

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
החלק המערבי של גבעות מרר

פריחה וצומח בגבעות מרר

בעונת הפריחה (סוף החורף תחילת האביב) זו חוויה בלתי רגילה להגיע לגבעות מרר ולטייל כאן. פרחים רבים נמצאים בשיא פריחתם. למשל :כלניות ,שקדיות , אירוס הארגמן הצומח באזור מישור החוף ועל גבעות כורכר שכאילו, תורמוס, צבעוניים אדמדמים, עדעד כחלחל , נוריות ,פרגים, עיריות, גזר קיפח והרבה הרבה קקטוסים. בפסגת הגן ניטע צמח מאוד מעניין הנקרא "אגבה" – צמח שהגיע ממרכז אמריקה(מקסיקו) , על אף שהוא מזכיר בצורתו קקטוס , הוא אינו שייך למשפחה זו. האגבה משמש עד היום כסירופ בעולם הרפואה ותחליף לסוכר. האגבות נוטות על צידן ויש במרכזן מעין "מוט" ארוך המרקיע שחקים. האגבה הוא שיח שלוקח לו כעשור עד שהוא פורח , בשלב זה הוא מצמחי גזע עבה ממנו יוצאים הפרחים, האבקה של האגבה נעשית ע"י ציפורים. הערבים מגדלים אותו בבתי קברות. בישראל הוא משמש רק לצרכי נוי. ואילו בעולם ישנם מקומות בהם הוא משמש להכנת טקילה והשימושים שהוזכרו לעיל.

רכס הכורכר בגן לאומי גבעות מרר

רכס הכורכר שעליו נמצא הגן הוא רכס אשר עשוי מסלע מחומרים ייחודיים (חול ים – יחד עם שרידים של חיות ים כגון :רכיכות ,חלזונות , קונכיות ושלדי חיות ים נוספות). בעבר שהייתה כאן התיישבות השתמשו בחומרים אילו לצורכי בנייה. המסלול שעובר מדרום לצפון בחזית הגן עובר בקטע בו חשוף לגמרי סלע הכוכר שבנוי כמו וופל שכבות שכבות.

הקשר בין הירקון לגבעות מרר

חברת מקורות בנתה בראש הגבעה הצפונית של  הגן בריכות מים ענקיות , שהיוו חלק ממערך הובלת המים בקו שסיפק מים מן הירקון לנגב. הצינורות הגדולים הללו נבנו בשנות ה 50 במטרה להוביל מים ממעיינות הירקון ליד ראש העין ועד לנגב.

איך מגיעים ?

בוויז : גבעות מרר .

אם הגעתם מכיוון כביש מספר 431 , עליכם לרדת במחלף של רמלה ולנסוע דרומה על כביש מספר 40 לכיווון רחובות. בדרכיכם תעברו על פני : בית העלמין של רחובות , מושב סתריה, השכונות של דרום רחובות, מרכז הקניות של בילו סנטר, קרית עקרון וגבעת ברנר. כמה קילומטרים אחרי צומת גבעת ברנר בצד ימין יש  פנייה לא משולטת מתוך הכביש הראשי , היא תוביל אתכם לחניון עם שילוט "גן לאומי גבעות מרר"  זו תחילתו של המסלול.

רכס הכורכר בגבעות מרר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן