בית שערים קרית טבעון

רקע

גן לאומי בית שערים הוא עולם ומלואו . מערות עתיקות המסתירות בתוכן קברות עתיקים ,כדי חרס מטבעות מתקופת בית שני ועוד.

בית שערים נמצאת באזור עמק יזרעאל סמוך לקרית טבעון. זהו מסע מעניין בזמן 2000 שנים אחורנית, אל מתחת לאדמה שם תגלו מערות עם קברים עתיקים ועוד.
אז מהו גן לאומי בית שערים?

ובכן מדובר על יישוב יהודי קדום הנמצא מתחת לסלעי גיר שאפשרו את יצירתם של מערות אילו באמצעי החפירה שהיו דאז. בית שערים היה יישוב תוסס ומלא בחיים רוחניים עשירים בתקופת בית שני.  חשיבותו המכרעת נעוצה בכך שהוא היה מקום מושבם של הסנהדרין. כידוע בתקופת המשנה והתלמוד היה הסנהדרין  גוף מיוחד , מעיין רשות שופטת עליונה. שבתקופת השיא הכיל 70 דיינים שפסקו בנושאי הלכה משפט ובוררות. גוף זה פעל עד שנת 425 לספירה. וטבע הרבה פסקי הלכה בדת היהודית שקיימים עד עצם היום הזה.

בשנת 2015 הוכרז גן לאומי בית שערים ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמי.

מה יש לראות בגן הלאומי ?

חובבי ארכיאולוגיה התמוגגו נוכח הממצאים המעניינים שנמצאו ומוצגים פה בצורה כל כך ויזואלית ומוצלחת. בית שערים הוא  מעין מוזיאון תת קרקעי עם תאורה מיוחדת שילוט והסברים מרוח התקופה. המבקר כאן מתוודע עם אורח החיים היהודי הקדום המוצג כיריעה אפית רחבה ומוחשית מאוד.

בית שערים -קרית טבעון

גן לאומי בית שערים המשוחזר משלב בין אורח החיים הפיזי שהיה נהוג כאן כגון : בית בד קדום בורות המים שנמצאו פה . לבין אורח חיים רוחני ועשיר שמובע באמצעות בזיליקה, בית כנסת עתיק בצורת מלבן עשוי אבני גזית. עם חצר קטנה וכתובות קדומות חרוטות על הסלע. ציורי הקיר כאן מופלאים ומסקרנים עד מאוד וגם מבני הקבורה המרשימים והמפוארים בצורת תיבה גדולה מאבן. בורות המים שנחצבו כאן נאטמו ע"י טיח כדי למנוע את חלחול המים אל מתחת לאדמה. ובכך הפכו למאגר מים שסיפק את צרכי המתיישבים. גם ספסלי לימוד תורה אפשרו למתפללים ולומדי התורה ללמוד בתנאים אופטימליים בלי קרני השמש הקטלניות.

מעבר להיותו אזור מחייה ולימוד תורה בית שערים שימש כאתר קבורה חשוב. התנאי  והסנהדרין רבי יהודה הנשיא נקבר כאן הוא היה דמות חשובה מאוד. שלקח חלק הארי בעריכת המשנה והיה שייך למשפחת הילל הזקן.
החללים הרבים בגן הלאומי הקשתות  והאלמנטים נותנים למבקר חוויה ייחודית של הרפתקה בסגנון הסרט "שודדי התיבה האבודה".

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
קבר שנמצא בבית שערים

למי שמעוניין לתבל את הטיול שלו בקצת טבע פריחה (בעונה) ונופים . מומלץ לצאת למסלול הטיול העליון באוויר הפתוח, לצאת  מהאיזור הפנימי של המערות ולהגיע לפסלו של אלכסנדר זייד הסמוך למערות חיצוניות ומבנים עתיקים נוספים. פסל זה נמצא בראש הפסגה עליה נמצא גן לאומי בית שערים. הפסל מציג את אלכסנדר זייד רוכב על סוס. זייד היה סמל לשמירה על היישוב היהודי והקים את הבסיס והיסוד של ארגון השומר. ליד פסלו ניצב מבנה עם 2 כיפות זהו קיברו של של שייח' אבריק.

לסיכום: הביקור בגן לאומי בית שערים הוא סיור מיוחד בזמן אל תוך אורח חייהם של היהודים בתקופת בית שני . ומספק הצצה אל עולמם של היהודים וזאת ב 2 זוויות : האחת מתחת לפני האדמה והשנייה שביל הטיול העליון מעל האדמה שגם בו תתרשמו מהרבה מבנים היסטוריים מעניינים לצד הטיול שבאביב פורח וירוק.
הנגישות באתר הינה חלקית.

הממצאים בבית שערים

איך מגיעים: גן לאומי בית שערים.

אם הגעתם מכיוון כביש 65 (ואדי ערה) בצומת מגידו עליכם לפנות שמאלה לכיוון כביש 66  לכיוון צפון -מערב. זוהי למעשה נסיעה בעמק יזרעאל סוף הכביש תגיעו לצומת עליכם לפנות בה ימינה לכביש 622 . אתם תחלפו על פני 2 כיכרות סעו בהם ישר ובשנייה פנו שמאלה שעו כל הזמן ישר עד שתגיעו לבית שערים.

היכן עוד לטייל בסביבה : מעיין אלרואי ; נחל ציפורי ; פארק העמקים נחל קישון ; קרן הכרמל -המוחרקה ; שביל המערות -מערות חרמש

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בית שערים האלון העתיק של בית מדרש

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן