חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

 

 

גוברין – שבחום הטמפרטורות נוסקות, מתחת לאדמה קריר ונעים מה שמאפשר לטייל בתנאים מוצלחים במיוחד.

גן לאומי בית גוברין -מרשה הוא פארק ארכאולוגי עצום המכיל בתוכו כ – 500 מערות וכוכים מהתקופה ההלניסטית (המאה ה – 3 לפנה”ס), די לרדת אל תוך אחת המערות כדי להבין איזה מרקם חיים מגוון ועשיר התקיים פה לפני 2000 שנה בשתי הערים העתיקות הללו. אני הגעתי עם הבן שלי למערות בית גוברין לצורך היכרות עם אטרקציה לילדים ולכל המשפחה – Dig For A Day. ובעברית “חפירות ליום אחד” כשמה כן היא’ מדובר על פעילות ארכאולוגית חווייתית שאתם בעצמכם הופכים לארכאולוגים ליום אחד. הפעילות הזו מבוצעת עם מדריך מטעם ” המכון לסמינרים ארכאולוגיים”.

ובהרחבה : האטרקציה נמצאת בתוך שטחי גן לאומי בית גוברין מתחת לאדמה, זוהי חוויה יוצאת דופן של חפירות ארכאולוגיות שבה אתם שותפים פעילים בחפירה בתוך מערות מיוחדות, שהציבור הרחב אינו מגיע אליהן, ורק אתם, במסגרת הפעילות עם מדריך מוסמך, תחפרו ותגלו ממצאים מלפני 2000 שנים. אטרקציה ייחודית,  ירדנו 15 מטרים מתחת לפני האדמה, עם מדרגות עץ שנבנו כאן לטובת העניין. אגב אם אתם חובבי ארכיאולוגיה ממליץ לכם לנסוע לגן לאומי תל צפית שנמצא לא הרחק מכאן.

במהלך הפעילות המתקיימת מתחת לבמערות בית גוברין אנו מתחקים אחר עבודתו של  הארכאולוג מההתחלה ועד הסוף, בעזרת מדריך מוסמך, שהוא חלק מצוותי החפירה אשר חופרים כאן כבר מעל 20 שנה. חלק מהחוויה מלווה בהסברים מרתקים על ההיסטוריה של המקום. המדריכה נתנה לנו הוראות מדויקות איך לחפור נכון בלי לפגוע בממצאים.

ריקה הייתה המדריכה שלנו, במהלך החפירות בית גוברין, היא הסבירה לנו שהבור אליו נכנסו, הנקרא “הסיסטרין”, שימש כמרתף לאחסון של יין ושמן זית, האדומים שחיו כאן 300 לפנה”ס, חיו בווילות מפוארות  בעיר מרשה שהייתה עיר תוססת חיים ועשירה במיוחד.
באזור 150 לפנה”ס הגיע לכאן המלך החשמונאי יוחנן הורקנוס והעמיד אולטימטום לאדומים, אשר חיו תחת שלטון הלניסטי, התגיירו או עזבו את המקום. רבים מהם עזבו ונטשו את המקום תוך החרבת הבתים והטמנת כל תכולתם  בתוך הבורות הללו, כדי שהיהודים לא ייהנו ויעשו שימוש בהם. בתוך החלל התת- קרקעי, קיבלנו מכושון קטן ואת חפירה קטנטן אתם חפרנו בעזרת 2 דליים מיינו את האדמה בדלי אחד ודלי שני לממצאים שגילינו מהתקופה המדוברת.

לאחר חפירות “קדחתניות” במערה אשר בבית גוברין,  השלל שמצאנו לא אחר להגיע : עצמות בעלי חיים- אשר שימשו את התושבים למאכל; שברי חרס – כדים לצורך אחסון יין ושמן זית; פחם ועוד. צבעם של שברי הכדים היו שונים, הוכחה לכך שהם יובאו מאזורים שונים באימפריה ההלניסטית היא שהחרס מיוצר מאדמה שחלקה אינה מהאזור הזה של מרשה.

התחושה במערה בבית גוברין, היא ממש להיכנס לתוך נעליו של ארכאולוג באופן הכי ישיר ואמתי ממש סאב- טקסט לחיים הלניסטיים. רק בתנאים של המאה – 21 עם תאורה  וכלי עבודה נוחים.

בתום הפעילות הכל-כך מרתקת, מעניינת וחייב לציין מהנה, של חפירה במערה הניסיונית בבית גוברין, העברנו את הדלים מיד ליד עד שכולם הגיעו בבטחה ליעדם אל סככת הסינון והמיון ופה בדיוק יורד האסימון איך הצליחו לחצוב פה כל כך הרבה מערות בתקופה הקדומה – סלע הקירטון רך וקל מאוד לחפירה.

כמו שאר המערות בבית גוברין, מבנהו של הבור מזכיר פיר, מעיין ארובה בצורת קונוס. הידעתם? ניקוי יסודי של הממצאים הארכאולוגים, לאחר מציאתם ומיונם נקרא בעגה המקצועית “רפאות”.ראוי לציין כי בשאר המערות אשר נחצבו כאן נמצאו שרידים רבים נוספים אחרים כגון: מחצבות; בורות מים; מחסנים; בתי גידול ליונים; קבורה; אחסון בעלי חיים; אחסון תוצרת חקלאית; מטבעות.

בסככת המיון, אשר במתחם מיוחד על פני הקרקע,  התחלנו לסנן ברשתות מיוחדות את העפר מהדליים- על-מנת לאתר ולמצוא ממצאים נוספים, אשר מוסתרים בעפר. את האבנים שנותרו על הרשת זרקנו, וכך התהליך חוזר חלילה. את כל הממצאים שנמצאו ממיינים לפי דליים, היכן נמצאו ומאיזה אזור הם נמצאו ? אחר כך לתהליך בו מנסים להרכיב מהפזל המורכב הזה, את השברים לממצא ארכאולוגי שלם כגון : כד חרס או צלחות..

משם המשכנו אל מערה 85 , גם היא בתחום תחומי גן הלאומי בית גוברין, מדובר על מערה שהכניסה אליה מותרת אך ורק עם מדריך במסגרת הפעילות הזו והיא סגורה לציבור הרחב. בתוך המערה ,שהכניסה אליה, דורשת התכופפות, פוזרו נרות שדלקו כל העת והעבירו בי זיכרונות מהסרט “אינדיאנה ג’ונס”. במערה נמצאו קולמבריום שהם כוכים לגידול יונים ומאוד נפוצים באזור בית  ג’ברין והסביבה, היונים שימשו לכמה מטרות: קרבנות; דשן;  מאכל. קצת על המערה : בחלקים מסוימים מן המערה נדרש לזחול, משום שבתקופה מאוחרת יותר (130 לספירה לערך), מרד בר- כוכבא היא שימשה בתור מערת מסתור.

המערה מעניינת ומפותלת, יש בה קטעים מאתגרים הדורשים שליחת הגפיים קדימה ואחר כך יתר הגוף, אך לדעתי מתאימה לכל בני המשפחה (למעט קלאוסטרופוביים ואנשים הסובלים מבעיות גב כרוניות).משך השהות במערה הוא כחצי שעה לערך. בתוך המערה ניתן לראות מעין חדרים פנימיים עם חללים אשר מתקיימות בהן חפירות פעילות. יצאנו מפתח אחר לא רחוק מהפתח אליו נכנסו למערה. זוהי מערה ייחודית בהשוואה לשאר המערות בבית גוברין שהן מערות גדולות יותר.

משם עברנו לסיכום הפעילות של חפירות ארכיאולוגיות בבית גוברין, שלעניות דעתי, הייתה מוצלחת במיוחד ומעולה ככלי למידה חוויתי והתנסות חינוכית לילדים. בסככה הנמצאת בחלק התחתון של תל מרשה(האזור בו התקיימו החפירות שלנו) האזנו בשקיקה למדריכה, ריקה על כל מיני ממצאים מיוחדים אשר נמצאו כאן: מטבעות עם דיוקן של אנטיוכוס; עגילים מזהב; לוח אבן בגובה אדם עם טקסט ביוונית (אוסטריקון). לבסוף קיבלנו תשורה, שברי חרסים שנמצאו כאן אך אין בהם תועלת ארכאולוגית. וכן קיבלנו תעודות.

מערת המבוך בבית גוברין

משם המשכנו, בני ואני לסיור עצמאי במערות הצידוניות – מערות אשר שימשו, בתקופה ההלניסטית, בעיר הקדומה מרשה, לקבורת מתים במערות כוכים עם עיטורים מיוחדים. ובמערת המבוך- יורדים במדרגות לוליינות אל תוך בתי מגורים אשר נמצאים בתוך מערכת תת קרקעית של חדרים : חדרי רחצה; בורות מים ועוד. מה שיפה זה המעברים בין החדרים. שתי המערות הללו בהחלט שוות ביקור וניתן לסייר בהם במסגרת עצמאית. כמו כן הן מאוד מסקרנות ומהפרספקטיבה שלי – כמו להלך אלפי שנים בזמן באופן כל כך בלתי אמצעי ואמיתי. אתר נוסף ששווה ביקור אם הגעתם לכאן , מערות הפעמון, אליהן לא הספקנו להגיע אך מביקורים קודמים ממליץ בחום.

לסיכום: החוויה של מציאת שרידים עתיקים מהעיר המקראית מרשה, היא מסע בזמן המנתק את המשתתף מהציביליזציה ומחבר אותו למערות בית גוברין בדרך בלתי אמצעית, אותנטית והכי חווייתית שרק אפשר. אגב רבים טועים וקוראים למקום בית ג’וברין וזו טעות, היה פה כפר ערבי, הרבה לאחר ההתיישבות היהודית, בשם בית ג’יברין.

קצת נתונים על הפעילות :
איך להגיע : להזין בוויז מערות בית גוברין. או סעו על 38 לכיוון בית שמש עד הסוף ובכיכר במקום לפנות ימינה לכיוון חברון- ירושלים , פנו ימינה לכיוון קרית גת משמאלכם תבחינו בגן הלאומי.
החפירות מתקיימות בתוך גן לאומי בית גוברין באתר  הנקרא ” תל מרשה ” והוא נמצא באזור חנייה ב’.

מחירים : ילד (מגיל 5 ומעלה) 95 ₪ / מבוגר (מגיל 15 ומעלה) 110 ₪

(מחיר הפעילות לא כולל את מחיר הכניסה לגן הלאומי) .
שעות: ימים א’-ה’, בין השעות 9:00 ל-17:00 (קבוצה אחרונה מתחילה ב-14:30)
ימי שישי, בין 9:00 ל- 14:30 (קבוצה אחרונה מתחילה ב-12:00) משך הפעילות: 2.5-3 שעות
חשוב : לפעילות יש להירשם מראש! תאריך ביקור:12/08/2019

לפרטים והרשמה: 03-9150080 https://www.digforaday.com/

מה בסביבה : חרבת מדרסחרבת עתריתל שוכה.

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי בית גוברין
דילוג לתוכן