לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

גן לאומי אשקלון

רקע

גן לאומי אשקלון הוא לא רק תל ארכיאולוגי אלא חניון לילה. נקודת תצפית הצופה מעל צוק רכס כורכר של מישור החוף.  על הים התיכון התכול וכולל שביל גישה לחוף רחצה הנמצא בדיוק מתחת. 

גן לאומי אשקלון נמצא בדרומה של העיר אשקלון וזכה בשנה האחרונה ל- 567,000 ביקורים של מטיילים שפקדו את התל האריכאולוגי המרשים הכולל שרידי עיר כנענית קדומה המוקפת בחומה וסממנים נוספים לעיר שוקקת חיים מהתקופה הרומית. כמו כן במקום חניון לילה למשפחות ולציבור הרחב בשטחי הגן. 

אז מה יש לעשות בגן לאומי אשקלון ?

הגן הלאומי כולל ממצאים ושרידים ארכיאולוגיים רבים מתקופות שונות בהיסטוריה.

הבזליקה

מבנה פולחן הכולל חצר רחבת ידיים שסביבה עמודי אבן מרשימים הניצבים על גבי ריצפת שיש .זה היה בעבר מקום התכנסות , מרחב ציבורי של אנשי העיר.הבזליקה שנמצאה בגן הלאומי מתוארכת לפני כ – 2000 שנה. וכוללת עמודי אבן עם עיטורי אבן של עיט ועוד. שדרת עמודי האבן מסודרת בצורת טור ואורכה כ 100 מטרים .כיום בגלל עבודות שימור לא ניתן להיכנס לשטח הבזליקה. זהו המבנה הרומי הגדול ביותר שנמצא בישראל מסוג זה. הארכיאולוגיים סבורים שאת המבנה בנה המלך הורדוס שכידוע הקים את המבצרים המרשימים במדבר יהודה : ההורדיון ומצדה. שרידי הבזליקה המרשימה התגלו לאחרונה במאי 2021 ומצביעים על כך שבמקום אירעה רעידת אדמה קשה שהחריבה את המקום. במקום נעשות עבודות פיתוח להכשרת שביל מונגש במקום.

סוללת עפר כנענית

זוהי למעשה הייתה "חומת המגן" או "השריון של העיר" זוהי חומת עפר ארוכה וגבוהה שאחד מתפקידיה היה להגן על העיר מפני פולשים המגיעים מהים או מכיוונים אחר סוללת העפר מתוארכת לתקופת הברונזה. סוללת העפר הייתה באורך משוער של כ 2 קילומטרים לערך והוקמה ע"י ערימת עפר שהורמה מעל פני הקרקע לפני כ 4000 שנים. הסוללה שייכת לתקופה הכנענית ובמהלך החפירות במקום נתגלה שער קדום מרשים דמוי קשת. כפי הנראה השער נקבר תחת סוללת העפר שהוקמה לאחר מכן. גובהה של סוללת העפר התנשא ל כ- 15 מטרים ועוביה כ 30 מטרים.

פארק לאומי אשקלון

בארות המים (אנטיליה)

מדובר על בארות מים קדומים כ- 70 במספר שנמצאו במקום ושימשו את תושבי העיר אשקלון הקדומה לצריכם שוטפים כגון : שתייה. הבארות הן מהתקופה הביזנטית. חלק מהבארות שנמצאו הן בארות אנטיליה – אילו הם בארות מים שחוברו אליהן מתקן שאיבה עם שרשרת וכלי קיבול צמוד אליו שאיפשר את שאיבת המים מן הבאר.כמו כן הבארות שימשו להשקיית צאן ומרעה . אילו הן בארות שנחפרו ע"י אדם לניצול מי התהום שבאקוויפר הנמצא לאורך החוף ונקרא " אקוויפר החוף".

השער הכנעני

שער עתיק שנבנה לפני כ – 4000 שנה. אשר איפשר מעבר סחורות ואנשים מהעיר החוצה וההיפך.ארכיאולוגיים סבורים ששער זה שימש להכנסת סחורות שהגיעו מהנמל הימי. אחד הממצאים המעניינים הנוספים שהתגלו בגן הלאומי אשקלון זה פסלון של עגל קטן מברונזה זהו מוטיב הסגידה לאל הגדול של הכנענים "הבעל".

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שרידים בגן לאומי אשקלון

האמפיתיאטרון (אודאון)

זהו שטח רחב ידיים אשר שימש למופעי תרבות מהתקופה הרומית , האמפיתיאטרון בגן לאומי אשקלון נבנה על אחד השיפועים של הסוללה הכנענית . באמפי כ 10,000 מקומות ישיבה.

עתיקות בגן לאומי אשקלון

שמורת הטבע בגן הלאומי אשקלון

מעבר לאריכאולוגיה ועתיקות יש בגן הלאומי שמורת טבע המשלבת חול וכורכר הניצבים על צוק מרשים הנמצא מעל פני החוף. שמורה זו בדומה לשמורות טבע נוספות הנמצאות על רכס הכורכר של מישור החוף. רכס זה מתחלק לשלושה חלקים : האחד נמצא מיפו עד רפיח השני נמצא באזור השרון (הרצליה ,אפולוניה , צפון תל אביב) והשלישי נמצא מגבעת אולגה ועד עתלית. רכסי הכורכר והחמרה שבאזור מישור החוף הם תולדה של סלע משקע שבתהליכים גיאולוגיים שנמשכו שנים רבות התקשה והפך למאובן. כמו כן גריגרי הקוורץ (גרגירי חול ים זעירים) התגבשו והתאחדו בעזרת תהליכי בלייה המשלבים רוח ומים והפכו למצוקים בעלי סלע קשיח.  על אף קשיון סלע הכורכר גדלים כאן צמחי חוף הנמצאים גם בשמורות כגון: חוף תל ברוך , גן לאומי חוף השרון, ושמורת דור. אילו הם חבצלת החוף, רותם המדבר, קידה שעירה ועוד.

חניון הלילה

בנוסף בגן הלאומי יש חניון לילה בתשלום בניהולה של רשות הטבע והגנים . ניתן להקים פה אוהלים עצמיים . בתוך שטח החניון יש תאורה חלקית , מקלחות (אל תצפו למים חמים), שולחנות פיקניק, עמדות למנגלים, מקומות ייעודיים להדלקת מדורות, שירותים , חנות נוחות, מטבח שדה עם ברזי מים. וכרי דשא רבים עליהם ניתן להקים את האוהלים שתביאו איתכם.

הכניסה : בתיאום והזמנה מראש באתר רשות הטבע והגנים.

איך מגיעים

בוויז : גן לאומי אשקלון.

צילומים :עומר דינר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי אשקלון

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן