Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

גן לאומי אפולוניה

גן לאומי תל ארשף – אפולוניה – אחד מהמקומות המרתקים והעוצמתיים לטיול באזור המרכז עם צוקי כורכר מרשימים.

ההיסטוריה של אפולוניה

אפולוניה בעבר הרחוק הייתה עיר עתיקה שכיום דרך השרידים שנמצא במקום הצליחו ארכאולוגיים לשחזר את שהיה כאן לפני שנים רבות. אז נתחיל בשיעור היסטוריה העיר “ארסוף” (תל ארשף) הוקמה על מצוק כורכר גבוה הנושק לחוף הים , ע”י הפיניקים בתחילת התקופה הפרסית, מאז ועד היום העיר עברה שינויים רבים של “בעלות” ושליטים רבים ומגוונים הגיעו למקום וכבשו אותו, בהמשך הגיעו ההלניסטים (יוונים) והקימו כאן מעגן ימי עצום ששרידיו נראים עד היום. העיר המשיכה להתגלגל ולהתפתח ובתקופה הרומית הפכה לעיר מרכזית בין יפו לקיסריה.

אפולוניה הייתה עיר היפה ואסטרטגית. עם גוון וצביון  משתנה . השלטון בה  עבר בכל תקופה לשולט אחר. למשל : ביזנטים , מוסלמים וכך הלאה.  אפולוניה החלה את דרכה בעלת המשמעות ההיסטורית . בשנת 1100, בתקופה הצלבנית , במקום נבנו חפירים. החפיר הבולט שבהם נמצא סמוך לחנייה. ונקרא "החפיר הדרומי" , זהו חלק ממכלול הביצורים של העיר הצלבנית. עיר שעמדה איתנה בפני התקפות רבות. במשך למעלה מ- 200 שנים. עומקו של החפיר 4 מטרים ורוחבו 10 מטרים.

בשנת 1265 לספירה הגיע לכאן ביברס. הוא היה שליט ממלוכי  אכזר מאוד שצר על העיר הצלבנית המבוצרת במהלך כ- 40 יום. במהלך תקופה זו התרחשו  קרבות היו קשים ובלתי נסבלים  לשני הצדדים. אך מאחר שצבאו של ביברס עלה בכמותו על הצבא הצלבני, בתום המצור נכבשה והחרבה העיר הצלבנית.

אחד הפרחים הנמצאים באזור גן לאומי אפולוניה (תל ארשף) הוא עדעד מצוי בצבע כחול סגול שפורח כעת.

הוילה הרומית

ממשיכים קצת ללכת לאורך החפיר ואז מגיע הצ’ופר האמיתי וחייב לציין בלי הרבה מאמץ לפני, הווילה הרומית – על החומה מהתקופות המוסלמיות והצלבנית הוקמה וילה הפונה לים ולקו החוף, הוילה הייתה מוקפת עמודים וחדרים. כפי שאתם רואים התצפית מכאן היא פשוט פנומנלית ומרהיבה.

נקודה לחשיבה : ממש צמוד לכאן נמצא סידנא עלי  מסגד שלמרגלותיו יש חוף רחצה יפהפה ותכול.

גן לאומי אפולוניה

התצפית וכבשני הסיד

כל הים נפרש לנגד עינייך ברצועות של טורקיז וכחול כאשר שדות של אצות מפרידות בין הגוונים ממש כמו בציור.
מהוילה הרומית המשכנו ללכת בשביל הים – זהו למעשה שעובר על תוואי החומה ובדרך ניתן לראות שרידים מהתקופות השונות כגון : בריכות מים מהתקופה הביזנטית, בורות מים (לאגירה ואיסוף של מים), כבשן סיד אשר שימש לשריפה של אבני גיר והפיכתן לסיד.

בגלל גובהו היחסי של גן לאומי אפולוניה – ניתן להשקיף ממנו ממעוף הציפור לאורך חופי הרחצה  של הרצליה – סידני על ולהביט באלפי האנשים המתרחצים בהם.

מגדל העוז – המצודה הצלבנית

אי אפשר לפספס את נקודות התצפית החלומיות אשר נמצאות בקצה מצוק הכורכר לאורך המסלול עד למצודה הצלבנית.
אין ספק שהגובה והים הנשקף מספקים פרספקטיבה אחרת לגמרי ותחושה ייחודית המשלב ארכאולוגיה, ים ואוויר נקי וצח. אגב שמו של המקום הזה במרכז המצודה הוא מגדל העוז.

עדעד מצוי באפולוניה

המבצר הצלבני הוקם בקטע הגבוה ביותר של העיר והוא כלל מערכת ביצורים חזקה המורכבת : קירות תמך, קיר היקפי בגובה 6 מטר, מגדלים ושער , במרכז המבצר הצלבני ניתן למצוא  את מגדל העוז – זהו מבנה מתומן  ובמוצר בתוך המבצר הצלבני באפולוניה, הוא משקיף על הנמל הצלבני וממנו ניתן לראות את יפו בדרום ואת קיסריה בצפון – בימים של ראות טובה. מפרצים ורצועות ים ציוריות  הנשפכות מרכסי כורכר אינסופיים הנמתחים אל תוך אופק אינסופי לעתים נדמה כי נלקחו מאירלנד.

המבצר הצלבני בנוי מכמה חלקים : שער כניסה המוביל לחלק הפנימי שלו ,כפי הנראה היו בו דלתות עץ ענקיות , חצר המבצר – בקומת הקרקע של המבצר באורך של 30 מטר על 10 מטרים; חדרי אחסון ; חדר אוכל ; מתקני טחינה של חיטה ותבואה; חדרי אחסון . אחד הדברים שמשכו את תשומת לבי,  זה בקצה השמאלי של המבצר יש פינה הצופה על מערכת הביצורים החיצונית של המבצר, ממנה ניתן לראות את החפיר של המבצר שכפי הנראה היה עם מי ים וגשר אשר הוביל אל ראש המבצר , באזור זה יש ערימות של אבנים גדולות אשר שימשו את בליסטראות הענק בלוחמה נגד תוקפי המבצר.

המקום שוחזר בצורה כל כך יפה ע”י רשות הטבע והגנים וניכר כי הושקעו מיליונים בשבילים מונגשים, ספסלי ישיבה , נקודות תצפית לאורך המסלולים, לכם נשאר רק להתענג על הנופים והמקום ולילדים להפעיל את הדמיון ולהפוך לאביר מבצר ארסוף .

חוף הים מגן לאומי אפולוניה

איפה אפשר לטייל בסביבה

שמורת שער פולג ;  שמורת תל ברוך ; פארק אקולוגי הוד השרון ; גן לאומי חוף השרון

תיאור המסלול

מכאן ניתן לחזור דרך השביל הפנימי של המסלול הקצר  או להמשיך עוד קצת למטה אל סוף המסלול ולחזור על עקבותיכם.
בגדול יש לכם שתי אפשרויות:

 המסלול הקצר

עובר דרך שביל פנימי ומוביל ישירות אל תוך המבצר וחוזרים באותה דרך.

המסלול הארוך

כולל את הוילה, ירידה דרך הים , כבשני הסיד , בורות המים ועד המצודה.
הכניסה למקום בתשלום , למנויי מטמון חינם, מתאים לכל המשפחה . אופי המסלול – טיול נופי על רקע ים עם ארכאולוגיה.

איך מגיעים לגן לאומי אפולוניה

השמורה נמצאת בשכונת נוף ים אשר בהרצליה פיתוח, איזור יוקרתי עם וילות פאר.
בוויז : ” גן לאומי אפולוניה ” או : בצומת כפר שמריהו פנו שמאלה לכיוון הרצליה פיתוח,  המשיכו עם השילוט החום לגן הלאומי אפולוניה (תל ארשף) שילווה עד לכניסה לאפולוניה,  בכיכר השנייה פנו ימינה לרח’ ווינגיט והמשיכו  ישר עד  לגן הלאומי.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גן לאומי אפולוניה

מיקום במפה

דילוג לתוכן