גן לאומי אפולוניה

רקע

גן לאומי תל ארשף – אפולוניה – אחד מהמקומות המרתקים והעוצמתיים לטיול באזור המרכז עם צוקי כורכר מרשימים.

ההיסטוריה של אפולוניה

אפולוניה בעבר הרחוק הייתה עיר עתיקה שכיום דרך השרידים שנמצא במקום הצליחו ארכאולוגיים לשחזר את שהיה כאן לפני שנים רבות. אז נתחיל בשיעור היסטוריה העיר “ארסוף” (תל ארשף) הוקמה על מצוק כורכר גבוה הנושק לחוף הים , ע”י הפיניקים בתחילת התקופה הפרסית, מאז ועד היום העיר עברה שינויים רבים של “בעלות” ושליטים רבים ומגוונים הגיעו למקום וכבשו אותו, בהמשך הגיעו ההלניסטים (יוונים) והקימו כאן מעגן ימי עצום ששרידיו נראים עד היום. העיר המשיכה להתגלגל ולהתפתח ובתקופה הרומית הפכה לעיר מרכזית בין יפו לקיסריה.

אפולוניה הייתה עיר היפה ואסטרטגית. עם גוון וצביון  משתנה . השלטון בה  עבר בכל תקופה לשולט אחר. למשל : ביזנטים , מוסלמים וכך הלאה.  אפולוניה החלה את דרכה בעלת המשמעות ההיסטורית . בשנת 1100, בתקופה הצלבנית , במקום נבנו חפירים. החפיר הבולט שבהם נמצא סמוך לחנייה. ונקרא "החפיר הדרומי" , זהו חלק ממכלול הביצורים של העיר הצלבנית. עיר שעמדה איתנה בפני התקפות רבות. במשך למעלה מ- 200 שנים. עומקו של החפיר 4 מטרים ורוחבו 10 מטרים.

בשנת 1265 לספירה הגיע לכאן ביברס. הוא היה שליט ממלוכי  אכזר מאוד שצר על העיר הצלבנית המבוצרת במהלך כ- 40 יום. במהלך תקופה זו התרחשו  קרבות היו קשים ובלתי נסבלים  לשני הצדדים. אך מאחר שצבאו של ביברס עלה בכמותו על הצבא הצלבני, בתום המצור נכבשה והחרבה העיר הצלבנית.

אחד הפרחים הנמצאים באזור גן לאומי אפולוניה (תל ארשף) הוא עדעד מצוי בצבע כחול סגול שפורח כעת.

הוילה הרומית

ממשיכים קצת ללכת לאורך החפיר ואז מגיע הצ’ופר האמיתי וחייב לציין בלי הרבה מאמץ לפני, הווילה הרומית – על החומה מהתקופות המוסלמיות והצלבנית הוקמה וילה הפונה לים ולקו החוף, הוילה הייתה מוקפת עמודים וחדרים. כפי שאתם רואים התצפית מכאן היא פשוט פנומנלית ומרהיבה.

נקודה לחשיבה : ממש צמוד לכאן נמצא סידנא עלי  מסגד שלמרגלותיו יש חוף רחצה יפהפה ותכול.

גן לאומי אפולוניה

התצפית וכבשני הסיד

כל הים נפרש לנגד עינייך ברצועות של טורקיז וכחול כאשר שדות של אצות מפרידות בין הגוונים ממש כמו בציור.
מהוילה הרומית המשכנו ללכת בשביל הים – זהו למעשה שעובר על תוואי החומה ובדרך ניתן לראות שרידים מהתקופות השונות כגון : בריכות מים מהתקופה הביזנטית, בורות מים (לאגירה ואיסוף של מים), כבשן סיד אשר שימש לשריפה של אבני גיר והפיכתן לסיד.

בגלל גובהו היחסי של גן לאומי אפולוניה – ניתן להשקיף ממנו ממעוף הציפור לאורך חופי הרחצה  של הרצליה – סידני על ולהביט באלפי האנשים המתרחצים בהם.

מגדל העוז – המצודה הצלבנית

אי אפשר לפספס את נקודות התצפית החלומיות אשר נמצאות בקצה מצוק הכורכר לאורך המסלול עד למצודה הצלבנית.
אין ספק שהגובה והים הנשקף מספקים פרספקטיבה אחרת לגמרי ותחושה ייחודית המשלב ארכאולוגיה, ים ואוויר נקי וצח. אגב שמו של המקום הזה במרכז המצודה הוא מגדל העוז.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עדעד מצוי באפולוניה

המבצר הצלבני הוקם בקטע הגבוה ביותר של העיר והוא כלל מערכת ביצורים חזקה המורכבת : קירות תמך, קיר היקפי בגובה 6 מטר, מגדלים ושער , במרכז המבצר הצלבני ניתן למצוא  את מגדל העוז – זהו מבנה מתומן  ובמוצר בתוך המבצר הצלבני באפולוניה, הוא משקיף על הנמל הצלבני וממנו ניתן לראות את יפו בדרום ואת קיסריה בצפון – בימים של ראות טובה. מפרצים ורצועות ים ציוריות  הנשפכות מרכסי כורכר אינסופיים הנמתחים אל תוך אופק אינסופי לעתים נדמה כי נלקחו מאירלנד.

המבצר הצלבני בנוי מכמה חלקים : שער כניסה המוביל לחלק הפנימי שלו ,כפי הנראה היו בו דלתות עץ ענקיות , חצר המבצר – בקומת הקרקע של המבצר באורך של 30 מטר על 10 מטרים; חדרי אחסון ; חדר אוכל ; מתקני טחינה של חיטה ותבואה; חדרי אחסון . אחד הדברים שמשכו את תשומת לבי,  זה בקצה השמאלי של המבצר יש פינה הצופה על מערכת הביצורים החיצונית של המבצר, ממנה ניתן לראות את החפיר של המבצר שכפי הנראה היה עם מי ים וגשר אשר הוביל אל ראש המבצר , באזור זה יש ערימות של אבנים גדולות אשר שימשו את בליסטראות הענק בלוחמה נגד תוקפי המבצר.

המקום שוחזר בצורה כל כך יפה ע”י רשות הטבע והגנים וניכר כי הושקעו מיליונים בשבילים מונגשים, ספסלי ישיבה , נקודות תצפית לאורך המסלולים, לכם נשאר רק להתענג על הנופים והמקום ולילדים להפעיל את הדמיון ולהפוך לאביר מבצר ארסוף.

חוף הים מגן לאומי אפולוניה

איפה אפשר לטייל בסביבה

שמורת שער פולג ;  שמורת תל ברוך ; פארק אקולוגי הוד השרון ; גן לאומי חוף השרון

תיאור המסלול

מכאן ניתן לחזור דרך השביל הפנימי של המסלול הקצר  או להמשיך עוד קצת למטה אל סוף המסלול ולחזור על עקבותיכם.
בגדול יש לכם שתי אפשרויות:

 המסלול הקצר

עובר דרך שביל פנימי ומוביל ישירות אל תוך המבצר וחוזרים באותה דרך.

המסלול הארוך

כולל את הוילה, ירידה דרך הים , כבשני הסיד , בורות המים ועד המצודה.
הכניסה למקום בתשלום , למנויי מטמון חינם, מתאים לכל המשפחה . אופי המסלול – טיול נופי על רקע ים עם ארכאולוגיה.

איך מגיעים לגן לאומי אפולוניה

השמורה נמצאת בשכונת נוף ים אשר בהרצליה פיתוח, איזור יוקרתי עם וילות פאר.
בוויז : ” גן לאומי אפולוניה ” או : בצומת כפר שמריהו פנו שמאלה לכיוון הרצליה פיתוח,  המשיכו עם השילוט החום לגן הלאומי אפולוניה (תל ארשף) שילווה עד לכניסה לאפולוניה,  בכיכר השנייה פנו ימינה לרח’ ווינגיט והמשיכו  ישר עד  לגן הלאומי.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן