לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

גב ילק בנגב

רקע

רקע על גב ילק והסביבה

גב ילק הוא גב מים הנחבא בערוץ נחל ילק באזור מכתש רמון בתוך שמורת הר הנגב.הגב ניזון ממי השיטפונות בתקופת החורף הוא מתמלא חיים וליבו פועם בחוזקה. מי השיטפונות חוצבים בשכבת הסלע ועושים בה פלאים הם זורמים דרך מפל אל תוך בריכה עגולה שעומקה בין 2 ל 3 מטרים וגודלה 4 על 5 מטרים. אמנם בריכת ילק מלאה במים כל ימות השנה.

אך הזמן המומלץ לפקוד אותה הוא בחודשים ינואר -פברואר. כאשר מי הגשמים עוד טריים והמים בו צלולים ונקיים. אפשר להגיע גם בסתיו ובקיץ. אך מטיילים רבים שהגיעו למקום בעיתות ועונות שונות. תיארו תמונת מצב עגומה בתקופות אילו.המתארות בריכת מים עכורה ולא נקייה.

גב ילק נמצא ממש סמוך לכביש 40 והוא נמצא בשמורת הר הנגב( שמורת טבע ענקית הכוללת בין השאר את : מכתש רמון; קיר האמוניטים ; קניון עדה ; בורות לוץ ; בור חמת ; נחל ארדון – עין סהרונים ועוד).הגב נמצא מתחת למפל.  כאשר יש שיטפונות הוא פעיל מאוד וזורם במלוא העוצמה. דבר שהופך אזור זה של ציה ומדבר לחי ובועט. לא פלא שציידי שיטפונות מגיעים עד לכאן.

איך מגיעים לגב ילק :

אם הגעתם מכיוון באר שבע עלו על כביש מס' 40 וסעו עד אשר תגיעו לעיר השכנת ממש על מצוקי המכתש ,מצפה רמון , המשיכו עם הכביש ורדו אל מפתנו של  מכתש רמון דרך כביש היורד בתלילות ,עברו  מתחת לגשר ברזל המחבר בין  מרכז מבקרים רמון ומלון בראשית. כביש זה יורד בתלילות וחדות מטה אל תוך קרביו של מכתש רמון , המשיכו כל העת בנסיעה הסבו מבטכם לנוף המדברי ולצבעי המכתש : כתום ,אדום, חום, צהוב ועוד. לאחר נסיעה של כ 4 -5 ק"מ לערך(כ 10 דקות נסיעה לערך )  שעברתם את אתר "אבן רוח מים".

בהמשך הדרך תבחינו בירידה לדרך עפר משמאלכם, ירידה זו מובילה לשביל המגיע כ 100 מטר סמוך לערוץ נחל ילק , סעו בזהירות ולאט כדי לא לפגוע בגחון של הרכב שם להחנות את הרכב . כ -200 מטר הליכה בערך מכאן .תוביל אתכם למפל של נחל ילק שמתחתיו נמצאת בריכת גב ילק. בגלל שאין סימון שבילים והוראות מדויקות רבים מתבלבלים מומלץ בחום להשתמש באפליקציית עמוד ענן שהיא מאוד מדויקת וטובה לניווט. או הזינו בוויז : "גב ילק"(לחצו על צלמית הוויז בפוסט זה).

שמורת הר הנגב

רבים אינם יודעים אבל שמורת הר הנגב הנמצאת הרחק הרחק בדרום הארץ באזור הנגב המבודד. זוהי שמורת הטבע בעלת השטח הגדול ביותר במדינת ישראל בעלת שטח כולל של כמיליון דונם. אורכה כ 40 קילומטרים ורוחבה כ 35 ק"מ.

גבולותיה של שמורה זו הם ממכתש רמון ועד לאזור ניצנה – גבול מצרים. בתום שמורה זו עובר אחד משבילי ההליכה  הארוכים במדינת ישראל – שביל ישראל. חשוב – שטחים רבים בגלל היותם מבודדים ורחוקים מאזורי מגורים. משמשים כשטחי אש של צה"ל. ולכן בחלק גדול מהם יש לבצע תיאום צמול הצבא לפני הטיול בהם.

גב ילק בשמורת הר הנגב

נא שימרו על הניקיון !!!

הבריכה עמוקה יש לשים לב עם ילדים קטנים!!

היכן  בסביבה ניתן עוד לטייל

הר גמלהמנסרהמצפה רמון ; גן לאומי צבעי רמון ; עין עבדת ; גן לאומי עבדת ; מכתש רמון ; בורות לוץ

קרדיט התמונות :

Asi Teichthal
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גב ילק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן