לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

גבעת קוזלובסקי בגבעתיים

רקע

גבעת קוזלובסקי בגבעתיים הינה גבעה יפהפיה הנמצאת בלב אזור מגורים צפוף בגוש דן גובהה מוערך ב כ 80 מטרים ושטחה כ 30 דונם לערך. הגבעה קרויה על שם מאיר קוזלובסקי שהיה חבר ארגון "השומר" ואיש מוכר במפעל ההתיישבות הישראלי בתקופת העלייה השנייה.

קוזלובסקי היה ציוני נלהב שלחם בתל חי ואף בילה בין כותלי הכלא הסורי בעקבות נחישותו ועקשנותו לשגשוג המפעל הציוני ההתיישבותי. הוא הגיע לכאן בשנות ה 30 המוקדמות ולמעשה הקים את ביתו על גבעה זו שנחשבה גבוהה גם בתקופה זו. כאקט הפגנתי של הגנה על ביתו שהוא עם רובה.

אם נתעמק וננסה להבין מדוע נקראת גבעתיים בשמה אז הפתרון טמון בגבעת קוזלובסקי וגבעה נוספת שתחומי העיר הנקראת גבעת בורכוב. שתי גבעות אילו נתנו לעיר את שמה.

בתקופת סוף החורף והאביב הגבעה כולה פורחת בשלל צבעים עם הרבה מאוד זני פרחים כגון :דבורנית ,חרצית ,שקדיות, בן חצב ינקינטוני, זקן הסב , מקור החסידה ועוד.

עיריית גבעתיים מקיימת אירועים בתקופות הפריחה כגון :סיורים מודרכים בגבעה.

גבעת קוזלובסקי גבוהה יחסית לתוואי השטח המישורי והשטוח של גוש דן. היא למעשה תל שגובהו במקום השני מבחינת גבעות בתוך ערים בגבולות גוש דן.

במקום הראשון והמכובד נמצא תל במושב גת רימון הסמוך לקרית אונו.

המסלול בגבעה אמנם אינו ארוך או קשה. בכל זאת מדובר בגבעה בגובה עשרות בודדים, שקל להעלות ולרדת ממנה. ומכאן נובע גם היתרון שלה . היא מתאימה מאוד למי שמחפש טיול קליל בלי הרבה הליכה הכולל המון פריחה באפס מאמץ. ובמרכז הארץ.

ברום הגבעה ישנה תצפית הנמצאת בנקודה הנקראת "מצפור השלום". מן התצפעת ניתן להשקיף על ליבו של גוש דן "תל אביב" ואפילו בימים של ראות טובה ניתן לראות את קו הים.

מאפייני היסטוריה ארכיאולוגיה וגיאוגרפיה

ארכיאולוגים גילו כי ישנם סממנים ברורים של התיישבות קדומה בגבעה. הם מצאו מבני קבורה המתוארכים לתקופות פרהיסטוריות לפני אלפי שנים.

בגבעה זו אפילו התרחשו אחת מן המערכות במלחמת העולם הראשונה בין התורכים לאוסטרלים.

מבחינת מאפיינים גיאוגרפים , הגבעה היא למעשה חלק מרכס הכורכר הגדול שהיה כאן לפני הקמת הערים באזור גוש דן והריסת הגבעות על -מנת ליישב אותן. ומכאן חשיבות שימור הגבעה היא נחשבת לגבעה פנימית ולא כמו זו שבגן לאומי חוף השרון הנמצאת ממש על קו החוף.

אל הגבעה מגיעים בעלי כנף כגון :תוכים הנוהרים לכאן בחיפוש אחר "אי בודד" של טבע בתוך המרחב העירוני שהולך וגדל וסוגר להם את הטבע שכה חשוב לקיומם.בעבר היו בגבעה שרקרקרים אך כיום כבר אין. כמו כן בגבעה נמצאו פרטים ממחלקת הזוחלים כגון :זיקיות וצבי יבשה.

בגלל שגבעת קוזלובסקי היא בין שרידיו האחרונים של רכס הכורכר המזרחי שהיה כאן. יש בה צמחים ופרחים הנמצאים בסכנת הכחדה.

לסיכום

גבעת קוזלובסקי בגבעתיים הינה גבעה בעלת ערך בוטני וזאולוגי גבוה מאוד. היא מאפשרת לקהילה הקרובה אליה רגעים של שקט שלווה ופסטורליה. בלב האזור הצפוף והסואן של מדינת ישראל.

איך מגיעים ?

בוויז :גבעת קוזלובסקי.

הגבעה נמצאת סמוך לרחוב המרי בגבעתיי. אם הגעתם מכיוון מחלף השלום , המשיכו בכביש ישר אחר כך פנו לכיוון גבעתיים לרחוב הרמבם. לאחר מכן שמאלה וישר ימינה לכיוון רחוב המעיין. בסופו שמאלה לרחוב הכנסת. בכיכר הגדולה הבאה פנו ימינה בפנייה הראשונה לרחוב ז'בוטינסקי.

סעו ישר ואז פנו לרחוב המרי ותחנו לאורך הרחוב. הכניסה לגבעה היא מרחוב זה אתם תראו מדרגות בכניסה לאתר.

צילום :עמי פרייזר

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גבעת קוזלובסקי

מיקום במפה

דילוג לתוכן