לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

פארק ראש ציפור

רקע

סמוך לפארק הירקון נמצאת גבעת נפוליאון זוהי גבעה יפה במיוחד. למרגלותיה נמצא פארק הצפרות הנקרא "ראש ציפור" . זהו פארק חדשני הכולל עמדות תצפית . זוהי נקודת המפגש של אחד נחל איילון (יובל של נחל הירקון) עם נחל הירקון.  ויורים מאגרי מים שהם גן עדן לציפורים נודדות, וגם אתר שבע טחנות  הסמוך . יחד בחורף הם קמים לתחייה וממלאים בבעלי כנף רבים ומגוונים.

הן ראש ציפור ושבע הטחנות הן אטרקציות מרהיבת עין הנמצאות בתוך שטח גני יהושוע (פארק הירקון)  שבלב תל אביב. מהנה לביקור בייחוד בחודשי החורף הגשומים. אז באים למקום ציפורים ובעלי כנף למכביר. כגון : ברכיות; שלדגים; אנפות; קורמורנים; שחף האגמים; דוחל שחור גרון; דוכיפת ועוד ציפורים שבאות לבקר אצלנו בתקופת הנדידה שלהם בסתיו ובחורף ובאביב חוזרות לאזורי הקינון שלהן בצפון אירופה הקרה.

תיאור המסלול

גבעת נפוליאון

הטיול שלנו מתחיל מרחוב רוקח ברמת גן. ממש סמוך לרחוב נמצאת “גבעת נפוליאון” או בשמה “תל גריסה”.

איך שמטפסים אל ראש הגבעה המתנשאת לגובה של 40 מטר מעל פני הים. מגלים גבעה יפיפיה עטופה בצבע ירוק עם פרחים בשלל צבעים, סביונים צהובים, שקדיות עם פריחה לבנה ועוד. ניתן להסתובב ולטייל בין השבילים ולהביט אל היופי סביב הנשקף ממנה. במורדות הגבעה תפגשו בסברסים רבים שכפי הנראה ניטעו פה בתקופת הכפר הערבי ג’רישה שהיה כאן.

התמונה היפה הזו לא נלקחה מטפט מערכת ההפעלה של מיקרוסופט – ווינדוס. אלא צולמה מראש הגבעה, ומספקת נוף פנורמי מהמם על כל האזור ועל השמים המעוננים בתקופה זו של השנה.

הפריחה הכל כך צבעונית וחיננית. מקבלת את פני המטייל בחגיגיות עם סביונים ,כלניות ותורמוסים פזורים לכל אורך המסלול. גם האדמה החומה והלחה מעניקה רקע חום רך לסביבה. עוד בגבעת נפוליאון תמצאו ממצאים ארכאולוגיים מעניינים המעידים על התיישבות מהתקופה הכנענית. הדבר בא לידי ביטוי בבור מים גדול שנמצא כאן מתוארך לתקופה זו. אפשר לשלב ולהמשיך את הטיול לאורך נחל הירקון  .

הגבעה נקראת גבעת נפוליאון על שום העובדה ההיסטורית שנפוליאון בונפרטה – המצביא הצרפתי שבמהלך מסעותיו בארץ ישראל, חנה על גבעה זו בשנת 1799 עם חייליו בשעה שעל יפו היה מצור כבד של העותמנים – מצור שנפרץ לאחר קרבות קשים ומחלת הדבר האיומה שפקדה חיילים רבים וגרמה להם לטבוח באנשים ללא הבחנה.

גבעת נפוליאון רמת גן היא גבעה מוריקה פורחת וירוקה בייחוד בחודשי האביב והחורף.

דוכיפת בגבעת נפוליאון

ראש ציפור

לאחר הביקור בגבעת נפוליאון, ירדנו מצידה השני של הגבעה לכיוון  חוררשת עצים גדולה שבה ניתן לעשות גם פיקניק או פשוט לפתוח מחצלת ולהנות מאווירת חורשה באמצע האזור הכי מיושב בישראל.

נמשיך בהליכה לכיוון  נחל הירקון (נפנה ימינה לאחר שלצידנו חורשת איקליפטוסים). בצד השביל משמאלכם  תבחינו בשער פתוח – זהו "פארק הצפרות ראש ציפור". בתוכו יש שביל עץ גינון דקורטיבי. וביתנים כשויים מעץ עם חלונות – אילו הם נקודות תצפית על הציפורים הנודדות לכאן בתקופות המעבר ושוהות בתוך מאגרי המים מלאכותיים גדולים שנוצרו כאן.

למקום מגיעים בעלי כנף רבים במהלך, תקופת הסתיו והחורף במסעם מאירופה הקרה לאפריקה החמה.בין השאר ניתן לראות כאן ציפורים כגון :

. הפארק נקרא כך בגלל היער הסמוך הנקרא"ראש ציפור " בגלל מבנה האקליפטוסים שניטעו בו כמו ראש של ציפור.

הוא נפתח לפני כשנתיים לערך. יש בו נקודות התצפית שהוקמו כאן מזכירות את אגמון החולה רק בזעיר אנפין. האגם האקולוגי שהוקם כאן, נבנה במחשבה להתאימו לבעלי הכנף שבאות לקנן כאן במהלך נדידתן, הדבר בא לידי ביטוי בצמחיית המים ובסביבה האופטימלית עבורן.זוהי אחת מהנקודות היפות שניתן לבקר בתוך פארק הירקון.

הכניסה לפארק היא בחינם והוא פתוח כל השבוע כולל שבתות אך רק בשעות האור, לאחר מכן הוא נסגר בו מקומות ישיבה לכל החפצים לצפות בציפורים ובאגם.

למדריך המלא אודות פארקי ציפורים בישראל לחצו פה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תורמוס בגבעת נפוליאון

אתר שבע טחנות

מפארק הצפרות נמשיך ללכת בשביל רחב וטוב שברקע שלוליות חורף גדולות עם ברכיות שוחות להנאתן, נמשיך ימינה ונבחין בשביל אדמה צדדי, נפנה בו שמאלה. אם תורידו את ראשכם למטה, אתם עשויים לפגוש שלדג ירוק וצב גדול על שפת הנחל.

הכיוון לאתר שבע הטחנות, בדרך יש שקדיות לבנות רבות וחורשת איקליפטוסים גדולה התוחמת את החלק המערבי של מורדות הגבעה.

נמשיך באותו שביל בתוך תחומי גני יהושוע העצום, עד שנגיע ל"שבע הטחנות". המקום קרוי כך על שום טחנות הקמח שהוקמו כאן בתקופה העות’מנית  במבנה הסמוך. יש טחנות שפעלו באמצעות כוח המים אשר זורמים עד היום בנחל הירקון ובעיתות החורף בגשמים טובים עוצמת המים גדולה מאוד. הם שימשו לטחינת קמח תוך ניצול אופטימלי של זרימת המים העזה.

בורף יש כאן גם להקות דרורים אשר מצאו מנוח בפרדס קלמנטינות שננטע בסמוך לנחל הירקון.

בימים גשומים בהם יש שיטפונות חסרי תקדים, שאון המים נשמע היטב, האזור כולו מוצף במים בעלי גוון חום. המגיעים גם  לגשר הסמוך. פשוט להגיע ולראות את הטבע במלוא עוצמתו. תודות למים הרבים לא פלא שהאזור כולו הוא גן עדן לציפורים ועופות מים שפוקדים את המקום ללא הרף.

גבעת נפוליאון רמת גן

איך מגיעים ?

הזינו בוויז “תל ג’רישה” או “גבעת נפוליאון”..תגיעו לכביש בתוך רמת גן ,חפשו מקום חנייה באזור.

אפשרות נוספת היא להמשיך עד קצה הרחוב, שם יש חנייה קטנה עם שלט” ראש הציפור” שם תוכלו להחנות ולהגיע ישירות לשבע הטחנות.

למי שאין ווייז: לבאים מאיילון דרום – היכנסו במחלף ההלכה, פנו ימינה סעו ברחוב ביאליק, אחר כך במפגש עם אבא הילל, פנו שמאלה ברמזור, וברמזור השני היכנסו לרוקח, סעו קצת, חנו בצד ימין לאורך רחוב רוקח בצד ימין תבחינו בגבעה , לכו לאורך המדרכה עד שתראו שלט כניסה לשמורה “גבעת נפוליאון”.

לסיכום:

גבעת נפוליאון ,  פארק ראש ציפור ושבע תחנות הם שילוב של שלושה אתרים המייצרים חוויית טבע אורבנית אולטימטיבית  בלב גוש דן.

המלצה נוספת באזור :  פארק אקולוגי הוד השרון.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ראש ציפור

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן