לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

גבעת התיתורה

רקע

גבעת התיתורה היא פנינה קסומה בעיר מודיעין. על הגבעה נמצאו שרידים ארכיאולוגים חשובים מאוד השופכים אור על  דפוס החיים שהתקיים כאן במשך אלפי שנים.

גבעה זו משלבת יריעה היסטורית חשובה הכוללת :  מורשת, טבע וארכאולוגיה וכן תצפית על הרי יהודה.

גבעת התיתורה  מתמרת לגובה של מעל 300 מטר מעל פני הים. זו הנקודה הגבוהה ביותר בעיר מודיעין. והיא צופה על הרי יהודה ועל כל אזור השפלה.  הגבעה היא אחד האתרים הארכאולוגים המדהימים באזור.

ההתיישבות בגבעה החלה כחקלאות טהורה עוד בתקופה הכלכלותית (תקופה קדומה נחשבת לפרהיסטורית). ונמשכה עד לתקופה של מלחמת יום העצמאות . בכל התקופה המתוארת התנהלו פה חיים כפריים מעניינים מאוד. עדות לכך היא כל האלמנטים הארכאולוגים שנמצאו על הגבעה. אשר שוחזרו באופן מדהים. אז מה ניתן לראות כאן : גתות, בורות מים, גפנים, מתקנים חקלאיים להפקת שמן זית, קולמבריום ועוד.

מעבר לכך שבמקום סממנים ארכאולוגיים רבים, המקום הוא גן עדן לבעלי חיים וצמחים בין השאר ניתן לראות פה חרדונים, שועלים, פרפרים ציפורים ועוד. אחרי הגשמים הגבעה לובשת ירוק.

הכל פורח : סתווניות חרציות ועוד פרחים עונתיים. בעבר היה כאן בוסתן עתיק. נמצאו כאן עצים וצמחים המאפיינים צורת התיישבות שכזו. כגון : דקל, רימון, זית, תאנה, שקד וצבר, בולט בנוכחותו הוא עץ דומים עתיק וענק הניצב בלב בגן.

איך שנכנסים לגבעת התיתורה רואים שנעשתה מהפכה בתפיסה. המקום הונגש במלואו, הוקמה חנייה בכניסה עם מקומות חנייה לנכים, מאזור החנייה הוכשרו שבילים מונגשים המגיעים לכל פינה בגבעה., בכניסה הוצבו שולחנות בטון וספסלי ישיבה, למבקשים קצת נחת ושלווה, בתור אזרח העיר מזה 20 שנה נפעמתי לראות את השינוי הכל כך גדול שנעשה כאן.

גבעת התיתורה

השבילים עוברים בכל הגבעה ובמהלך הטיול מתוודע המבקר למתקנים ארכאולוגיים עתיקים כגון :מכבש קורה ומשקולות – זהו מתקן כבישה רומאי שנבנה מלוחות עץ עבים המחוברים למשטחי כבישה משקולות ובור איסוף.

זהו מתקן חקלאי (כמו יתר המתקנים המוצגים כאן בכניסה לגבעה) שמטרתם הכנת שמן זית מהזיתים הרבים שנקטפו מעצי הזית הרבים שננטעו בכל האזור .

עוד באזור זה : מפרכה עתיקה מהתקופה הפרסית – מתקן לריסוק זיתים מורכב משני חלקי אבן, תחתונה עם אגן ריסוק, עליונה האבן המרסקת, הבהמה הייתה מסובבת את המפרכה ובתוך כך הזיתים היו מתרסקים מהלחץ ומהתנועה.

מכבש בורג- נחשב מאוד למשוכלל טכנולוגית לתקופה הרומית על-ידי הפעלת לחץ ישיר על העקלים(סלים) באמצעות בורג רוסקו הזיתים וכך הופק מהם השמן. זהו מכבש להפקת שמן זית.

הנוף שפרוס בפני המטייל בתיתורה הנמצאת בלב אזור אורבני, הוא ייחודי ולא אופייני לשום עיר בסדר גודל שכזה. איך שמתקדמים עם השביל המוגדר באמצעות אבנים וסלעים ברוח התקופה, מגיעים לשרידי מצודה קדומה שצופה על מורדות הרי ירושלים ואזור השפלה.

מטרת המצודה הייתה לשמור על הדרך החשובה בין השפלה (העיר לוד)  לירושלים מפני תוקפים. המצודה מתוארכת לתקופה הצלבנית. לאניתן לטפס על שרידיה כי היא מוקפת גדר. אך מספיק להביט מן הצד להבין מהשרידים שמדובר במצודה חשובה וחזקה.

הנוף של הרי יהודה, הנשקף, על רקע החוות החקלאיות הקדומות השוכנות בכל רחבי גבעת התיתורה הוא: פסטורלי, טבעי, נוף מולדת עם נגיעה של ימי בראשית. אפשר לשבת ולהתענג עליו..העיר מודיעין נראית כמו בתוך גלויה עם מסגרת ירוקה טבעית.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שקדיה פורחת בתיתורה

לסיכום :

גבעת התיתורה היא תל ארכיאולוגי קדום נפלא ומתאים בייחוד בחג החנוכה ובימי החורף שהכל ירוק. כדאי להגיע לכאן ולספר לילדים על מתתיהו החשמונאי, בנו של “יוחנן בן שמעון”, שהיה כהן,מנהיג ומצביא ידוע שהחל את מרד החשמונאים.

והגיע לכאן, בין השנים 160-167 לפנה”ס.

בעקבות הגזרות של אנטיוכוס הרביעי לשנות לתושבי יהודה את דתם וחילל את בית המקדש שהיה בירושלים.

יהודה המכבי, אחת מחמשת בניו שלחם לצידו בשלטון הסלאוקי(יוונים)בזכותם, בסוף המרד בשנת 167 לפנה”ס, השיגו היהודים עצמאות והצליחו בהדרגה לנתק את ממלכת יהודה מידי השלטון היווני, עד ביסוס שלטון אוטונומי מלא, בכך טבעו החשמונאים את המושג: התגברות “מעטים מול רבים” התרוממות הרוח היהודית והפולחן הדתי אשר לשמו אנו חוגגים את חג החנוכה וטיהור בית המקדש השני.

הכניסה לפארק היא חינמית, וניתן להגיע בכל שעה ובכל יום מימות השבוע.
המסלול מונגש במלואו. מומלץ להגיע בסתיו בחורף ובאביב לחזות בפריחה ובגבעה המוריקה.

ציפור בולבול על קקטוס

הוראות הגעה

בוויז: “גבעת התיתורה”

למי שאין וויז :

נכנסים לעיר מודיעין מכיוון צומת שילת ברמזור הראשון בתוך העיר פונים שמאלה, ושוב שמאלה ,יורדים בעמק, חוצים את מרכז מודיעין סנטר (כל הזמן ישר), מגיעים לכיכר, חוצים את הכיכר ומטפסים בהמשך לרחוב כליל החורש  נוסעים איתו ישר, עד שמגיעים לראש הגבעה, תראו פניה שמאלה מהרחוב,  שם פונים שמאלה ואז מגיעים לאזור חנייה.

דרך נוספת היא להגיע לחניון אשר נמצא ליד הולמס פלייס מודיעין לחצות את הכביש ולעלות לגבעה דרך הסימון הירוק הנמצא מאחורי הפרגולה  שצפונית למועדון הולמס פלייס , לעלות עם השביל הזה עד שתגיעו לראש גבעת התיתורה.

מה בסביבה:

פארק ענבההגבעות הדרומיות;  גבעת הברפיליה ; בקעת הנזירים ; חירבת נכס ; גבעת הברושים ; שביל המעיינות – פארק קנדה

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גבעת התיתורה

מיקום במפה

דילוג לתוכן