Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שפלת יהודה מהתיתורה

גבעת התיתורה היא פנינה קסומה בעיר מודיעין. הגבעה טומנת בחובה: מורשת, טבע וארכאולוגיה וכן תצפית על הרי יהודה.  הגבעה המתנשאת לגובה של 315 מטרים מעל פני הים. זו הנקודה הגבוהה ביותר בעיר מודיעין. והיא צופה על הרי יהודה ועל כל אזור השפלה.  הגבעה היא אחד האתרים הארכאולוגים המדהימים באזור. הגבעה מילאה תפקיד חשוב ביותר בהיסטוריה של חבל מודיעין. ההתיישבות בגבעה החלה כהתיישובות חקלאית מן התקופה הכלכלותית  לפני 6000 שנה ועד לשנת 1948. בכל התקופה המתוארת התנהלו פה חיים כפריים מעניינים מאוד. עדות לכך היא כל האלמנטים הארכאולוגים שנמצאו על הגבעה. אשר שוחזרו באופן מדהים. אז מה ניתן לראות כאן : גתות, בורות מים, גפנים, מתקנים חקלאיים להפקת שמן זית, קולמבריום ועוד.

מעבר לכך שבמקום סממנים ארכאולוגיים רבים, המקום הוא גן עדן לבעלי חיים וצמחים בין השאר ניתן לראות פה חרדונים, שועלים, פרפרים ציפורים ועוד. אחרי הגשמים הגבעה לובשת ירוק. הכל פורח : סתווניות חרציות ועוד פרחים עונתיים. בעבר היה כאן בוסתן עתיק. נמצאו כאן עצים וצמחים המאפיינים צורת התיישבות שכזו. כגון : דקל, רימון, זית, תאנה, שקד וצבר, בולט בנוכחותו הוא עץ דומים עתיק וענק הניצב בלב בגן.

איך שנכנסים לגבעת התיתורה רואים שנעשתה מהפכה בתפיסה. המקום הונגש במלואו, הוקמה חנייה בכניסה עם מקומות חנייה לנכים, מאזור החנייה הוכשרו שבילים מונגשים המגיעים לכל פינה בגבעה., בכניסה הוצבו שולחנות בטון וספסלי ישיבה, למבקשים קצת נחת ושלווה, בתור אזרח העיר מזה 20 שנה נפעמתי לראות את השינוי הכל כך גדול שנעשה כאן.

גבעת התיתורה

השבילים עוברים בכל הגבעה ובמהלך הטיול מתוודע המבקר למתקנים ארכאולוגיים עתיקים כגון :מכבש קורה ומשקולות- זהו מתקן כבישה מהתקופה הרומית וההלניסטית עשוי קורות עץ(בד) משטחי כבישה משקולות ובור איסוף. מתקנים אילו ואחרים שימשו כמכבש לכבישת שמן זית. מפרכה עתיקה מהתקופה הפרסית – מתקן לריסוק זיתים מורכב משני חלקי אבן, תחתונה עם אגן ריסוק, עליונה האבן המרסקת, הבהמה הייתה מסובבת את המפרכה ובתוך כך הזיתים היו מתרסקים מהלחץ ומהתנועה. מכבש בורג- נחשב מאוד למשוכלל טכנולוגית לתקופה הרומית על-ידי הפעלת לחץ ישיר על העקלים(סלים) באמצעות בורג רוסקו הזיתים וכך הופק מהם השמן. זהו מכבש להפקת שמן זית.

שקדיה פורחת בתיתורה

הנוף שפרוס בפני המטייל בתיתורה הנמצאת בלב אזור אורבני, הוא ייחודי ולא אופייני לשום עיר בסדר גודל שכזה. איך שמתקדמים עם השביל המוגדר באמצעות אבנים וסלעים ברוח התקופה, מגיעים ל”קלעת אל- טנטורה” – בעברית “מצודת הכובע המחודד”, מדובר על שרידי מצודה עתיקה החולשת על כל אזור שפלת יהודה וירושלים, מצודה זו הוקמה בתקופה הצלבנית על-מנת להגן על הדרך בין לוד לירושלים .הנוף של הרי יהודה, הנשקף, על רקע החוות החקלאיות הקדומות השוכנות בכל רחבי גבעת התיתורה הוא: פסטורלי, טבעי, נוף מולדת עם נגיעה של ימי בראשית. אפשר לשבת ולהתענג עליו..העיר מודיעין נראית כמו בתוך גלויה עם מסגרת ירוקה טבעית.

ציפור בולבול על קקטוס

לסיכום :

גבעת התיתורה היא תל ארכיאולוגי קדום נפלא ומתאים בייחוד עכשיו שחנוכה מתקרב, כדאי להגיע לכאן ולספר לילדים על מתתיהו החשמונאי, בנו של “יוחנן בן שמעון”, שהיה כהן, מנהיג ומצביא ידוע שהחל את מרד החשמונאים והגיע לכאן, בין השנים 160-167 לפנה”ס, בעקבות הגזרות של אנטיוכוס הרביעי לשנות לתושבי יהודה את דתם וחילל את בית המקדש שהיה בירושלים.יהודה המכבי, אחת מחמשת בניו שלחם לצידו בשלטון הסלאוקי(יוונים)בזכותם, בסוף המרד בשנת 167 לפנה”ס, השיגו היהודים עצמאות והצליחו בהדרגה לנתק את ממלכת יהודה מידי השלטון היווני, עד ביסוס שלטון אוטונומי מלא, בכך טבעו החשמונאים את המושג: התגברות “מעטים מול רבים” התרוממות הרוח היהודית והפולחן הדתי אשר לשמו אנו חוגגים את חג החנוכה וטיהור בית המקדש השני.

הכניסה לפארק היא חינמית, וניתן להגיע בכל שעה ובכל יום מימות השבוע.
המסלול מונגש במלואו. מומלץ להגיע בסתיו בחורף ובאביב לחזות בפריחה ובגבעה המוריקה.

הוראות הגעה

בוויז: “גבעת התיתורה”

למי שאין וויז :

נכנסים לעיר מודיעין מכיוון צומת שילת ברמזור הראשון בתוך העיר פונים שמאלה, ושוב שמאלה ,יורדים בעמק, חוצים את מרכז מודיעין סנטר (כל הזמן ישר), מגיעים לכיכר, חוצים את הכיכר ומטפסים בהמשך לרחוב כליל החורש  נוסעים איתו ישר, עד שמגיעים לראש הגבעה, תראו פניה שמאלה מהרחוב,  שם פונים שמאלה ואז מגיעים לאזור חנייה.

דרך נוספת היא להגיע לחניון אשר נמצא ליד הולמס פלייס מודיעין לחצות את הכביש ולעלות לגבעה דרך הסימון הירוק הנמצא מאחורי הפרגולה  שצפונית למועדון הולמס פלייס , לעלות עם השביל הזה עד שתגיעו לראש גבעת התיתורה.

 

מה בסביבה:

פארק ענבההגבעות הדרומיות; גבעת התיתורהחרבת נכס; גבעת הברפיליה ; בקעת הנזירים ; חירבת נכס ; גבעת הברושים ; שביל המעיינות – פארק קנדה

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גבעת התיתורה

מיקום במפה

דילוג לתוכן