אנדרטת חטיבה 7 בהר אדר

רקע

אנדרטת חטיבת הראל אשר בהר אדר היא אתר זיכרון לחללי חטיבת הראל שחירפו את נפשותיהם ב- 2 מלחמות ישראל : מלחמת העצמאות ומלחמת ששת הימים. אתר זה מזוהה גם עם השם "גבעת הרדאר".

אנדרטת חטיבת הראל

במרכז אתר הזיכרון נמצא מגדל תצפית בעל מראה מיוחד . לי זה הזכיר את המפלצות ממלחמת העולמות למי שזוכר את הסרט. זהו מבנה בטון גבוה עם 2 עמודים גבהים ועבים במיוחד. שעליהם חרוט סמל הפלמ"ח : 2 שעורות וחרב בינהן. הכתובת "על במותייך חלל" חרוטה בבירור על העמוד השמאלי.

המגדל ממש במרכז האתר. וניתן לעלות אל ראשו  משני צדדיו. בכל צד יש כ – 30 מדרגות לולייניות. שמגיעים לראש מהגדל ישנה תצפית של 360 מעלות. כמעט לכל הר ויישוב באזור המרכז. ממערב למזרח : גבעת יערים, הר טייסים, איתנים, אבו ע'וש ,עין רפא ,צובה ,הר איתן ,גוש עציון ,הר צובה ,הר ההגנה ,הר עמינדב ,מעוז ציון ,הר אורה ,הר גילה ,מבשרת ציון ,הר נוף , מוצב שייח עבד אל-עזיז ,מבואות ירושלים ,מנהרות ירושלים ,טור מלכא ,אוגוסטה ויקטוריה ,הר הצופים ,חרבת לאוזה ,בית איכסא ,גבע בנימין ,בית סוריק ,נבי סמואל ,בידו ,גבעון ומזרח רמאללה. מהר אדר ניתן לראות את המציאות הגיאוגרפית המורכבת של הסכסוך הישראלי – פלסטיני את גדר ההפרדה.

הר אדר הוא אחת מההרים הגבוהים בהרי ירושלים. מדובר על הר שגובהו כ 900 מטרים ולכן ביום עם ראות טובה אפשר לראות את כל אזור גב ההר וחלקים נרחבים מירושלים רבתי.

מאחורי אנדרטת חטיבת הראל עומדים סיפורי גבורה רבים, אותם ניתן לשמוע באמצעות עמדת מידע בראש המגדל ולקרוא בשילוט המפוזר באתר.

 

הר אדר - גבעת הראדר

חטיבת הראל שבראשה עמד לראשונה כמפקד, יצחק רבין ז"ל. הייתה אחראית על ניצחונות בקרבות רבים על ירושלים והסגת האויב בכל האזור אחד המבצעים הגדולים של חטיבת הראל היה מבצע נחשון שתכליתו פריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. על ראש האתר ישנם מספר טנקים וכלי רכב מתקופת הפלמ"ח הנראים במצב מצוין. כמו כן מצוינים על אחד מקירות האתר שמות החללים ב 2 המלחמות(עצמאות וששת הימים). ניתן לטייל באזור לטפס על המגדל יש אפילו פינת פיקניק בפינה ופחי אשפה ואפשר להעביר פה בשקט כשעה וקצת. להביט בנוף היפה ולהנות מהאוויר הנקי והצלול. ולהתפעם מהיערות סביב.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הטנקים באנדרטת חטיבה הראל

הסיפור על גבעת הרדאר

גבעת הרדאר צופה על כחצי ממדינת ישראל. הבריטים בראשותו של אלבני כבשו את המקום לראשונה. ובמלחמת העולם השנייה הם הציבו בראש ההר רדארים ומתקני גילוי למטוסים של הגרמנים. מכאן נובע השם "גבעת הרדאר" שניתן לו לראשונה. הפלמ"ח נלחם בבריטים בקרב עז כאן בדיוק במהלך מלחמת העצמאות . כוח משוריין של הפלמ"ח עלה לגבעה , אך נבלם ע"י הבריטים שהעבירו אותם לידי הערבים .  אירוע עגום זה הסתיים ברצח חיילי הפלמ"ח ע"י הערבים. הבריטים מסרו את השליטה בהר זה לערבים . הפלמ"ח חזר לכאן  מלווה בכוח נוסף וכבשו אותו מידי הערבים.

שבועיים לאחר מכן הירדנים כבשו את גבעת הרדאר ושלטו בו בין השנים 1948- 1976. חרף ניסיונות נוספים וחוזרים של הפלמח להחזיר את השליטה בגבעה לידנו הם כשלו. במהלך תקופה זו הגבעה בוצרה היטב ונבנו בה בונקרים למניעת התקפות חוזרות אם זאת במלחמת ששת הימים בשנת 1967 המוצב נכבש באופן סופי ע"י גדוד שריון הנקרא " חרמ"ש 101" השייך לחטיבת השריון של הפלמ"ח(הראל). ומאז ועד היום הוא בשליטה ישראלית. בשנת 86 הוקם היישוב היהודי "הר אדר".

ג'יפ באנדרטה חטיבת הראל

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אנדרטת חטיבת הראל בהר אדר

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן