גבעת הברושים

רקע

 

 

גבעת הברושים במודיעין שבילי הליכה, ברושים, פרחים בשלל צבעים. גבעה מרשימה ונופים משכרים של הרי יהודה והסביבה.

חירבת אום רוג’מן הלא היא גבעת הברושים, גבעה המתנשאת מעל כל האזור וצופה על כולו מלמעלה: בית סירא; מודיעין; רעות; מכבים, עמק איילון ועוד.

הגבעה כולה  מרושתת בשבילים מסומנים המפנים את המטייל לפינות חמד ונקודות תצפית מהיפות בישראל.

בייחוד בעונה זו של השנה שהפריחה בשיאה. ניתן לראות פרחים רבים כגון: תורמוס ההרים, פשתה מצויה: נוריות; סביונים; קחוונים; כלניות; רקפות לבנות וורודות;  חרדל השדה; חרציות; אחירותם החורש ועוד.

תיאור גבעת הברושים

איך שמתחילים את המסלול מהחניון אשר צמוד לכיכר של רעות, מבחינים בפריחה הרבה שעוטפת את הקרקע.

במקום ישנם שרידים של בוסתנים שהיו כאן, עדות לכך היא עצי הזית הרבים שניטעו והטרסות החקלאיות הרבות הנמצאות כאן.

מלווים בפריחה ססגונית עונתית בתמונה : ציפורנית מצרית שבילים מובלים את המטייל אל תוך המסלול שהוא סיפור בפני עצמו, מעבר לפריחה שצובעת כל פינה בשלל צבעים וגוונים המקום כולו עתיר סלעים ועצים תמירים שנותנים תחושה של הליכה בתוך קרחת היער.

פריחה ורודה גבעת הברושים
פריחה ורודה גבעת הברושים

כבר בהתחלה מבחינים בשילוט המוביל אל המסלול הנכסף: גבעת הברושים ישר, מצפה אמנון ימינה.

ברושים מסודרים בשורה כמו חיילים במסדר צבאי, בפאה השמאלית של השמורה, ונדמה כאילו הם יוצרים גבול המקיף את  הגבעה ותוחם אותה. במקום הוקם מיזם מיוחד להשבת דבורי הדבש הנעלמות חזרה לסביבה הטבעית שלהן, זאת באמצעות כוורות ייחודיות הנקראות, כוורות ביו-דינאמיות.

כוורות מסוג זה הן כוורות טבעיות לחלוטין, ללא התערבות יד אדם וללא שימוש בחומרים מלאכותיים וכל הדבורים אשר בכוורת ניזונים ממזון טבעי לחלוטין. במהלך המסלול מתגלים מבעד לעצים, נופים של רכסי הרי יהודה והסביבה. גבעת הברושים נמצאת בקרבת הגבעות הדרומיות של מודיעין שבחודשי האביב מוריקים ועשרות שקדיות צובעות בלבן צחור את אחוריה של העיר מודיעין.

גבעת הברושים באביב
גבעת הברושים באביב

עוד במסלול – ווילה ערבית עתיקה של משפחת חוסייני. מה שלכם נותר הוא ללכת לאיבוד בין השבילים הרבים בגבעה ולהנות מאחד המקומות היפים באזור מודיעין. אחד מבעלי החיים אשר נפוצים באזור זה של הגבעות אשר מקיפות את מודיעין, הוא העקרב הצהוב המצוי, מדובר בעקרב בעל ארס קטלני, בייחוד בתקופה זו של השנה כאשר הוא בתרדמת ואינו פעיל – אז הארס שלו מרוכז מאוד.

עוד במקום בעלי חיים נוספים כגון: חומט; נדלים; כדרורונים, מקום משכנם של אלה ואחרים הוא תחת הסלעים שנמצאים פה למכביר בכל רחבי הגבעה, המלווה גם בגדרות אבן מהמאה ה- 19.עוד במקום עצים בעלי גיל מופלג – זאת ניתן לראות על-פי הגזע העבה שלהם.

מצפור אמנון ליפקין שחק

מצפור אמנון ליפקין שחק

אחת מפנינות המקום היא מצפור אמנון ליפקין שחק- מצפור שהוקם לזכרו של של רמטכ”ל  צה”ל, שהיה מתושבי רעות.

למצפור אפשר להגיע בשתי צורות :

  1. מתוך הכניסה הראשית לגבעת הברושים ממשיכים עם השביל אחרי שתי דקות הליכה תראו מימינכם מצפה ענקי.
  2. לנסוע ישירות עם הרכב עד הכניסה למצפה משם יש דרך מונגשת. (שיוצאים מהכיכר ברעות לתוך דרך העפר , במזלג הראשון בו אתם נתקלים קחו ימינה וסעו לאורך גדר המערכת עד שתגיעו למצפור).המצפה מאוד רחב ומרשים. יש  שילוט והסבר קולי בעברית (בעמדת מידען) על האיש, פועלו וחייו הקריינית היא רעייתו של אמנון ז"ל טלי . התצפית מהמקום שבנוי כמו אוהל צבאי, מרשימה במיוחד. ורבים מגיעים לכאן למנוחה של שעות אחר הצהריים בסוף השבוע להיאנח ולהתענג אל מול הנוף המדהים הנשקף מנקודה זו של הגבעה.

מן הגבעה ניתן לראות באופק הקרוב את הגגות האדומים של בתי שכונת מכבים. ובאופק הרחוק את הכפרים הפלסטינים : בית סירא ובית לקיא. למטה ניתן לראות את עמק איילון ומעליו את הרי יהודה.

אמנון ליפקין שחק ז"ל היה הרמטכ"ל ה 15 בצה"ל.

אדם שהשתתף בהרבה ממלחמות ישראל אך לצד זה האמין בהקשבה , כבוד והידברות.

הוא נולד בעיר תל אביב בשנת 1944 הוא שירת בחטיבת 35 של חטיבת הצנחנים בחיל יבשה . ועבר את כל שרשרת הפיקוד הצה"לחת החל ממפקד  מחלקה , מפקד חטיבה עד תפקידו האחרון רמטכ"ל..

הוא זכה וקיבל את עיטור העוז הנחשב לעיטור מכובד בצה"ל.

בין המבצעים שהוביל : "אביב נעורים"(מבצע צבאי בלבנון במלחמת כיפורים ) , מבצע שלמה(העלאת יהודי אתיופיה ב 91 לישראל).

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
גבעת הברושים -מודיעין מכבים רעות

לסיכום:

גבעת הברושים היא מסלול מעגלי קליל, אידיאלי בימי שישי אחרי הצהריים כטיול מרגיע ופורח עם עצים, המרגיש כמו הליכה ביער מרווח, עם עצים משוננים ורבים אשר מגדירים מחדש את המושג טבע אורבני. גבעה זו היא חלק ממארג של גבעות ירוקות (בחורף ובאביב) המקיפות את העיר מודיעין.

איך מגיעים ?

בוויז : גבעת הברושים.

אם הגעתם מכביש 443 פנו לכיוון הרחוב "שדרות יאיר פרג" (כביש שובר לאורך דרך הפטרולים). זהו כביש העובר במזרח העיר מודיען -מכבים רעות ומוביל בסוף למכבים ורעות.

חילפו על פני הרמזורים עברו ת הכיכר הראשונה למכבים. לאחר מכן בכיכר הבאה המובילה לרעות. אחרי היציאה השנייה תראו שניתן לעלות לדרך עפר והמדרכה מחוקה. עלו וסעו בדרך העפר לאחר כ 100 מטרים תגיעו למזלג . קחו בו שמאלה סעו ישר עד שתגיעו לחניון עפר שמולו שער. כאן מתחיל המסלול.

עקרב צהוב בגבעת הברושים

איך מגיעים:

הזינו בוויז “גבעת הברושים”, למי שמגיע ללא וויז אז צריך לנסוע ברחוב יאיר פרג עד שמגיעים לכיכר הכניסה לרעות, בתוך הכיכר ישנה עליה לדרך עפר המובילה לשביל, עלו עליה סעו על השביל עד שתגיעו לחניון שם תחנו ולכו בעקבות השביל. המקום אינו נגיש לעגלות מאחר שבחלק מהשבילים יש סלעים.

מה בסביבה:

גבעת התיתורהגבעת שר.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן