לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

בריכת רם

רקע

ברכת רם המכונה  גם בירכת רם הוא אגם ענקי הנמצא סמוך לכפר הדרוזי מסעדה.

רקע על בריכת רם

בירכת רם הוא מאגר מים ענקי המשמש בעיקר לגידולים חקלאים של תושבי האזור . אך מהווה גם מנוף תיירותי בעל ערך רב. למשל תעשיית צימרים ברכת רם משגשג בשנים האחרונות.

בריכת רם היא חידה שטרם נפתרה וישנן כל מיני הערכות לגבי מקורות המים שלה. סברה אחת טוענת שישנם מעיינות תת-קרקעיים בתחתית ובדפנות האגם המזינים אותו ללא הרף. סברה אחרת מתייחסת שבירכת רם שכידוע הינו לועו של הר געש קדום שאינו פעיל. ניזונה בכלל ממי הגשמים וממי הפשרת שלגי החרמון.

ברכת רם נמצאת בבקעת יפעורי אשר בצפון רמת הגולן. היא נמצאת בגובה של כ -1000 מטרים מעל פני הים. תופעה שאין לה אח ורעה בישראל. אורכה של הבריכה כ -900 מטרים לערך ורוחבה עומד על כ 650 מטרים. קערת הענק הזו מכילה כ -7 מיליון מטרים מעוקבים .סברה גיאולוגית נוספת היא שבריכת רם היא בכלל דולינה – כלומר בתחתית שלה ישנם חללים גדולים בהם נאגרים המים וזו הסיבה שהבריכה אינה מתאדה וכל הזמן עולים משם המים כלפי מעלה.

פריחה ליד בירכת רם

בריכת רם רחצה

נשאלת השאלה הגדולה ע"י מטיילים רבים : "האם אפשר לשחות בברכת רם"?

ובכן הדעות חלוקות , בביקור שלי במקום במסגרת  טיול בשביל הגולן , התרחצתי בבריכת רם , המים קרים למדי , עמוקים מאוד נקיים ומאפשרים שחייה ורחצה בהנאה גמורה. חלק מהטענות מתייחסות לכך שהאגם אינו נקי ולא ראוי לרחצה כי תושבי המקום משליכים אשפה לתוכו. חייב לציין שלא נתקלתי בכמות אשפה או לכלוך חריגה בתוך המים ובסביבת האגם מחוצה לו.

לאורך שפת האגם האובלי, ישנם מקומות חביבים לישיבה על שפת האגם.

מה אפשר לעשות ליד בריכת רם

ובכן מסתר שיש אטרקציות רבות ואפשרויות לינה רבות הצמודות לבירכת רם. מקום יפהפה ואהוב מאוד על ציבור המטיילים הוא "במבוק פארק ברכת רם" . זהו קמפינג הכולל לינה בחושות הפונות לשפת האגם. אפשרות נוספת היא הזמנת שייט קייאקים או סירות בתוך האגם. מעבר לבמבוק ברכת רם , ישנם על שפת האגם אפשרויות לינה רבות כגון : צימרים בריכת רם הפונים לעברו. אפשרות נוספת שהיא אטרקציה לכל המשפחה : קטיף עצמי של דובדבנים בתקופת הקיץ.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
אגם ברכת רם במסעדה

תיאור המסלול לבירכת רם

אפשר לבחור את העדפה שלכם מכלל אפשרויות הטיול סביב בריכת רם.

הראשונה היא לבעלי רכב שטח להגיע דרך הסימון הירוק להקיף את האגם ולרדת אליו בכל מיני נקודות גישה. אפשרות שנייה להקיף אותו כלומר ללכת לאורך טיילת ברכת רם , במקביל לאגם ולהביט במראהו הכובש והמהפנט. אפשרות נוספת במסגרת טיול בשביל הגולן לעצור כאן לשכשך רגליים או להתרחץ בו כפי שאני עשיתי. חובבי הליכה שמעוניינים לשלב טיול הליכה יגיעו לנרקודה הבאה: סעו על כביש 98 – הכביש המוביל מאל – רום  למסעדה , כביש זה עובר ממש במקביל לשמורת יער אודם. ממש לפני בוקעתא(כפר דרוזי) עליכם לפנות לעבר השביל המסומן בירוק. החנו את כלי הרכב ליד הסימון. והתחילו ללכת דרך מטעי עצי הדובדבן המוריקים מרחק של כ1.5 ק"מ לכיוון בריכת רם. לא מומלץ לעשות זאת בשעת השיא בקיץ בהם רמת הקרינה גבוהה כי המסלול אינו מוצל.

החלופה הפשוטה יותר הן לבעלי מוגבלויות והן לכאילו שרוצים לעצור להפסקה ליד בירכת רם ללא הליכה ץ היא פשוט להגיע עם הרכב עד האגם. לשבת ולאכול באחת המסעדות הדרוזיות כנאפה או חומוס ולהתענג על האגם התכול שבמרכז.

תצפית אל אגם ברכת רם

לסיכום

ברכת רם מספקת אפשרויות בילוי רבות ומגוונות : לינה, אטרקציות, רחצה באגם, טיול רומנטי לאורכו, קמפינג, קטיף עצמי ועוד. יופיה של בריכת רם ננטע היטב בזיכרון מיקומו הגבוה , הנמצא בין עמק יפה המוקף הרים ושדות חקלאים שמעליו כיפתו הצחורה של החרמון. הפכו אותו ליעד מבוקש בקרב מטיילים ונופשים בחופשה בצפון.

איך מגיעים

בוויז : "בריכת רם"  הוראות מפורטות בתיאור המסלול שלעיל.

היכן מומלץ לטייל בסביבת בריכת רם

עין חרמון ; אתר החרמון ; שמורת נחל דן ; מעיינות הבניאס ; מבצר נמרוד.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בריכת רם

מיקום במפה

דילוג לתוכן