Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

בריכת הנופרים - גן לאומי

לא לכל המטיילים מתחשק לנסוע הרחק  לצפון  או להדרים למרחקים אינסופיים כדי לחוות ולהנות מהטבע הישראלי. מסתבר שבאזור המרכז יש מלא מקומות שווים לטייל .בריכת הנופרים בגן לאומי ירקון היא אחת מהן,  מקום שניחן ביופי נדיר שלא ניתן לעמוד בקיסמו.

ליד גן לאומי ירקון  תל אפק ממש בחצר האחורית של העיר שוקקת החיים  פתח תקווה מסתתרת לה פנינת טבע קסומה ויפה הנקראת בריכת הנופרים.  טיול קצר במיקום אידיאלי במרכז הארץ.בריכת הנופרים היא בריכת מים שפעילה כל ימות השנה. היא ניזונה ממקורות הירקון, אורכה כ- 100 מטרים לערך. והיא מוקפת בצמחיית קנה אשר אופיינית לאזורים עשירים במים. בסביבה יש מגוון רחב של צמחייה למשל : עצי ערבה וצמחיית של גדות נחלים כגון הרדוף הנחלים. הבריכה מכונה על שם צמח הנופר הצהוב ,זהו  צמח מים אנדמי הגדל בבריכות מים. בחודשי הקיץ הוא בעל פריחה מרשימה של צהוב קטיפתי עבה ומוצק שלעיתים נדמה כי הפרח הינו מלאכותי. הנופרים מכסים את כל פני הבריכה, עם העלים המיוחדים שלהם וצובעים אותה בצהוב וירוק. בשאר ימות השנה הנופר אינו פורח אך עליו מכסים את בריכת המים ומעניקים לה כסות ויופי.

הנופר הצהוב הוא פרח רב שנתי בעל תפרחת צהובה , אשר גדל בבריכות מים בישראל . בעבר אזור התפוצה של הנופר היה בעמק החולה ועם השני הוא תורבת ובית הגידול שלו הוא גם בגנים מלאכותיים כמו גני הנדיב. עוד בביכת הנופרים שטים להנאתם במים הצלולים של הבריכה דגי לבנון הירקון ושפמנוני ענק בצבע אפור ולשחור.

בריכת הנופרים

תיאור המסלול

הבריכה מהווה את "כספת הטבע" של הירקון ומעניקה לצמחים ולבעלי חיים רבים המתקיימים כאן בשמורת ירקון הגנה ומסתור. מקורות הירקון היא קבוצת מעיינות גדולים הנובעים בסמיכות זה לזה ומזינים את נהר הירקון. רוב המים נשאבו ע"י חברת מקורות ולכן היה חשש להתייבשות הנחל ועל כל לפני שנים ספורות הוחלט להזרים כמות מים קבועה כדי להחיות את הירקון באופן מלאכותי.

המים שמוזרמים לתוך הנחל פורצים דרך צינור  שהופך למפל מים וזורם אל תוך בריכה עגולה ויפה המתהדרת בפרחי הנופר הצהובים. אל תוך הבריכה הכניסו את הדג לבנון הירקון , זהו דג שנכחד בגלל ההתייבשות של מקטעי הנחל וכעת הושב לכאן. אם תרצו להמשיך ולטייל בשטחי הגן הלאומי ירקון אז לא כדאי שתפספסו את הפילבוקס  (בניין שמירה קדום) ובהמשך את גשר בית הבטון  הנמצא כ 600 מטרים הליכה מכאן  – זהו מבנה ששימש כבית משאבות והוקם בשנת 1912 ומכאן אם תמשיכו עוד כ 200 מטרים תגיעו לנפתול האבוד הנמצא ממש בקרבת כביש 5 .

את המסלול הזה ניתן לעשות ב 2 אפשרויות :

הראשונה (מוקלט למטה המסלול) להגיע לחניון שביל ישראל , לנסוע לאורך הגדר של שמורת תל אפק כקילומטר לערך בדרך עפר (מתאימה לפרייבט). עד שמגיעים ללשער סגור עם שילוט "שמורת גן לאומי ירקון". חנו את כלי הרכב ברחבה הסמוכה לשער משם הולכים ברגל כחצי שעה  (כ 800 מטרים לערך ) שביל זה הוא חלק משביל ישראל ומסומן כך.

לאחר הליכה בשמש תגיעו לאזור עם הרבה צמחיה ושער משמאל (בלילה סגור – פתוח רק בשעות היום). היכנסו בו ורדו למטה לתוך מעבר של סלעים עם מעקה ברזל מעל הנחל.  עד שמגיעים לבריכת הנופרים.  בחלק הראשון ראורים את כל פני הבריכה מנקודת תצפית מוצלת תחת עצי אקליפטוס (פחות מתאים לפיקניק יותר לקפה בקטנה כי אין פינת ישיבה זהו מדרון ).  לנקודה השנייה שלטעמי יפה יותר – ממשיכים עוד קצת עם השביל כ -5 דקות,  פונים ימינה ,מגיעים למעיין רחבה גדולה,אפשר ללכת לאורך המפל שנמצא בצד שמאל,  ממנו מגיעים המים לבריכה. בקצה הרחבה, ניתן לראות מקרוב את בריכת הנופרים ואת קרקעיתה – מרוב שהיא צלולה.

כמו כן במרכז הרחבה תראו שילוט על בריכת הנופרים והסבר על המקום , כאן אפשר לעשות פיקניק עם מחצלת מתחת לאחד העצים האזור מישורי.

האפשרות השנייה  היא להגיע מכפר הבפטיסטים , ממשיכים ישר אל תוך שביל ישראל עד שמגיעים לשער השני המוביל אל בריכת הנופרים.

נופר צהוב -גן לאומי ירקון

איך מגיעים לבריכת הנופרים : בוויז הזינו : בריכת הנופרים

אם הגעתם בחלופה הראשונה עליכם להגיע לגן לאומי תל אפק – אם הגעתם מפתח תקווה עלו דרומה על כביש 40 פנו שמאלה לכביש 483 .חלפו על פני נעלי נגה, פנו שמאלה לפי השילוט "תל אפק – מבצר אנטיפטרוס" – סעו כל הזמן בצד ימין (לא להיכנס לתל אפק) לאורך הגדר עיברו חניון לילה של רשות הטבע והגנים עד שתגיעו לשער עיצרו וחנו לצידו.

שעות פתיחה: שעון קיץ : א'-ה' ושבת: 8:30-16:30 ו' וערבי חג: 8:30-16:30
                    שעון חורף כמו קיץ רק סגירה שעה לפני.
*** נא לשמור על הניקיון.
*** חל איסור להיכנס למים.
*** אין צורך לתאם או לשלם על הכניסה.
בריכת הנופרים ירקון

כפר הבפטיסטים

מקום נוסף בו מומלץ לבקר הוא כפר הבפטיסטים הנמצא לא הרחק מהמקום יש שילוט בצבע חום בולט בכניסה לכפר. הבפטיסטים הם זרם בנצרות , זוהי עדה שהחלה דרכה בשלהי המאה ה 17 באנגליה  והקימה את מרכזה בישראל כאן. בתחילה המקום היה בית יתומים וכיום שינה ייעודו למרכז תפילה עבור חברי הקהילה. הבפטיסטים אינם מכירים בטקס ההטבלה של תינוקות כמו שאר הזרמים בנצרות מהסיבה שהם סבורים שכל תהליך האמונה צריך להיות מבוסס על בחירה אישית ועל רצון חופשי בכל גיל. המילה בפטיסט בלטינית היא מטביל הכוונה כאן היא שכל אדם שרוצה להשתייך אליהם צריך לטבול עצמו במים כדי להימנות עם העדה.
גודל המקום כ 300 דונמים – יש בו גם מגרשי בייסבול, יש לציין שמרבית המאמינים גרים בארה"ב.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בריכת הנופרים

מיקום במפה

דילוג לתוכן