לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

בריכת המשקפיים

רקע

נחל זוויתן הינו אחד הנחלים המרשימים ברמת הגולן. אורכו של הנחל הוא כ 26 קילומטרים , יש לו שני חלקים זוויתן עליון וזוויתן תחתון.

נחל זה מתחיל מרכס בשנית , סמוך לשביל הגולן מקטע מס' 6. ומסתיים בחלקו התחתון של הנחל בבריכת המשושים.

נחל זוויתן הוא נחל מאוד מעניין למטיילים בכלל ולאוהבי נחלים בפרט.

חלקו העליון של הנחל מאתגר, הוא כולל מפלים ובריכות מים עמוקות אחת מהן היא בריכת המשקפיים. בחלקו האמצעי של נחל זוויתן יש גם את הנקיק השחור – זהו אזור אתגרי המאפשר סנפלינג על מצוקיו של הנחל.

גווני הסלע משתנים חלקם בצבע חום בהיר וחלקם שחורים בקטעים מסוימים של הנחל. אחד היתרונות הגדולים של בריכת המשקפיים אשר בנחל זוויתן עליון. היא העובדה שניתן להתרחץ ממש כמו בבריכת שחייה וזה חשוב בימות הקיץ.

בריכות אילו ניזונות ממעיינות שנמצאים על אפיק הנחל. הבריכות עמוקות הללו קרויות גם "הבריכות המשושות" על שום צורת המצולעים בצידן.

בריכות אילו הופכות את הטיול הזה לנחל זויתן עליון למסלול רטוב.  ציפוי הבזלת היפהפה המחפה את אזור הבריכות וגם הצמחייה סביב כגון :גרגיר הנחלים.

נותנות שיק של טבע פראי ואקזוטי לשמורה זו.

בריכת המשקפיים נחל זויתן עליון

תיאור המסלול לנחל זוויתן עליון – בריכת המשקפיים

קיימות בגדול 2 אפשרויות לעשות את המסלול הזה למשושי נחל זוויתן (בריכת המשקפיים):

1.המסלול הקווי – זהו מסלול הדורש הקפצת רכבים.  מתחילים מאזור קצרין  על כביש 87 נכנסים לתוך קצרין .דרך השוק העירוני  או דרך רובע 10 /גן מיקולוב. משם יורדים עם השביל האדום לאורך אפיק נחל זויתן ,כל הזמן הולכים ישר עליו . עד שמגיעים לבריכת המשקפיים (זוג מעיינות עמוקים ומרעננים) . מכאן המשיכו למפל זויתן ולאחר מכן פנו שמאלה על הכחול עד שתגיעו לחניון שייח חוסיין שם יחכה לכם הרכב השני שלכם(ראו הסבר הגעה במסלול המעגלי). חלופה זו בערך 2.5 ק"מ מקצרין עד לבריכות.

2. המסלול המעגלי – עליכם להגיע לחניון של שמורת יהודיה  על כביש 87 פנו ימינה (אם הגעתם מכיוון צפון) . משם סעו כ- 1500 מטרים עד שתגיעו לחניון שייח חוסיין (שרידים של כפר סורי ) . החנו את רכביכם שם והתחילו ללכת עם השביל המסומן בצבע כחול. לכו עד שתגיעו להתפצלות שביל זה ל 2 שבילים . פנו פה ימינה לכיוון השביל המסומן בצבע שחור. לכו כאן כ 1.5 ק"מ תוך שאתם חוצים את ערוץ נחל זויתן (בקיץ יבש בחורף בוצי ויש שלוליות).  בהתפצלות הבאה פנו שמאלה ועלו על הסימון האדום . שביל זה יוביל אתכם למפל הזויתן  כ- 350 מטרים מנקודה זו תגיעו לבריכת המשקפיים ("משושי הזויתן").

אילו שתי בריכות ענקיות ומרשימות  הכלואות בין סלעי בזלת מצולעים, המאפשרות התרעננות באחד מנחלי הגולן השווים יותר. מפה לאחר הפסקת התרעננות . המשיכו ללכת בשביל המסומן באדום לאחר כ 1000 מטרים הליכה תגיעו לתצפית על מפל הזויתן. יש באפשרותכם לרדת למרגלות המפל ולחזור חזרה לכאן. או פשוט לוותר ולהמשיך במסלול ההליכה עם הסימון האדום עד שתגיעו להתפצלות נוספת בה עליכם לפנות ימינה לשביל המסומן בצבע כחול . שיחזיר אתכם חזרה לחניון שייח חוסיין היכן שהשארתם את הרכב. אורכו של מסלול זה הוא כ 6 ק"מ ייקח לכם בין 5 ל 6 שעות תלוי גם אתם עוצרים בדרך לערך. חשוב לציין שכל המסלול הזהו חשוף לשמש, לכן חשוף להצטייד במספיק מים.

**** 2 החלופות הללו יחייבו אתכם בתשלום עבור כניסה לשמורת היהודיה. יש חלופה שלישית בה לא תשלמו כלום אבל האחריות היא עליכם (במידה וחס ושלום קרה לכם משהו בשטח השמורה) .

נקודת יציאה מקצרין  (מהשוק העירוני או מגן מיקולוב ) הלוך עד 2 הבריכות של משושי הזוויתן(המשקפיים). ,בלי ללכת למפל הזוויתן.  וחזרה באותה דרך בדיוק.
מי שרוצה ללכת למפל ולחזור אפשרי לגמרי, רק יאריך  לכם את הדרך. היתרון בחלופה זו שהיא מתאימה גם למי שהגיע רק עם רכב אחד ורוצה לעשות המסלול.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל זויתן עליון

לסיכום

מסלול זה של נחל זוויתן עליון ובריכות המשקפיים הוא בין היפים בגולן . מדובר בתופעה מיוחדת במינה בהם מתחיל נחל זויתן (שאגב קרוי כך בגלל הזויות הרבות והמיוחדות הנוצרות בזרימתו). הוא עובר דרך תעלות מים צרות הנקראות "מסילים".
מים אילו מתנקזים אל תוך ערוץ קניוני ורחב של הזויתן שבמפגש עם אבני הבזלת נולד מפל גדול ויפה.

בריכת המשקפיים בנחל זויתן עליון

היכן ניתן לטייל בסביבתו של נחל זוויתן עליון

בריכת אניעם ; נחל אל על ; עין פ'חורה ; עין תינה

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

דילוג לתוכן