לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

בריכות שלמה

רקע

בריכות שלמה הן בריכות אגירה קדומות מתקופת בית שני. הבריכות נמצאות לא הרחק מבית לחם באזור גוש עציון.

קצת היסטוריה

כשנחתמו הסכמי אוסלו ב' ונמסרה העיר בית לחם לידי הרשות הפלסטינית. הוסכם כי בריכות שלמה שמדרום לעיר ושנבנו בימי הורדוס יהיו בשטח C. אלא שלצד ההסכמה הזו שבאה בעקבות חשיבותו הארכיאולוגית של המקום. על המפה סומן הקו מדרום לבריכות, הפלסטינים 'קפצו' על הטעות כמוצא שלל רב ובמשך שנים מנעו ביקור של מטיילים ישראלים במקום.

תושבי האזור מתארים בריכות גדולות באורך של למעלה ממאה מטר וברוחב של יותר מעשרים מטרים בהן נהגו לטבול. עם השנים יזמו אנשי בית ספר שדה כפר עציון סיורים במקום בתיאום עם חטיבת עציון שאפשרה לאורך הזמן ביקור בבריכה התחתונה.

בחול המועד הקרוב ובתיאום עם החטיבה המרחבית  נקיים סיורים גם בבריכה האמצעית ובזו העליונה. המצטרפים יזכו ב סיור ייחודי לאחד מהמונומנטים המרשים בארץ ישראל – ברכות שלמה. לאחר הביקור בברכות נמשיך לחורבת אל חוח' – עיטם המקראית.

בריכות שלמה הן מערכת של בריכות אגירה קדומות שבמקור שלהן שימשו כמקור לאספקת מים לירושלים בתקופה של בית שני. אין  מידע מדויק באשר למי בנה את בריכות שלמה חלק סבורים שהבריכות נבנו ע"י הרומאים , מעריכים כי המלך הורדוס בנה אותן.  חלק סבורים בתקופה החשמונאית וחלק אף ייחסו את הקמת הבריכות לתקופתו של ביברס המנהיג הממלוכי הידוע. גם יוסף בן מתתיהו היסטוריון וסופר מציין בכתביו ששלמה המלך נהג לנפוש כאן.

מקורות המים של בריכות שלמה הגיעו דרך אמת מים ארוכה הנקראת "אמת הביאר" . הדבר יתאפשר תודות לחציבה נמרצת מתחת ומעל פני הקרקע וכן שימוש בשיפועים בקרקע כדי לאפשר זרימה רציפה של מים דרך אמת המים ממעיין הביאר הנמצא סמוך ליישוב אפרת שבגוש עציון. אמת מים זו ארוכה מאוד כ 5 ק"מ ויש בה פירים רבים.

מבקרים שהיו במקום מתארים את הבריכה התחתונה כמרשימה ביותר. כל הבריכות בנויות מאבן גזית ועושות שימוש במי גשמים ומי האמה כדי להתמלא כל הזמן , בכל זאת עומק של 15 מטר  וגודל בריכות שכזה מדובר על כמויות מים עצומות.
הסיור המתקיים כאן בחול המועד אורך כ- 4 ק"מ עם ליווי צבאי צמוד . מתחיל בגבעת הדגן ביישוב אפרת שבגוש עציון. הסיור כולל ביקור בבריכות שלמה ולאחר מכן ביקור בעיטם המקראית – חורבת אל חו'ח.
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

היכן נמצאות בריכות שלמה :

בריכות שלמה נמצאות ליד בית לחם לא הרחק מהכפר אל חאד'ר . יש לתאם הגעה מראש עם כפר עציון  כדי להצטרף לסיורים המתקיימים שם בייחוד בחול המועד פסח וחול המועד סוכות.

שימו לב האזור בעל רגישות ביטחונית גבוהה(שטח b) אין להגיע בלי תיאום מראש עם ביה"ס שדה כפר עציון בטלפון : 02-9935133.

בוויז : בריכות שלמה.

איפה עוד לטייל באזור : עין דובק -עין סג'מה ; עין אל הוויה

קרדיט תמונה :  ירון רוזנטל – אישור שימוש ביה"ס שדה כפר עציון

לתיאום סיור זה או אחרים : https://www.k-etzion.co.il/

   כרמי יוגב
   יועץ תקשורת ומנהל פרויקטים | זליגר שומרון תקשורת

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בריכות שלמה

מיקום במפה

דילוג לתוכן