Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

בית לאה - טבילה בירקון

בית לאה היא נקודת טבילה על נחל הירקון הנקי שנמצאת בליבו של גוש דן במרחק נגיעה מפתח תקווה.

לנחל הירקון מקורות רבים : נחל רבה, נחל שילה ונחל קנה. בחלקו המזרחי יותר הוא ניזון ממעיינות נקיים מראש העין. בית לאה שנמצא לא הרחק מפתח תקווה סמוך לצומת ירקונים. הוא בית משאבות עתיק אשר בעבר הרחוק נהגו לשאוב מים ממי המעיינות שזרמו פה בשפע , בעזרת מבנה המשאבות הסמוך , הישר אל תוך הפרדסים הסמוכים. כיום המבנה נותר שומם ועירום וחסר תכלית אך מתחתיו עדיין חי וזורם נחל הירקון הנקי.

לא פלא שמשפחות כל כך רבות פוקדות את המקום בסופי-שבוע , בחלק השמאלי של נקודת רחצה זו יש חבל טרזן, התפוס היטב בין גזעיהם העבים של האקליפטוסים הענקיים הגדלים על גדות הנחל. ממנו הילדים יכולים  לנתר הישר אל תוך המים הנקיים והרדודים בעומק ממוצע של כמטר וקצת. בחלק הימני יש מפל קטן שמהווה אטרקציה לילדים ומשפחות שאחריו ממשיך לזרום הנחל בפיתולים אינסופיים.

לא בכדי זכה המקום לכינוי "המעיין הסודי של פתח תקווה".

בית לאה - מקורות הירקון

צריך לשפשף את העיניים כדי להבין ולראות שמדובר בעובדה חסרת תקדים שבתוך אחד האזורים האורבניים הצפופים ביותר במרכז מדינת ישראל. נמצאות פינות טבע חלומיות ירוקות לאורך נחל הירקון שמאפשרות טבילה והתרעננות.מעבר לאזורי הרחצה, המפל היפה וצמחיית הקנה סביב , אפשר לשלב מסלול טיול רגלי לאורך גדות הנחל , על תוואי של שביל ישראל לכיוון מערב. במהלך המסלול לשמאלכם זורם לו נחל הירקון ומולכם מנהרות של צמחיית קנה רבות שבתקופת הסתיו והאביב מלוות במשבי רוח רעננים. המסלול הוא קווי כלומר צריך לחזור אותו ,תלוי כמה אתם רוצים ללכת…

רבים מנצלים את הנקודות הללו על הנחל לצורך הקמת אוהל.  או פשוט מגיעים קבוצות או זוגות שפשוט יושבים עם מחצלת לאכול את ארוחת הבוקר של שבת. כמובן שגם מכאן ניתן לנתר למים ולרחוץ בהם בהנאה מרובה.הגוון הירוק שולט ביד רמה לאורך הנחל.ומשרה אווירת פסטורליה אינסופית סמוך לכרך הסואן של גוש דן.

בית לאה - נחל הירקון

בית לאה הוא שם שניתן למקום במקרה כתוצאה מגרפיטי של המילה "לאה" על בית המשאבות הסמוך לנחל. נקודה זו היא חלק ממקורות הירקון הנקיים וכיף לבלות עם כל המשפחה על גדות הנחל שבחלקים גדולים הוא אף מוצל מן השמש. צריך להיזהר שנכנסים לנחל יש המון סלעים חשוב לעשות זאת עם נעליים או סנדלים.

מסלול לאורך מקורות הירקון

אז איך מגיעים

בוויז : בית לאה מרכז . אם באתם מכיוון פתח תקווה סעו על כביש 40 , עיברו מתחת למחלף ירקונים מיד אחריו פנו ימינה לכיוון מזרח לכביש המוביל למחלף אלישמע.לאחר נסיעה קצרה פנו ימינה לכיוון מועצה אזורית דרום השרון. ממש לפני שער הכניסה פנו ימינה לדרך עפר וסעו לאורך הגדר כ 10 דקות בדרך עם לא מעט מהמרות אך רכב פרטי יעבור אותן בזהירות. עד שתגיעו למבנה בטון גדול. אזור הרחצה נמצא מתחתיו.אם אתם קוראים את הפוסט הזה בסמאטרפון לחצו על סמל הוויז בתחתית והוא יביא אתכם לנקודה.

היכן ניתן לטייל ליד

המפל נסתר בירקונים ; סולם דגים וסכר כנף לבנה ; תל אפק ומבצר אנטיפטריס ; בריכת הנופרים ; פארק קדם

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

4 תגובות

  1. היי שירלי ,
   בגדול מדובר בשמורת טבע כך שחל איסור רוב האנשים מגיעים לפיקניק קליל לצד הנחל. לגבי נגישות לעגלות , יש מרחק קצר מהחנייה למים שאפשר לעבור אותו עם עגלה לאט ובזהירות.
   גיל מערכת "בא לי לטייל"

 1. היי,
  הייתי היום בשעות הבוקר המאוחרות (אוקטובר, אמצע שבוע, יום שמשי) והשער בכניסה לשביל העפר היה סגור. יש גישה אחרת לנקודה? יש לכם מושג למה היה סגור?
  תודה! 🙂

 2. היי עינב , ייתכן והמועצה סגרה בגלל ריבוי המבקרים או סיבה אחרת.
  בכל אופן אפשר להגיע לנקודה ברגל , מהכניסה למועצה (היכן שפנית לשביל ימינה) זו אפשרות שקצת תדרוש הליכה של כ 1.5 ק"מ לאורך המסלול עם הרכב. אופציה נוספת היא לנסוע במקביל לכביש במידה ויש רכב שטח ולהגיע מדרום , לנסוע לאורך נחל הירקון.

  גיל "מערכת בא לי לטייל"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בית לאה מחוז מרכז

מיקום במפה

דילוג לתוכן