חניון באר מרווה

רקע

בחלקו המערבי של הנגב צמוד ליער שוקדה נמצאת ממלכת פריחת הכלניות העונה לשם באר מרווה. זהו אחד מאתרי הפריחה המובילים במסגרת פסטיבל "דרום אדום".

מדובר על חניון מטיילים מרשים ביופיו הכולל גבעות ויער שבינהם פורחות אלפי כלניות בצבע אדום זוהר.

שמביטים על האדמה זה מזכיר מופע אורות אדומים. השמש הזורחת על מרבדי הכלניות ממש "מדליקה " אותם כפי שמדליקים נרות.

כך זה מזכיר אלפי נורות אדומות על פני הקרקע. פריחה משגעת זו של אינספור כלניות מתרחשת מדי שנה בין החודשים ינואר ופברואר בשיאו של החורף.

באר מרווה קרויה על שמה ולזיכרה של מרווה בביאן ז"ל בת קיבוץ עלומים הצמוד לחניון זה. אשר נפטרה בטרם עת ממחלת הסרטן הנוראית בעודה בת 18 בלבד.

תיאור המסלול

המסלול מתחיל מתוך חניון כלי רכב.ממולו תראו שביל עפר צר שחוצה למעשה את מרבדי הכלניות. בשולי השביל משני עבריו ומוביל לבור קדום,  זוהי "באר מרווה" .

מבנה הבור מסקרן ומיוחד מאוד הוא עשוי מבוץ מוקשה(טיט) ובולט מעל פני השטח. הבור עצמו מחופה בסריגים המגן מפני נפילה לתוכו. הבור מיוחס לתקופה הביזנטית ומטרתו הייתה למנוע מהמים לחלחל אל תוך האדמה ולאפשר את אגירתם בתוך שטח הבור מומלץ להצטלם בקרבתו.

מכאן אם תמשיכו עם השביל ,תראו מולכם שדה ענקי של חיטה בצבע ירוק עז. ובהמשך השביל מצד שמאל תראו בור נוסף הנסתר בין שיבולי החיטה הירקרקים.

כלניות בבאר מרווה

מכאן השדה מסתיים ויש ירידה אל תוך יער עם עצים גבוהים שמתחתם פורחים באין מפריע כלניות אדומות כיין.  אפשר להמשיך ישר לחצות את היער ואז בדרך העפר לפנות ימינה ולהמשיך ישר אל תוך יער שוקדה .שגם הוא אחד מאתרי הפריחה המובחרים בנגב.

חלופה נוספת היא להקיף את שדה החיטה מצד שמאל שלו ולחזור עם השביל , לחניון. מהצד השני יש קטע גדול עם מרבדי פריחה המוגדר מצד שמאל עם פרדס של הדרים. ובצידו השמאלי חורשה קטנה.

לאוהבי אופניים מומלץ לשלב טיול על שביל נחל שובה – זהו שביל צר  ומיוחד שהוכשר במיוחד לרוכבי אופניים. אשר עובר לכל אורך חניון באר מרווה וחוצה את יער שוקדה. כך שלרוכבים מובטחת הנאה צרופה של רכיבת שטח, המשלבת מוקד פריחה מרהיב אדום ואטרקטיבי.

אורך המסלול : כ 1.5 ק"מ.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
חניון הכלניות - באר מרווה

סך המסלול המתואר המקיף את חניון באר מרווה כ 1 קילומטר. אפשר להעביר פה בשקט כשעתיים ואף יותר. אם החלטתם להציב מחצלת לפיקניק בחיק הכלניות הזוהרות באדום עז. נא אל תעשו זאת על הפרחים. לא חסר שטחים בחניון זה בהם ניתן לשבת בלי להרוס את הכלניות הססגוניות. כמובן שחל איסור לקטוף או לדרוך על הכלניות הן פרח מוגן.

לשימושכם מצורפת מפת הליכה במקום וסרטון .

דרום אדום -באר מרווה

לשאלת השאלות  איך מגיעים ?

הזינו בוייז : "חניון באר מרווה".

אם הגעתם מכיוון צפון עלו על כביש 4 וסעו איתו כל העת דרומה עד שהוא מגיע לצומת יד מרדכי , שם עליכם לפנות שמאלה. לכביש מספר 34 , המשיכו לנסוע איתו, הוא מתפתל ימינה אל מפלסים וכפר עזה (כביש 232), לאחר שחלפתם על פניהם.

תגיעו לצומת סעד , פנו בה שמאלה לכביש מספר 25, ובפנייה הבאה שוב ימינה לכביש מספר 232 לכיוון קיבוץ עלומים. משהגעתם לקיבוץ שמימינכם , פנו שמאלה על ציר מרווה  – וסעו בתוך דרך עפר לצד השטחים החקלאיים בקיבוץ כ 2 ק"מ לערך עד שתגיעו לחניון תראו שילוט עץ המפנה שמאלה ל"חניון באר מרווה" סעו קצת וחנו בצד הדרך, הגעתם. הכלניות מכל עבר.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עלומים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן