אנדרטה לפורצי הדרך

רקע

הערב יפתחו בכל רחבי הארץ טקסים ליום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה. אנדרטת פורצי הדרך לירושלים היא נקודת עניין הכוללת גם טיול קצר ותצפית מרשימה ליד מחלף שורש.

האנדרטה הנראת היטב מכביש 1 סמוך למחלף שורש וליד שואבה  עשויה מצינורות ברזל דקורטיבים ונמצאת על ראש גבעה. את האנדרטה שהוצבה פה בשנת 1967 תיכננה נעמי הנריק. אנדרטה זו היא חלק ממכלול אנדרטאות שהוקמו ברחבי ארץ ישראל לזיכרם של חיילי צה"ל שנהרגו בקרבות מלחמת יום העצמאות.

סיפור אנדרטת פורצי הדרך לירושלים

עם ההכרזה על מדינת ישראל באומות המאוחדות, פתחו הערבים במתקפות וקרבות חסרות תקדים שבעקבותיהם פרצה מלחמת יום העצמאות בתש"ח 1948.

המערכה על הדרך ירושלים היתה אחת מזירות הקרב הקשות והמשמעותיות ביותר במלחמה זו. במהלך שנת 1947 היו בירושלים כ 100,000 תושבים יהודים בלבד. קיומם היה תלוי בחיבור תחבורתי ושינוע  אמצעי לחימה , מזון, אמצעי רפואה , אמצעי לחימה ועוד מוצרים חיוניים מאזור המרכז והשפלה.

הערבים רצו לכבוש את ירושלים והדרך לכך הייתה ניתוק עורק התחבורה המרכזי שחיבר את ירושלים לאזור המרכז והשפלה (כביש 1 היום). עורק תחבורה יחיד זה לבירה היה קריטי וחיוני להישרדות תושבי העיר. באמצעות הפעלת מחסומים ומארבים שהציבו הערבים בדרך לירושלים הם ניסו לשתק ולנתק את העיר מהמרכז.

כוחות המגן היהודיים נאלצו להתמודד עם מכשול ומגבלה קשה שהוטלה עליהם ע"י הבריטים ששלטו בארץ עד שנת 1948 . הם מנעו מהכוחות לשאת נשק ובכך מנעו מהם להתגונן בפני ההתקפות הבלתי פוסקות של הערבים.

אנדרטה לפורצי הדרך

ועל כן התחבורה לעיר ירושלים אובטחה עם משוריינים ,כלי רכב מיוחדים ומלווים ומאבטחים שהצטרפו לשיירות אילו עם נשק שהסתירו מעיני הבריטים.

למרות המיגון והשריוניות האילו  ההתקפות היעילות של הערבים פגעו בנוסעי השיירות אנושות וירושלים הנצורה נותרה כמעט ללא אספקה חיונית.

המפנה בקרבות הללו קרה כאשר כוחותינו עברו מאסטרטגיית מגננה שכשלה כישלון חרוץ לריכוז כוחות ופעילויות התקפה ממוקדות בכפרים הערבים מהם הותקפו המשורייניות ורכבי המיגון שעלו לירושלים.

שינוי באסטרטגייה זו הביא למעשה לשיחרור ירושלים הנצורה ולצמצום משמעותי במתקפות תודות לכיבושם הסופי של הכפרים הללו.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
אנדרטה פורצי הדרך לירושלים

איך מגיעים

בוויז : "אנדרטת פורצי הדרך.

"אם הגעתם מתל אביב עלו על כביש 1 במחלף שורש פנו ימינה לכיוון שואבה עברו את תחנת דלק  ובכיכר הראשונה אחריה פנו בפנייה הראשונה ימינה. כביש זה יעביר אתכם מתחת למחלף שורש תגיעו לכיכר המשיכו בה ישר לכיוון פארק רבין וחניון דיפינבייקר.

לאחר נסיעה קצרה תראו משמאלכם שלט כתום עם מדרגות ומעקה ברזל . חנו את הרכב בחניית העפר עלו במדרגות והמשיכו בשביל עפר הנמשך כ 300 מטר ומטפס לראש הפסגה עד לאנדרטת פורצי הדרך לירושלים. באביב מומלץ להגיע הכל פורח וירוק זו פשוט תאווה לעיניים. הנוף סמוך לאנדרטה עוצר נשימה ניתן לראות את אזור השפלה במערב ממול את בתי התושבים של מושב שואבה.

הנוף מאנדרטת פורצי הדרך

ניתן לטייל סביב ומתחת לאנדרטה יש מסלול המגיע עד לחניון פורצי הדרך – חניון פיקניק חלק מפארק רבין. כדי להגיע לשם לאחר שירדתם מהגבעה פנו שמאלה לשביל שיוביל אתכם מעלה עד לחניון זה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן