לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

אנדרטה לפורצי הדרך

רקע

הערב יפתחו בכל רחבי הארץ טקסים ליום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה. אנדרטת פורצי הדרך לירושלים היא נקודת עניין הכוללת גם טיול קצר ותצפית מרשימה ליד מחלף שורש.

האנדרטה הנראת היטב מכביש 1 סמוך למחלף שורש וליד שואבה  עשויה מצינורות ברזל דקורטיבים ונמצאת על ראש גבעה. את האנדרטה שהוצבה פה בשנת 1967 תיכננה נעמי הנריק. אנדרטה זו היא חלק ממכלול אנדרטאות שהוקמו ברחבי ארץ ישראל לזיכרם של חיילי צה"ל שנהרגו בקרבות מלחמת יום העצמאות.

סיפור אנדרטת פורצי הדרך לירושלים

עם ההכרזה על מדינת ישראל באומות המאוחדות, פתחו הערבים במתקפות וקרבות חסרות תקדים שבעקבותיהם פרצה מלחמת יום העצמאות בתש"ח 1948.

המערכה על הדרך ירושלים היתה אחת מזירות הקרב הקשות והמשמעותיות ביותר במלחמה זו. במהלך שנת 1947 היו בירושלים כ 100,000 תושבים יהודים בלבד. קיומם היה תלוי בחיבור תחבורתי ושינוע  אמצעי לחימה , מזון, אמצעי רפואה , אמצעי לחימה ועוד מוצרים חיוניים מאזור המרכז והשפלה.

הערבים רצו לכבוש את ירושלים והדרך לכך הייתה ניתוק עורק התחבורה המרכזי שחיבר את ירושלים לאזור המרכז והשפלה (כביש 1 היום). עורק תחבורה יחיד זה לבירה היה קריטי וחיוני להישרדות תושבי העיר. באמצעות הפעלת מחסומים ומארבים שהציבו הערבים בדרך לירושלים הם ניסו לשתק ולנתק את העיר מהמרכז.

כוחות המגן היהודיים נאלצו להתמודד עם מכשול ומגבלה קשה שהוטלה עליהם ע"י הבריטים ששלטו בארץ עד שנת 1948 . הם מנעו מהכוחות לשאת נשק ובכך מנעו מהם להתגונן בפני ההתקפות הבלתי פוסקות של הערבים.

אנדרטה לפורצי הדרך

ועל כן התחבורה לעיר ירושלים אובטחה עם משוריינים ,כלי רכב מיוחדים ומלווים ומאבטחים שהצטרפו לשיירות אילו עם נשק שהסתירו מעיני הבריטים.

למרות המיגון והשריוניות האילו  ההתקפות היעילות של הערבים פגעו בנוסעי השיירות אנושות וירושלים הנצורה נותרה כמעט ללא אספקה חיונית.

המפנה בקרבות הללו קרה כאשר כוחותינו עברו מאסטרטגיית מגננה שכשלה כישלון חרוץ לריכוז כוחות ופעילויות התקפה ממוקדות בכפרים הערבים מהם הותקפו המשורייניות ורכבי המיגון שעלו לירושלים.

שינוי באסטרטגייה זו הביא למעשה לשיחרור ירושלים הנצורה ולצמצום משמעותי במתקפות תודות לכיבושם הסופי של הכפרים הללו.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
אנדרטה פורצי הדרך לירושלים

איך מגיעים

בוויז : "אנדרטת פורצי הדרך.

"אם הגעתם מתל אביב עלו על כביש 1 במחלף שורש פנו ימינה לכיוון שואבה עברו את תחנת דלק  ובכיכר הראשונה אחריה פנו בפנייה הראשונה ימינה. כביש זה יעביר אתכם מתחת למחלף שורש תגיעו לכיכר המשיכו בה ישר לכיוון פארק רבין וחניון דיפינבייקר.

לאחר נסיעה קצרה תראו משמאלכם שלט כתום עם מדרגות ומעקה ברזל . חנו את הרכב בחניית העפר עלו במדרגות והמשיכו בשביל עפר הנמשך כ 300 מטר ומטפס לראש הפסגה עד לאנדרטת פורצי הדרך לירושלים. באביב מומלץ להגיע הכל פורח וירוק זו פשוט תאווה לעיניים. הנוף סמוך לאנדרטה עוצר נשימה ניתן לראות את אזור השפלה במערב ממול את בתי התושבים של מושב שואבה.

הנוף מאנדרטת פורצי הדרך

ניתן לטייל סביב ומתחת לאנדרטה יש מסלול המגיע עד לחניון פורצי הדרך – חניון פיקניק חלק מפארק רבין. כדי להגיע לשם לאחר שירדתם מהגבעה פנו שמאלה לשביל שיוביל אתכם מעלה עד לחניון זה.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אנדרטת פורצי הדרך לירושלים

מיקום במפה

דילוג לתוכן