לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

אנדרטת הנגב

רקע

אנדרטת חטיבת הנגב של הפלמ"ח היא אנדרטה מרשימה הנמצאת ברום של כ- 400 מטרים מעל פני הים. בצפון העיר באר שבע סמוך לשכונת רמות.

באנדרטה מונצחים 324 חללי צה"ל מחטיבת הנגב בפלמ"ח. אשר חירפו את נפשם בהדיפת הכוחות המצרים שפלשו לנגב. אחת ממטרות החטיבה הייתה לשמור על מקורות המים של הנגב מפני פגיעה והריסה.

אנדרטת הנגב הוקמה בשנת 1963 ותוכננה ע"י האמן והפסל דני קרוון.  עצם היותה ממקומת בנקודה כה גבוהה בין שכונת רמות בצפון  ופונה לשאר העיר בחלקה הדרומי. הפכה אותה ליעד של צעירים המגיעים להתבודד לשתות קפה אל מול הנוף של העיר והנגב המרשימים. בנוסף אוויר נעים מאוד מלטף ועובר בין מבני הבטון היפים בעלי צורות גיאומטריות מופלאות.

תחנת הכוח הסולארית של אשלים נראית מפה היטב. באנדרטת הנגב משולבים 18 אלמנטים בעלי משמעויות שונות. למשל המגדל המנוקב. זהו מגדל שמירה בגובה של 50 מטר שזכה לכינוי "המגדל המנוקב", בגלל החורים בו. צינורות הבטון המשולים לצינורות מים. מנהרה שהולכת ונהיית נמוכה יותר ויותר. מעברים צרים בין הבטון החשוף ואפור מדמים הליכה בתוך בונקרים מוגנים. הכל נבנה במטרה לתת מעוף ודרור לדימיון שלכם. וכן הנצחת החללים באתר לחימה חשוב זה.

ביקור באנדרטת חטיבת הנגב

במרכז אתר האנדרטה נמצאת מעין "כנף בטון" המשתפלת אל על. אחד המונומנטים המרשימים באתר הכיפה העגולה המחוררת שנכנסים לתוכה – רואים את קרני האור חודרות פנימה ועל קירותיה הפנימיים שמות החללים.

שימו לב – לא ניתן לעלות למגדל המשירה המחורר הוא נעול. ילדים קטנים יוכלו להינות רק מלהיכנס ולצאת מתוך צינורות הבטון הרחבות. וכן לטפס על מבני הבטון בעלי שיפולים וזוויות מיוחדות.ניתן לסייר ולטייל בתוך האתר ולהתרשם משלל האלמנטים שבו.

אם תיכנסו לתוך ההיכלים הסגורים או למנהרות ותגביהו את קולכם תשמעו בבירור את ההד החוזר מן הקירות – אטרקציה מיוחדת לילדים. בחלק המערבי של האנדרטה נמצא מעין מבנה בטון המזכיר אוהל – אם תעלו עליו תוכלו לשבת בקודקודו ולהביט על השקיעה.

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית מאנדרטת הנגב

אנדרטת הנגב של הפלמ"ח פתוחה כל השבוע בין השעות  – 18:00- 8:00 ובימי שישי וערבי חג 8:00-16:00 .הכניסה היא בחינם ולא דורשת תיאום מראש.

מנהרה באנדרטת חטיבת הנגב

איך מגיעים לאנדרטת הנגב

בוויז : אנדרטת חטיבת הנגב. אם הגעתם מכיוון צפון מכביש 6 עליכם , לעלות על כביש 40 ולעקוף את העיר באר שבע מכיוון מזרח עד תגיעו למחלף חטיבת הנגב , רדו בו ופנו ימינה לכיוון העיר באר שבע , לאחר נסיעה קצרה תבחינו בשילוט "אנדרטת חטיבת הנגב" פנו איתו ימינה עד שתגיעו לרחבת חנייה. משם עלו ברגל בדרך חצץ אל ראש הגבעה עליה נמצאת אנדרטת הנגב. אפשר גם להגיע ברגל דרך שביל הליכה בדרך עפר משכונת רמות.

היכן לטייל באזור

שמורת פורהתל ערד ; פריחת כלניות בחניון בארי ; הגשר הטורקי באר שבע ; כלניות ביער שוקדה ; גן לאומי נחל בשור – פארק אשכול ; תל באר שבע ; הגשר התלוי בנחל הבשור ; יער המלאכים -יער שחריה

 

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אנדרטת חטיבת הנגב

מיקום במפה

דילוג לתוכן