לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

אגמון פולג

רקע

שביל אגמון פולג ובריכת אודים עובר סביב אגם קטן וחביב שבקרקעיתו מחצבת כורכר עזובה. במאגר יש מים בכל ימות השנה. רשות ניקוז ונחלים שרון הקימה כאן באפריל 2019 פארק צפרות יפה. שבימות החורף פוקדים אותו מיני עופות מים שונים. וגם בקיץ  לא משעמם כאן ואפשר לטייל מסביב לאגם ולהנות מציוץ ציפורי השיר. מי האגם מתוקים, אופיין של הצמחים ובעלי החיים השוכנים במים ובגדות האגם סביב ,הם מהתקופה בה זו הייתה ביצה של נחל פולג. הכניסה למים אסורה.

השביל של האגמון עובר דרך 2 נקודות עניין: מצפור המצוק ומצפור הביצה. אילו הם מצפורים הצופים מצוק הכורכר על האגם ועל יישובי הסביבה  כגון : אודים הסמוך. אורכו של השביל הוא כ -900 מטרים לערך. והוא אורך כחצי שעה הליכה  המקור של מי האגמון הוא מי תהום. יש שיחי פטל שבעונה נותנים פרי. אגמון פולג הוא סוג של ביצה אשר הוצפה במים עומדים כל ימות שאינם מתחלפים.

תיאור המסלול

אם אתם בעניין של טיול משפחתי המיועד גם לתינוקות ולילדים צעירים , אז אגמון פולג ובריכת אודים זה בול המסלול המתאים עבורכם. השביל מונגש לעגלות תינוקות וכיסאות גלגלים וממש יפה מאוד שהוא נגיש לכולם . אם נוסיף לכך גם שיחי פטל שגדלים על גדותיו של אגמון פולג וניתן להנות מפירותיהם המתוקים בקיץ יחד זו משוואה המקיימת נוחות, טיול באיזי , באזור המרכז בלי טרחה גדולה – טבע נטו. השביל אמנם חשוף לשמש אך באזורי המצפורים מוצל לחלוטין.

התחילו את המסלול בטיפוס קל לנקודת התצפית המהממת על האזור מכאן המשיכו ללכת שבצד הדרך נמצא בית הקברות של אודים , הדרך נופית ומהממת שהאגמון נשקף מלמעלה מוטב להגיע בחודשי החורף ולהביט בנוטריות ובעופות מים הפוקדות את האגמון. מכאן התחילו לרדת למטה לחורשת האקליפטוסים שתוביל אתכם בבטחה אל תחילת המסלול .שמו של המקום בעגה הארכיאולוגית הוא ג'זירה שזה אי.

תצפית על אגמון פולג

הצמחייה באגמון פולג

באגמון פולג צמחייה רבה ומגוונת במיוחד, לצמחי הביצה באגמון אורח חיים שונה לחלוטין מאילו של צמחים החיים על קרקע יבשה. אילו נהנים מפריחה ושגשגוג בחורף ובעיתות גשמים ואילו צמחי הביצה נהנים מתנאי לחות ורטיבות כל ימות השנה. בניגוד לצמחי יבשה הם פורחים בקיץ שהמים חמימים. באגמון צומחים צמחים רבים למשל : קרנן טבוע (צמח ללא שורשים שטבול כולו במיםובעל ענפים מיוחדים שתומכים בו במים); שנית גדולה (צמח הגדל כל ימות השנה בנחלים וביצות ומגיע לגובה של כ -3 מטרים לערך) ; ארכובית משוננת (זהו עשב שאוהב מקומות מוצפים במים ומאגרי מים הוא בעל פרח קטן בצבע ורוד ועליו חדים ומשוננים ומכאן שמו); חנק מחודד (זהו עש מטפס ששורד וחי במקומות בעלי רמת לחות  גבוהה הוא משמש פרפרים כפונדקאי ,שימו לב הצמח מפריש חלב רעיל); פספלון דו טורי (צמח בעל קצב התרבות מטורף מתפשט באמצעות שלוחות אכזריות הוא למעשה מין פולש). כל אחד מהצמחים חי בתקופה אחרת וכך יוצר באגמון המשכיות בהביט הצומח.

באגמון גדלים גם עצים שננטעו ע"י רשות ניקוז השרון. תפקידם להעניק צל למבקרים באתר , על אף שמרבית המסלול חשוף לשמש . במקום ניטעו עצי אקליפטוס שאופיינים לאזורי ביצות ; חרוב מצוי(זהו צמח המשתייך לחורש ים תיכוני ונפוץ באזור הכרמל ואזור השרון ) ; אלון התבור (עץ הבלוטים המפורסם עץ זה נשיר מאוד בייחוד בסתיו ) ; אלת המסטיק(זהו למעשה זן של שיח ולא עץ שמאפיין מאוד את אזור השרון המרכזי ובאזור רכס הכורכר בעבר שימש כחומר חיטוי) . עצים ושיחים אילו תורמים לשיפור מראה האגמון וסביבתו.

צמחי מים נוספים שגדלים באגמון הם : ערבה ; אשלים וקנה מצוי.

אורך המסלול : כ – 1 ק"מ.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
טיול בשבת באגמון פולג

בעלי החיים באגמון פולג

את בעלי החיים שבאגמון ניתן לראות מכל פינה ובמיוחד במצפור דמוי תיבת עץ שנמצא בחלק המערבי של האגמון ובו חלונות הצופים לאגמון כולו. למשל : ציפורים החיות בסבך הצמחייה – קנית קטנה , קנית פסים, שרון מצוי. בעלי כנף המתגוררים בגדות הנחל ובתוך המים – אנפה אפורה , לבנית קטנה, לבנית גדולה, ביצנית לבנת כנף, ביצנית לבנת בטן. בעלי כנף שחיים סביב האגמון – עפרוני מצוייץ, עקב חורף, שרקר מצוי, שלדג לבן חזה, בז מצוי. בעלי חיים ששוחים בתוך האגמון – צפרדע הנחלים, קרפדה, שפמנון מצוי, סופית, צב ביצה מצוי, נוטריות, אגמית מצויה, ברווז אפור, טבלן גמדי.

סיפור טיול

לאורך כל מסלול הטיול הטבעתי מלווים  את המטייל שלטים עם קריקטורות וסיפור על זוג תמהונים דימיוניים הנקראים , זרובבל וחברתו ושניהם לאורך המסלול נמתחים ומתכווצים ומשנים כל העת את הפרספקטיבה שלהם על העןךם לפעמים הם בגובה רבולפעמים נמוכים. כדי לקרוא את הסיפור שבאגמון פולג, יש לעשות את המסלול מכיוון ימין ולאגוף אותו מצד ימין לצד שמאל על שביל ההליכה, תנו לילדים לקרוא את הסיפור בכל קטע ולהנות מהסיפור שנכתב ע"י גברת פרגוסון מורמונט ארה"ב הרעיון הובא מסיפורי- טיול רבים שנפוצים ברחבי פארקים ומסלולי טיול בארצות הברית.

טיול מעגלי אגמון פולג

איך להגיע :

האגמון נמצא דרום – מזרחית למושב אודים שליד נתניה בוויז : אגמון פולג.

המקום נמצא בקצה רחוב שומר במושב אודים.
שימו לב יש להיזהר בהליכה על מצוק הכורכר ולא להתקרב לשפת המצוק!
נא לשמור על הניקיון !

 

היכן ניתן לטייל באזור:

גן לאומי חוף השרון  ; שמורת ביתן אהרון ; אגמון חפר ; שמורת אירוס הארגמן ; גשר הצבים -נחל אלכסנדר ; שמורת שער פולג ; גן לאומי אפולוניה ; שפך נחל אלכסנדר ;יער הרקפות -יער כוכב יאיר

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אגמון פולג

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן