לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מנהרת הטמפלרים בעכו

עכו היא עיר הטומנת בחובה אוצרות רבים. נמל, עיר עתיקה, השוק הטורקי, היסטוריה, מנהרות תת-קרקעיות, מסעדות.

אז מה הופך את עכו לאטרקציה תיירותית גדולה כל כך? ובכן עכו מספקת חוויות ופעילויות בילוי לתייר ולמטייל הפוקד אותה בכל שעות היממה. בילויים לשעות היום כגון: הליכה לאורך נמל הים,נמל הדייג, המרינה בעיר העתיקה. והטיילת היפה אשר עוברת לחופו של הים התיכון. שייט בספינה המאפשר הצצה מיוחדת על העיר עכו מן הים וכמובן העיר העתיקה. המזמנת למבקר מסע בזמן דרך כל החושים: ריח– ריחות ארומתיים של תבלינים, מסעדות דגים . ראייה – מראות של בדים ססגוניים, מסעדות בצבע תכול- לבן. המזכירות טברנות מיוון – כה אופייני לאגן הים התיכון. שמיעה – להאזין לקולות גלי הים מתנפצים בחוזקה אל חומות המגן של העיר לאורך הים. טעם -די לשבת באחת מסעדות הדגים ולהתענג על מיטב הסלטים והחומוס זה יהפוך את בלוטות הטעם שלכם.

בלילה, אפשר לטייל לאורך החומות. בנמל או בעיר העתיקה לאורן של אלפי מנורות הליבון אשר משתרכות ותלויות בכל רחבי העיר כמו מורה נבוכים לתייר הבא לבקר בה.

קצת היסטוריה ולא חסר. נפוליאון בונפרטה, המצביא הצרפתי הדגול, הגיע לכאן כחלק ממסעות הכיבושים שלו בארץ ישראל. הוא צר על עכו, שהייתה מוקפת בחומות ענקיות. כפי שניתן לראות את שרידי החומה עד היום. זה קרה בשנת 1799 ונמשך כ- 60 ימי מצור על העיר עכו אשר בעת זו נשלטה ע”י אחמד אל-ג’זאר שהיה שליט עות’מני. התורכים היו נחושים להמשיך ולשלוט בעכו שהייתה עיר נמל בעלת ערך אסטרטגי ומסחרי גבוה. הוא  ביצר את עכו באמצעות חומות ענק כדי להבטיח ולבסס את שלטונו.

לבסוף הניסיון כשל וחומות עכו עמדו איתנים מול ניסיונות המצור והכיבוש של נפוליאון. אחד המקומות שמתעדים יותר את הקרבות שהיו כאן זה “גן החפיר”. מדובר על חלק מחומות עכו אשר בחלק הפנימי שלהן יש חרכי ירי, מקלעים בליסטיים שחורים וגדולים. עדות לחיזוק הביצור של העיר בנוסף לחומות. חפיר זה הוא למעשה החומה החיצונית שהגנה על עכו ונשתמרה באופן כמעט מלא. גן החפיר נמצא ממש סמוך לאנ”א עכו ולחניון עכו העתיקה. נחמד לטייל על החומות ולהתענג על הנוף המרהיב של גלי הים הנעים כתלתלים שובבים על ראשה של אישה המרקדת ללא הרף.

חוף הים בעכו העתיקה

עכו היא כמו ספר עם המון דפים, עדות לכך היא שרידי המבנים הרבים המשקפים במצח נחושה תרבויות ועמים שונים שהיו כאן, אחד מעמודי התווך של העיר ומי שהתחיל עם נושא החומות וביצורה של עכו, אשר בולטת מקו החוף ממש כמו לשון, היו הצלבנים , אחד המקומות המרתקים שכדאי לבקר בהם בעכו הם אולמות האבירים – מדובר על סדרת של אולמות מרשימים אשר נבנו מתחת לפני האדמה, הכוללים מצודה הוספיטלרית מרשימה, מבט אל תוך האולמות הללו ממחיש את חייהם של האבירים הצלבנים בתקופה הצלבנית ואורחות חייהם כן ניתן למצוא כאן: מערכות אגירת גשם, חדרי שירותים, שלשלאות ששימשו לכליאת אסירים, אולמות עם עמודי אבן ענקיים, אשר שימשו כפי הנראה לסעודות ראווה עוד במקום אולמות עם גלריות אומנות והיכלים עם עמודי גזית. הכניסה כרוכה בתשלום, יש אפשרות להשכיר גם מכשיר המלווה את ההליכה בהסבר קולי על האולמות. יש נגישות לנכים.

אתר נוסף מיוחד במינו הוא מנהרת הטמפלרים – מדובר על מנהרה תת קרקעית. ראשית מי היו הטמפלרים ? מסדר צבאי – נזירי אשר פעל בשם האפיפיור, הטמפלרים  עסקו בסיוע לצליינים ולחולים, שהגיעו מאירופה לארץ ישראל, במהלך ביקורם במקומות הקדושים בארץ. מנהרה זו מרשימה ומיוחדת אורכה 150 מטרים והיא מתחילה מהמצודה הטמפלרית ועד לנמל – בעבר שימשה המנהרה למעבר תת קרקעי בין הארמון לנמל – מנהרה זו התגלתה בחפירות לראשונה בשנת 1994. הכניסה למנהרה כרוכה בתשלום סמלי נפרד.

עוד עדות לכך שעכו הייתה תחנת מעבר הם החאנים הרבים אשר בולטים בנוף העיר. בכומספר חאנים בעיצוב ארכיטקטוני מיוחד במינו ובן בתקופה , למשל : חאן אל עומדאן ; חאן א-שונה; חאן אל פראנג’; חאן שוו’רדה.

מנהרת הטמפלרים

עכו כפי שציינתי ספגה תרבויות, דתות ועמים רבים , אחת התרבויות שגם כן דומיננטיות בעיר עכו היא המוסלמים, עד עצם היום ישנם מסגדים מוסלמים בעיר הנראים בבירור מנמל העיר העתיקה ומעוד מקומות.

לסיכום : עכו זכתה להימנות עם אחד מאתרי המורשת הבינלאומיים של אונסקו. יש בה אתרים רבים נוספים שלא הוזכרו בכתבה כגון: הגנים הבהאיים בעכו; הגן הקסום במבואה של אולמות האבירים; העיר העתיקה ; מוזיאון עוקשי לאומנות; בית כנסת הרמח”ל; חמאם אל באשה ; הסראייה; קבר פארלי(מצביא בצבאו של נפוליאון) ועוד.

הכנסייה בעכו העתיקה

מסלולים נוספים באיזור

מיקום במפה

דילוג לתוכן