טיול לאגמון חפר

החוג לגיאוגרפיה במרכז האקדמי לחינוך וחברה אורנים יצאו לסיור בשטח בכדי לתת לכם  מסלול טיול מומלץ  והכי שווה לכל המשפחה בעמק חפר. לכם נשאר רק לדאוג לכובע ומים. יומן מסע.

אגמון חפר:

אגמון חפר ממוקם בשטחי בריכות הדגים לשעבר של קיבוץ עין החורש – לצד נחל אלכסנדר. במהלך השנים 2017-2015 הוקם כאן פארק צפרות חדש, שנפתח חינם לקהל הרחב. במקום הוסדר שביל הליכה מעגלי שאורכו כשני ק"מ, רחב ונוח להליכה (נגיש גם לעגלות). אגמון חפר מציע למטיילים חוויה רגועה של טיול בטבע הכולל הליכה רגלית קלה, תוך כדי צפייה בציפורים מתוך "מסתורי צפרות" (סככות המיועדות לכך). בבניית האגמון רודדו או הועמקו הבריכות השונות לעומקים שונים, וזאת על מנת לאפשר מספר בתי גידול שונים, כדי להגדיל את מגוון מיני הציפורים המגיעות למקום.

התחלנו בצעידה לאורך הבריכה הצפונית, ובסופה עלינו לתצפית על העמק. שם גם דיברנו על המטב"ח (מרכז טיפול בבוצה חקלאית), ועל הפעילות לאגירת מים של "אפיקי עמק חפר" לטובת חקלאי העמק.התצפית מצויה בפינה הצפון מערבית של האתר, ממנה ירדנו והמשכנו לאורך הגדה המערבית של האגמון.

בין הבריכה הצפונית לבריכה המרכזית, ניתן לפנות לעבר מסתור צפרות הצופה לעבר שתי הבריכות. בין אם הלכנו למסתור זה או לא, נחזור לדופן המערבית ונמשיך לאזור מכוסה בצמחייה, שבשוליו הוצבו מסתורים נוספים.

בפינה הדרום מערבית של הפארק נמצאת התחנה לחקר ציפורי עמק חפר. התחנה הוקמה בסוף שנת 2015 ומאז החל מעקב ומחקר אחר עולם העופות בעמק חפר. בשנת 2016 החלה לפעול התחנה לטיבוע ציפורים ומעט לאחר מכאן החלה הפעילות מדעית-חינוכית. התחנה לחקר ציפורי עמק חפר, מהווה חלק מהקהילה בעמק, והיא שמה לעצמה דגשים של מחויבות חברתית והתנדבות. בתחנה מתנדבים ולומדים ילדים ונוער שוחרי צפרות ואהבת הטבע.

מדרום לשביל ההליכה נמצא שטח מחקר סגור למטיילים (למחקר בלבד), ועל כן נמשיך מזרחה עד שנחבור לדרך רכב בפינה הדרומית-מזרחית של המתחם. עתה נפנה שמאלה לדרך עפר (המשמשת גם כלי רכב), ולאחר כ- 200 מ' שבנו לנקודת ההתחלה.

טיול קבוצתי לאגמון חפר

דגשים: שביל ההליכה חשוף לשמש. במסתורי הצפרות יש צל, אך לא הוסדרו בהם פינות ישיבה נוחות.  באתר נבנו שש נקודות מסתור לתצפית אשר מאפשרות למטיילים לצפות בבעלי החיים מקרוב בלי להפריע להם. הכניסה לאגמון בכלי רכב ממונעים אסורה.

פינות ישיבה (ספסלי אבן) מוקמו באזורים שהוגדרו מראש, אך יש מעט מקומות ישיבה.ברחבי הפארק אין פחי אשפה. כך נמנעת מראש פגיעה אפשרית בבעלי החיים. כמו כן יש בהחלטה ערך חינוכי עבור קהל המבקרים במקום – פסולת אינה נשארת בשטח אלא חוזרת עם בעליה.באגמון יש מגוון עופות מים, יונקים, זוחלים ודו-חיים. לצד הבריכות קיימת צמחייה מגוונת שחלקה מקורי וחלקה נשתל כחלק משיקום האתר.

חוות הנוי

מאגמון חפר נסענו אל "חוות הנוי". זו נסיעה של כ 15 דקות. חוות הנוי ממוקמת בצמוד למועצה האזורית עמק חפר. חוות הנוי נוסדה בשנת 1949 כתחנה לפיתוח צמחיית נוי, תרבות ואקלום צמחים. צמחים אלה הובאו מכל קצוות תבל ונשתלו בגן החווה למעקב ולבחינת התאמתם לתנאי הארץ ותפקודם בגן הנוי הישראלי.

מאז ועד היום התעשרה צמחיית הנוי בארץ במאות מינים שאוקלמו בחוות הנוי בחסות מנהל המחקר במשרד החקלאות והופצו בגנים.

שטחו של הגן הוא כ- 50 דונם. בחוות הנוי נמצאים כיום עצים בוגרים רבים בעלי ערך היסטורי, גנני ובוטנאי חשוב, המהווים את הפרטים הראשונים בארץ שמהם נאסף חומר ריבוי והופץ ברחבי הארץ, ועל-כן קיימת חשיבות רבה לשימור הגן והנכס הצמחי שבו.

חוות הנוי בעמק חפר

הגן עומד לרשות הציבור לביקור, ללמידה, להתבוננות ולהנאה באופן אישי, ומהווה מרכז הכשרה ארצי ללימודי מקצועות הגינון, גננות-נוי, אקולוגיה וסביבה. במתחם שירותים מסודרים, כיתות לימוד, אינטרנט אלחוטי חינם, ופינות ישיבה מוצלות.

הכניסה לגן היא חינם, למעט אם אתם מגיעים כקבוצה ומעוניינים בהדרכה מקצועית. אנחנו לקחנו הדרכה מקצועית של פרופסור עמרם אשל, שסיפר לנו על מסתרי הגן.

התחלנו את הסיור בשדרה המרכזית של הגן – שדרת הפיקוסים:

לאחר מכן המשכנו לראות את הפינות בגן המציינות אזורים שונים בעולם: אוסטרליה, אפריקה, מזרח אסיה, מרכז אמריקה ועוד.

אפשר לטייל בגן גם לבד, שכן ליד כל עץ מעניין יש ברקוד לסריקה הנותן למטייל את כל הפרטים המעניינים על העץ.

כמה נקודות חשובות:

בגלל מגוון הצמחים העצום, כל פעם שתגיעו לכאן תראו את הגן בצורה אחרת, שכן בכל עונה צמחים ועצים אחרים פורחים.

ניתן להגיע לגן גם עם עגלות ילדים.

הגן מופעל ע"י מתנדבים – עזרו להם בשמירה עליו…

שעות פעילות הגן:

בימים ראשון – חמישי, בין השעות, 09:30-15:00, בימי שישי בין השעות   09:30-13:00           ובימי שבת (באמצעות מתנדבים חברי עמותת גן חוות הנוי) בין השעות 10:00-15:00.

גשר הצבים נחל אלכסנדר

גשר הצבים

מחוות הנוי המשכנו ל"גשר הצבים". זו נסיעה של כ 10 דקות.גשר הצבים קרוי על שם "הצב הרך" שמאכלס את הנחל. הצב הרך הוא זן בסכנת הכחדה, ורט"ג יחד עם מתנדבים של נענע (נאמני נחל אלכסנדר) מנסים לשמר ולעזור לו. הצב הרך הוא גדול מאוד ויכול להגיע עד למשקל 45-50 ק"ג. שריונו רך ואיננו עשוי מחומר קרני קשיח כשאר צבי היבשה המצויים בישראל. הצב הרך הוא בעל חיים הטורף דגים והניזון גם מפגרים. בחודשים מאי ויוני, נקבות הצב הרך מטילות ביצים בגומות שהן חופרות על גדות הנחל החוליות.

בגשר הצבים יש פארק רחב ידיים המאפשר פיקניקים – אין להאכיל את הצבים בשום פנים ואופן!!!!

אנחנו עלינו למגדל התצפית, ממנו רואים את כל מערבו של עמק חפר. הנוף עוצר נשימה, אך ממנו גם ניתן להבין את הסכנה העורבת לאזור ירוק זה בגלל הפיתוח המואץ כגון כביש מס' 2, קו רכבת החוף, והערים המקיפות את האזור – חדרה ונתניה.

גשר הצבים מהווה נקודת מוצא למסלולים במעלה ובמורד נחל אלכסנדר. במעלה הנחל (ההולך מזרחה) עובר "שביל הנחל" – קטע בעל אופי של פארק ובו שביל סלול להולכי רגל ורוכבי אופניים (כולל עגלות ילדים), עד לחניון הסמוך לקיבוץ מעברות. במורד הנחל (ההולך מערבה), עובר שביל חולי המוביל לגן לאומי נחל אלכסנדר ואתריו. ההולך בשביל זה יוכל לבקר בין היתר באתר ח'רבת סמארה, הנמצא במרחק כ- 2 ק"מ במורד הנחל. מי שימשיך מערבה, ימצא את עצמו בשפך הנחל, סמוך לישוב מכמורת.

קרדיט צילום: החוג לג"ג ולימודי הסביבה במרכז האקדמי לחינוך וחברה אורנים.

מסלולים נוספים באיזור

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן