דרך היין - זיכרון יעקב

רבים הגדירו את זיכרון יעקב ממלכת הפרובאנס הישראלית. לא בכדי קרוי הרחוב הראשי שלה "דרך היין". אפשר להעביר יום שלם של טיולים הכוללים : סיורי יין, מבני שימור ,מוזיאונים, ביקור בגלריות אומנות, בתי קפה , מסעדות , גלידריות ועוד ברחבי זיכרון יעקב.

מה יש בדרך היין בזיכרון יעקב

את הסיור במושבה הפיוטית אפשר להתחיל בכיול הוויז שלכם ליעד "דרך המייסדים". זה יביא אתכם למדרחוב של זיכרון יעקב המכונה "מדרחוב דרך היין". הוא נקרא כך  על שום היקבים הרבים שנמצאים לאורכו. והידוע שבהם הוא יקב כרמל שמרכז המבקרים שלו נמצא בקצה הרחוב. דרך היין הוא פרויקט של המועצה המקומית זיכרון יעקב הכולל שיחזור בתים ורחובות והפיכתם לייחודיים , מרשימים ונכס צאן ברזל למושבה הציורית. הרחוב מעלה ניחוחות נושנים ברוח המושבות של הברון רוטשילד.

דרך היין מתחילה בבית הקברות של המושבה ומסתיימת ביקבי כרמל. אם תחצו אותה תכסו כמעט כל אתר אפשרי במושבה. כגון: מוזיאונים, בית הכנסת העתיק של זיכרון,מזרקות מים, בתי קפה, מסעדות, חצרות , מרתפי יין, גלריות אומנות, ומה לא. ניכר כי האופי הכפרי שולט בנוף המושבה. רחוב המייסדים נמצא בטבורה של המושבה הנוסטלגית והוותיקה. ומזמן מפגש בלתי אמצעי עם רחובות ציוריים אשר עוטים על גופם עמודי תאורה שחורים ונדמה כאילו לקוחים מסרט וולשי אנגלי.

גם חלונות העץ התכולים הניבטים מתוך הבתים לאורך הרחוב משרים אווירה נעימה. אם תוסיפו לכך את רצפות האבן הגדולות שרק ממתינות שכרכרות רתומות לסוסים יגיעו לנסוע עליהם זה פשוט חלום. מבני השימור הרבים בעיר צבועים בשלל צבעים. ובנויים בזוויות מעניינות המעניקות להם שיק חגיגי. זיכרון יעקב היא מושבה תיירותית ממעלה ראשונה. תיירים מישראל ומחוצה לה פוקדים את המקום ללא הרף בייחוד בסופי שבוע ובחגים. חובבי יין מגיעים לדרך היין ותרים אחרי כל יקב כדי לפגוש את היין שיעשה להם את זה..

המדרחוב בזיכרון יעקב

גבעת זאמרין

זוהי למעשה הנקודה הראשונה בה הקימו המתיישבים הראשונים את המושבה זיכרון יעקב בשנת 1882. בעבר הרחוק התיישבו כאן ערבים בעלי ממון. זה התחיל בגבעת טרשים שברבות הימים הפכה לסמל ההתיישבות של המושבה. גבעת זאמרין נמצאת ממש קרוב ליקב של כרמל מזרחי על דרך היין. הבתים יוצאי דופן במראה החיצוני שלהם וגם הפנימיות שלהם סופנת בתוכה חללים גדולים , תקרות גבוהות וחלונות גדולים – פשוט מסע בזמן. סמוך לגבעה ניטעו עצי תות שנושאים פרי אדום ועסיסי בראשית הקיץ.

 

זיכרון יעקב

גן טיול

גן טיול הוא גן המשלב בתוכו פארק שעשועים לילדים .הגן ממוקם בסמיכות למדרחוב "דרך היין" יש בו עצים המצלים את הגן בימים חמים. במרכז הגן יש בריכה עם דגי נוי. משפחות רבות פוקדות את הגן בשבתות וסופי שבוע והוא אחד מסימני ההיכר של המדרחוב בזיכרון יעקב. זהו למעשה הגן הציבורי במדינת ישראל ששתלו בו עצי נוי בלבד. מי שהיה אמון על הקמת הגן הייתה פקידות הברון רוטשילד שהקימה את הגן בשנת 1886. בגן ישנם גם ספסלי ישיבה ושבילי הליכה.  הגן נחשב לנקודת מנוחה ומפגש לרומנטיקנים.

מרכז תרבות היין של יקבי כרמל

אם הגעתם עד זיכרון יעקב כדאי מאוד שתבקרו במרכז המבקרים של כרמל מזרחי הנקרא" מרכז תרבות היין". מדובר על סיור חוויתי רב חושי שכל חובב יין שמכבד את עצמו חייב להגיע לפה. במרכז סיורים המשלבים סרטון קצר המלמד על תהליך הפקת היין. כמו כן מתקיימות במקום סדנאות עם הסברים על סוגי היין השונים. אם אתם פריקים של יין יש כאן גם טעימות יין שבסופן אם תרצו, תוכלו לרכוש בחנות היין את הבקבוק האהוב עליכם.

מרכז תרבות היין

החצרות בזיכרון יעקב

במושבה קיימות הרבה חצרות האיכרים , שנדמה כאילו הזמן בם עצר מלכת לפני מעל 100 שנים .בחצרות היו בעבר : רפתות ,אורוות ,לולים ,מפעלי גבינות , חקלאות עצמית ועוד שהצאצאים ובני המשפחה שלא  אותם איכרים מתגוריים בחצרות היום וחלקם השתמרו בצורה מדהימה . הנה רשימת החצרות המלאה:

חצר תות נייר, חצר בית המוכתר, חצר ברקוביץ ,חצר גרד, חצר דור און ,חצר המוזה ,חצר וילדר ,חצר ליבוביץ , החצר של קובי (אפשטיין ) ,חצר לייטנר ,חצר מלון הרשקוביץ, חצר סמסונוב ,חצר אורוות הברון ,חצר עקיבא הרשקוביץ, ,חצר שכטר, חצר שפירא.

רוצים לטבל את הסיור שלכם במדרחוב זיכרון יעקב עם סיור אינטרקטיבי ייחודי ומקורי של אלמוג ארד  , מורה דרך מוסמך, מבית "אלמוגיס" סיורים אינטרקטיביים. – היכנסו כעת לקישור ותהנו ממסע מרתק בליווי סרטונים , הסברים ומפות במקום  :https://app.icount.co.il/m/ca0f5

 

גני הנדיב -עין צור

אפשר לטבל את הטיול שלכם בזיכרון יעקב בביקור  בגני הנדיב. פסגת עיצוב הגנים. גנים מרשימים ביופיים אפשר לטייל שעכשיו יש פחות שמש. ולעבור בין הפרחים העצים היפים שבגנים. אפשר בהחלט להעביר פה שעתיים – שלוש. ואם מזג האוויר יותיר זאת אפשר לרדת לעין צור הסמוכה. מומלץ ביום נפרד , המקום נמצא במרחק של כ 20 נסיעה דקות מדרך היין.

המלצת לינה ואירוח מיוחדת במלון זמארין הנמצא בתחילת דרך היין.

צילומים בגוף הכתבה:אליס מרקו

מסלולים נוספים באיזור

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן