נחל שורק ליד מוצא

כחלק מהסדרה של שורק ופרת – מסע מאתגר ומעניין מחוף פלמחים במערב  לנחל פרת במזרח.  קטע מספר 7 מאזור מוצא – סכר בית זית להר הצופים.

 הפעם הלכנו מחלקו הדרומי של סכר בית זית  וטיפסנו עד להר הצופים לתצפית מרתקת על מדבר יהודה. ועמדנו ממש על קו פרשת המים. כל הקטע הזה לקח כ 15.5 ק"מ ולקח כ- 6 שעות הליכה (מפה מצורפת בתחתית הפוסט). התחלנו סמוך לכפר הנוער עין כרם לימיננו ראינו את הר חרת מתנשא אל על ואת תל צובה והסטף. התחלנו ללכת לאורכו של מאגר בית זית שהיה עם מעט מאוד מים אך ההשתקפות של ההרים בתוכו הייתה מרשימה ביופיה. קיבלנו הרצאה מרתקת אודות הסכר שנבנה במטרה לשמור על מי הגשמים על מנת שיחלחלו אל מי התהום. ומשם ינועו ויגיעו מתחת לאדמה אל אקוויפר החוף. אבל טעות בחישוב המיקום של הסכר גרמה לכך שהמים יזרמו מזרחה לעבר נחל פרת ולא יגיעו מעבה אל האקוויפר.

בניסוי שנעשה שמו חומר מיוחד במים וגילו אותו מאוחר יותר בנחל פרת. הנה שרטוט שמסביר יותר מכל מדוע המים זרמו מזרחה במקום מערבה. ניתן לראות שהסכר הוקם במורד ההר לכיוון מזרח מעבר לקו פרשת המים הגיאולוגית.גובהו של המקום כ 600 מטר מעל פני הים וקר כאן מאוד בשעות הבוקר המוקדמות.

סכר בית זית

טיול בעמק הארזים

המשכנו בהליכה נמרצת הקור היה רב מאוד בשעת בוקר מוקדמת על פנינו חלפו קבוצות רצים ובודדים שניצלו את שביל האספלט עליו הלכנו לריצת הבוקר שלהם.זוהי למעשה הטיילת של עמק הארזים, באזור מתבצעות עבודות של כביש 16 שכוללות גשרים , כבישים ומנהרות שיגיעו היישר אל תוך דרום ירושלים. משם עלינו על השביל עם הסימון הכחול עברנו לשביל עפר שמהר מאוד העביר אותנו מתחת לגשר שמתחת לכביש, והלכנו לאורך נחל שורק שהיו בו כמה שלוליות מים וזרימה חלשה במקצת . לאחר הליכה קצרה  הגענו לעין מקלף , מעיין חביב עם בריכה צלולה ודגים בתוכו ולצידו ניקבת מים חצובה בתוך ההר. מסמתן שהחלו חפירות ארכיאולוגיות במקום שסומן היטב. מעין על שמו של הרמטכל "מרדכי מקלף" שהתגורר במוצא שנמצאת ממש מעל. במהלך ההליכה פגשנו בשקדיות שהחלו בפריחתן הצחורה.

עברנו את תל מוצא מהתקופה הפריסטורית עד הכלכלותית. מוצא מופיעה בתנ"ך בערים של שבט בנימין חצינו את נחל הרי יהודה לעבר שבט בנימין. מוצא מופיע במסכת סוכות מקום ליקוט לערבה.השם מוצא הוא בעקבות זאת שלתושבי המקום  היה פטור מהמס – מוצא מהמס.

המשכנו ללכת והגענו עד לגן לאומי עינות תלם, כיום הגן שופץ יש בו גן פסלים יפה , פינות ישיבה , ניטע בו בוסתן ויש בו שרידים מאוד מעניינים של חווה מהתקופה הצלבנית ושרידים של כפר ערבי שהיה פה. מקום מאוד יפה. נחל שורק חוצה את הגן שאליו מתנקזים 2 נחלים אכזבים כמותו : נחל חלילים ונחל לוז שהם מיובליו של נחל שורק. דוד ילין רוכש כאן אדמה עבור בנו יהושוע ילין שהיה בן 17 ב – 1894 הופך להיות מושבה של העלייה הראשונה. יהושוע ילין מגיע לכאן מתאר את המקום כעשיר במעיינות מתוקים עם אוויר זך ומתפעל מהמקום . היום המעיינות יבשו בגלל בנייה מואצת סגרו את הגולל על שלושה מעיינות גדולים המקראים עינות תלם לפני 100 שנה.

מכאן הגענו לצומת שבילים שמאלה עלייה לכיוון נבי סמואל שם ישנה שמורת טבע קטנה וחביבה. אחנו המשכנו ימינה לכיוון  "ברך" אשר הובילה לכיוון ירושלים.

סכר בית זית

חזרנו לשביל "עמק הארזים" מכאן המשכנו ללכת לאורך שביל הליכה מאספלט שהוא חלק מ"פארק עמק הארזים" מצד ימין ניתן לראות את נחל שורק שהוא היה ללא מים זורמים. לאחר הליכה קצרה ומזג אוויר מושלם שהחל להתפתח לאורך היום. הגענו לגני שעשועים של פארק עמק הארזים , יצחק אריאל המדריך שלנו הסביר שבירושלים ישנם שני עמקים שהוכשרו לטובת הציבור האחד בצפון העיר "עמק  הארזים" ובמצפון העיר "עמק רפאים " שניהם מאוד דומים יש לאורכם טיילת הליכה נגישה וגם מגרשי משחקים.

עברנו מעל נחל שורק באמצעות גשר גדול שזז כל רגע. ראינו מעלינו את כביש 1 ואת מבואות ירושלים  ומדרונות ההר צבועים בירוק . חזרנו חזרה דרך הגשר לשביל האספלט שפנינו לכיוון ירושלים.לאחר הליכה קצרה הגענו לעבר תצפית מרתקת של ליפתא , כפר ערבי נטוש שחורבותיו נראות עד עצם היום הזה על צלעות ההר , מתחת לכפר יש מעיין הנקרא "מי נפתוח -ליפתא".  התחלנו לעלות על כביש המוביל לחוות "טור סיני" – זוהי חווה אורגנית , הצופה לעבר עמק הארזים ומקיימים שם אירועים. חתכנו דרך קטע פראי עם עצים עירומים ניצבים על אדמה מצופה עשביה ירוקה. משם עלינו חזרה וחצינו את ספורטק ירושלים – מתחם ספורט ענק עם מגרשי כדורגל ופוטבול אמריקאי. התחלנו להרגיש את ירושלים בכפות רגלנו . הטבע האורבני נראה היטב שלצידם של כבישים ומחלפי תנועה אימתניים מסתתר טבע פראי.

גן לאומי עינות תלם

מכאן המדריך הוביל את הקבוצה על תוך מנהרה תת- קרקעית העוברת מתחת לפני האדמה לאורך 800 מטרים ומסתיימת בעליות לכיוון ירושלים בכביש 1 במורדות שכונת רמת שלמה. מכאן נכנסו לתוך נחל צופים המתנקז לנחל שורק גם הוא נחל אכזב . הליכה לאורך שביל טוב בעלייה מתונה שמתחזקת ככל שעולים לצד עצים מחטניים, שפן סלע זריז נראה מנתר על הסלעים בצד ימין. עצרנו מתחת לשכונת גבעת המבתר ביורשלים להפסקה קצרה מכאן המשכנו אל תוך ליבה האורבני של ירושלים הגבעה הצרפתית . חצינו את שכונת פסגת יעקב . ניתן לעצור לאכול דבר מה במרכז הנמצא לא הרחק ממעונות הסטודנטים של אוניברסיטת הר הצופים. יש במקום :שווארמה, חומוס, המבורגר ועוד.

המשכנו בהליכה דרומה ומזרחה, בדרך עברנו לאורכו של בית העלמין הבריטי שבהר הצופים . עד שהגענו לתצפית מרהיבה על כל דרום ירושלים . ניתן לראות מהמצפה היפה את מסגד אל אקצא האפור, כנסיית אוגוסטה ויקטוריה בצד שמאל על הר הזיתים. מולנו במרכז בית כנסת החורבה עוטה כיפה לבנה גדולה והר ציון צמוד אליו. ימינה מאוגוסטה ויקטוריה ניתן לראות מבנה גבוה וזקוף זוהי כנסיית העלייה הרוסית.

מפה הלכנו לכיוון הר הזיתים לרחוב הדסה למפר מעל  גן לאומי עמק צורים שם השארנו את הרכבים. בדרך עצרנו לתצפית אחרונה מזרחה לעבר מדבר יהודה. אפשר לשלב בטיול זה ביקור גם בכנסייה המורמונית הקרובה. או בגן הבוטני שבהר הצופים ובהחלט לסגור יום טיולים מלא.

מסלולים נוספים באיזור

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן